Դատախազ Պետրոսյան. «Մենք գտնում ենք, որ Վերաքննիչ ներկայացված բողոքը հիմնավոր է»
Վերաքննիչ քրեական դատարանում դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու դատախազության բողոքի քննությունը։ Նիստին ներկա է նաև Ռոբերտ Քոչարյանը։
Դատախազության ներկայացուցիչ, դատախազ Վահե Դոլմազյանի խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու դատախազության բողոքը պայմանավորված է եղել արդարադատության շահերի գերակայությամբ և ունեցել է դատաիրավական հիմքեր և անհրաժեշտություն։
Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, քննելով Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ նրանց պաշտպանների բողոքը, գտել է, որ Հատուկ քննչական ծառայության այդ որոշմամբ խախտվել են Քոչարյանի իրավունքները:
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը իր խոսքում խնդրեց բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
«Առաջին ատյանի դատարանը քննության առարկա է դարձրել 2018-ի հունիսի ընթացքում քննիչի կայացրած գույքի վրա կալանք դնելու իրավաչափությունն ու հիմնավորվածությունը, և այդ ընթացքում հանգել է որոշակի հետևությունների։ Եթե դատարանը գնահատում էր այն հանգամանքները, որոնք ձեռք են բերվել գործի քննության հետագա փուլերում, ապա դատարանը նման եզրահանգման գալ չէր կարող։ Դատարանի որոշումն այս պատճառաբանության չափանիշներում չի տեղավորվում։ Մենք բողոքը ներկայացրել էինք այն հիմնավորմամբ, որ քննիչը 2018-ի հունիսին առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու վերաբերյալ մեղսագրում չի ունեցել, սակայն տվյալ փուլում՝ գործի քննության սկզբնական փուլում, քննիչը, ողջամտորեն գործի նյութերից ելնելով, գույքի վրա կալանք դնելու նպատակներից հիմնավորել է հնարավոր քաղաքացիական հայցը և դատական ծախսերը։ Հետագայում, երբ փաստվել է, որ գործով քաղաքացիական հայցեր չեն ներկայացվել, և դատական ծախսերը կազմել են շուրջ 900 հազար դրամ, գործի քննության ավարտական և մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու փուլում գույքի վրա կալանք դնելու իրավաչափությունը փաստվել է։ Դա հավաստվում է նաև այն հանգամանքով, որ հնարավոր է ապահովել գույքի բռնագանձումը կամ բռնագրավումը և նպատակ է հետապնդում հետագայում գույքի հնարավոր բռնագանձումն ապահովելու համար»,- ասաց Պետրոս Պետրոսյանը։
Դատախազն անդրադարձավ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի տան խուզարկության ընթացքում առգրավված առարկաներին։
«Հատկանշական է խուզարկության ընթացքում զենքերի հայտնաբերման ուղղությամբ դատարանի պատճառաբանությունները։ Խիստ սահմանափակ շրջանառություն ունեցող առարկաների վերաբերյալ դատարանի պատճառաբանությունները, թե դրանք ինչպես կարող էին անձի կողմից կալանքի տակ գտնվելու պայմաններում իր տնօրինությամբ հանձնվել այլ անձանց, այդ հարաբերությունները շատ համակարգված են զենքի մասին օրենքով։ Հետաևաբար մենք գտնում ենք, որ Վերաքննիչ ներկայացված բողոքը հիմնավոր է, դատարանի կայացրած ակտը՝ ոչ պատճառաբանված, խնդրում ենք բեկանել այդ դատական ակտը և առաջին ատյանի դատարանի կողմից բավարարված բողոքը մերժել»,- ասաց դատախազը։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ:

Прокурор Петросян: “Поданную в апелляционный суд жалобу считаем обоснованной”
В апелляционном суде под председательством судьи Арсена Никогосяна началось рассмотрение жалобы прокуратуры по делу об аресте имущества второго президента РА Роберта Кочаряна.
Представитель прокуратуры Ваге Долмазян отметил, что жалоба прокуратуры обусловлена приоритетом интересов правосудия и имеет судебно-правовые основания.
Судья первой инстанции Анна Данибекян, рассмотрев жалобу защитников экс-президента на решение об аресте его имущества, пришла к выводу, что данное решение нарушает права Кочаряна.
Прокурор Петрос Петросян в своем выступлении попросил отменить решение суда первой инстанции. “Суд первой инстанции, сделав предметом рассмотрения обоснованность и правомерность принятого следователем в июне 2018 г. решения о наложении ареста на имущества, пришел к определенным выводам. Если суд оценивал обстоятельства, полученные на дальнейших этапах рассмотрения дела, то он не мог придти к такому заключению. Жалобу мы представили на том основании, что в июне 2018 г. следователь не вменял в вину получение взятки в особо крупном размере, однако на данном этапе следователь в качестве целей наложения ареста считает возможную подачу гражданского иска и судебные расходы. В дальнейшем, когда стало ясно, что гражданские иски по данному делу не поданы, а судебные расходы составили около 900 тыс. драмов, на заключительной стадии рассмотрения дела и утверждения обвинительного заключения была подтверждена правомерность наложения ареста. Это подтверждается также возможностью обеспечения в дальнейшем взимания или конфискации имущества”,- отметил П.Петросян.
В заключение прокурор заявил, что поданная в апелляционный суд жалоба является обоснованной, а принятый судом акт – неаргументированным, поэтому попросил отклонить удовлетворенную судом первой инстанции жалобу.
Напомним, что Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя в 2008 г. и получении взятки в особо крупном размере.