«Թռցրու ինձ». մեծ ավիացիայի հրամանատարն առաջին բիզնես քայլերն անում է թեթեւ ավիացիայից
Օդաչու Դավիթ Սարգսյանը գործընկերոջ հետ սկսել է մի ձեռնարկ, ինչպիսին մինչ այս մեր երկրում չի եղել: 2018-ի դեկտեմբերին հիմնել են «ՖլայՄի» ՍՊԸ-ն, որն առաջարկում է տարբեր ծառայություններ՝ օդային գովազդ, օդային շրջագայություն եւ լուսանկարչություն, ինչպես նաեւ օդային անակնկալների մատուցում: Չնայած բացի վերջինից՝ մնացած ծառայություններն առաջարկում է նաեւ 2018-ի փետրվարին հիմնադրված «Արմենիան Հելիքոփթերս» ուղղաթիռային օպերատորը, «ՖլայՄին» առանձնանում է նրանով, որ ուղեւորներին «cost share» թռիչքների մասնակցելու առաջարկ է անում:
«Cost share» են կոչվում այն անձնական թռիչքները, որոնք կատարում է մասնավոր օդաչուն (private pilot)՝ ներգրավելով ուղեւորների, բայց կոմերցիոն, այսինքն՝ շահույթ հետապնդելու նպատակ չունի, փոխարենը թռիչքի հետ կապված ծախսերը օդաչուն եւ ուղեւորները կարող են կիսել միմյանց միջեւ: Նման թռիչքի կարող է մասնակցել առավելագույնը 6 մարդ, ներառյալ՝ օդաչուն: Ընդ որում՝ նաեւ թույլատրվում է գովազդել այսպիսի թռիչքները:
«Հետքի» հարցին, որ եթե նման թռիչքները չեն կարող շահույթ հետապնդել, ուրեմն, որն է դրանց նպատակը, Դավիթ Սարգսյանը պատասխանում է, որ սա իրենց կողմից արված մարքեթինգային քայլ է: «Սկզբի համար մենք որոշեցինք ուսումնասիրել հենց մասնավոր թռիչքները եւ մարդկանց ցույց տալ, որ Հայաստանում կարելի է թռչել, ու դա շատ հեշտ է: «Cost share» տարբերակով թռչելով՝ մենք մեզ գովազդում ենք: Որոշ ժամանակ անց, երբ կհասկանանք հաճախորդների պահանջները, ծրագրում ենք մեծացնել ինքնաթիռների պարկն ու անցնել կոմերցիոն գործունեության»,- ասում է Դ. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ էլ ձեռք կբերեն IATA-ի ու ICAO-ի կոդեր:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ նախապես փոքր ռեսուրսներով ավիաընկերություն հիմնելու միտքը ծագել է այն բանից հետո, երբ սկսել է ուսումնասիրել տեղական ու արտասահմանյան ավիաշուկան: Ասում է, որ Հայաստանում բոլորը ձգտում են հիմնել ավիաընկերություն, որով անմիջապես կարող են դուրս գալ փոխադրումների շուկա ու շահույթ ստանալ, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ պրոֆեսիոնալների լավ թիմ՝ վերլուծաբաններից ու ռազմավարություն մշակողներից մինչեւ սովորական կարգավարներ: «Airbus A320»-ի հրամանատար-հրահանգիչ, «Airbus A330»-ի օդաչու Դավիթ Սարգսյանը նշում է, որ 2008 թ.-ից աշխատել է օտարերկրյա բազմաթիվ ավիաընկերություններում, տեսել գործի մասնագետների աշխատանքի արդյունքը ու վստահ է, որ առաջիկա 20 տարում Հայաստանում հնարավոր չէ տեսնել նման բան, քանի որ առայժմ չկան համապատասխան կադրեր ու մասնագետներ: Մյուս կողմից, ըստ մեր զրուցակցի, արտերկրից այդպիսի մարդկանց աշխատանքի հրավիրելը ոչ միայն թանկ կլինի, այլեւ գործնականում անհնար:
«Վերլուծելով այս ամենը՝ ընկերոջս հետ որոշեցի սկսել ամենապարզ բանից,- ասում է Դավիթը,- ավիացիան սկսվում է փոքր օդանավերից, որոնք ամբողջ աշխարհում թռչում են մեծ արդյունավետությամբ: Նկատի ունեմ թե՛ մասնավոր թռիչքները, թե՛ աերոտաքսին: Սա մի կետից մյուսը հասնելու ամենաարագ միջոցն է»:
Ավիատորն ասում է, որ նպատակ ունեն փոքր ձեռնարկից վերաճել լիակատար ավիափոխադրողի, այսինքն՝ դառնալ կոմերցիոն գործունեություն իրականացնող ավիաընկերություն:
Քանի որ սկզբնական այս փուլում Դավիթը թռչելու է որպես մասնավոր օդաչու, ինքնաթիռի շահագործող է գրանցված հենց նա եւ ոչ թե «ՖլայՄի» ընկերությունը: Խոսքը այս տարվա փետրվարին ֆրանսիական Կաոր քաղաքից Հայաստան բերված «Cessna F177RG» օդանավի մասին է, որը նախատեսված է 1 օդաչուի եւ 3 ուղեւորի համար: 1971-ին արտադրված ինքնաթիռը մինչեւ մեր երկիր հասնելն անցել է Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Հունաստանի, Թուրքիայի ու Վրաստանի օդային տարածքներով: Բրիտանական G-OAMP գրանցման փոխարեն Հայաստանում բորտը ստացել է EK-FLY յուրօրինակ գրանցումը:
Հարցին, թե ինչու է ընտրվել հենց «Cessna 177 Cardinal» տիպի ինքնաթիռ, Դավիթ Սարգսյանը պատասխանում է, որ այն բավականին հարմար է մեր երկրի ռելիեֆին եւ բնակլիմայական պայմաններին: Ըստ մեր զրուցակցի՝ շուրջ 30 տեսակի ինքնաթիռ դիտարկելուց հետո կանգ են առել հենց ամերիկյան «Cessna 177RG»-ի վրա: Ձեռք բերված մոդելը դրա ֆրանսիական տարբերակն է՝ արտադրված Ռեյմսում: Դավիթն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստին, որ «Cessna»-ի օդանավերն աշխարհում ամենահուսալի ու ոչ պահանջկոտ ինքնաթիռներից են:
Նոր-նոր ավիաշուկա մտնող «ՖլայՄին» (ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ Դավիթը) առաջարկում է օդային գովազդ, օդային շրջագայություն եւ լուսանկարչություն, օդային անակնկալների մատուցում: Ֆեյսբուքյան էջով ընկերությունն արդեն հայտնել է, որ ցանկացողներն ինքնաթիռով «cost share» հիմունքներով կարող են թռչել մինչեւ 1000 կմ, այսինքն՝ հնարավոր է նաեւ դուրս գալ Հայաստանի սահմաններից: Մեր երկրի տարածքում 3 ուղեւորով 30 րոպե տեւողությամբ «cost share» թռիչքի արժեքը 120 հազ. դրամ է, 1-ժամանոց թռիչքինը՝ 240 հազ. դրամ: Այս գումարի մեջ ներառված է նաեւ «Զվարթնոց» օդանավակայանի «VIP» սրահից օգտվելու արժեքը: Բանն այն է, որ «Զվարթնոցում» քաղավիացիայի մինչեւ 30 ուղեւոր փոխադրող բոլոր ոչ կանոնավոր (կոմերցիոն եւ ոչ կոմերցիոն) չվերթները սպասարկվում են բացառապես «VIP» սրահում:
«Հետքի» հարցին, թե առաջարկվող գներն արդյոք մատչելի են մեր պայմաններում, Դ. Սարգսյանն ասում է, որ իրենք ցանկանում ու ձգտում են առավելագույն ցածր գներ առաջարկել: Հավելում է, որ կիրառվող ավիաբենզինի լիտրն արժե 2,8-3,2 եվրո (1500-1700 դրամ), իսկ իրենց ինքնաթիռը ժամում ծախսում է 45-50 լ: Բացի դրանից՝ գնի մեջ ներառված են ոչ միայն «Զվարթնոցի» «VIP» սրահի գները, այլեւ աերոնավիգացիոն ծառայության ու թռիչք-վայրէջքների աերոդրոմային սակագները: «Հավատացեք, եթե հնարավոր լիներ ավելի էժան գներ առաջարկել, մենք դա կանեինք»,- ասում է Դավիթը:
Հնարավոր մրցակցության մասին օդաչուն նշում է, թե իրենք ուրախ կլինեն դրան, քանի որ մրցակցությունը նպաստում է ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործմանը, դրա շնորհիվ հնարավոր է լինում արագ արձագանքել ու հարմարվել շուկայի մարտահրավերներին: Իսկ թե ինչու հենց «ՖլայՄի» (անգլերենից «fly me» նշանակում է «թռցրու ինձ») անունն ընտրվեց, Դավիթ Սարգսյանն ասում է, որ ինքը միշտ զարմացել է, թե ինչպես են անվանակոչվում հայկական ավիաընկերությունները: «Տպավորություն է, որ շատ մարդկանց չի հերիքում ֆանտազիան, ու նրանք ուղղակի բառերի տեղափոխությամբ նույն անունն են դնում»,- նշում է ավիատորը՝ հավելելով, որ ընկերության անունը բնորոշում է իրենց ձգտումը՝ հնարավորություն տալ բոլորին թռչել, խոսքը թե՛ զբոսաշրջիկների, թե՛ շարքային քաղաքացիների մասին է:
Համաձայն իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի՝ «ՖլայՄի» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներն են երեւանցիներ Դավիթ Սարգսյանն (33 %) ու Էլլա Հակոբջանյանը (67 %): Վերջինիս քույրը՝ Մարիաննա Հակոբջանյանը, ՍՊԸ-ի տնօրենն է: Դ. Սարգսյանը նաեւ ընկերության թռիչքային ծառայության տնօրենն է:

“Подними меня в небо”: командир “Аэробуса” свои первые шаги в бизнесе начинает с легкой авиации
Летчик Давид Саргсян вместе со своим партнером приступил к осуществлению уникального для нашей страны бизнес-проекта.
В декабре 2018 года партнеры основали ООО “ФлайМи”, которое предлагает различные услуги: воздушную рекламу, воздушное путешествие и фотографирование, а также организацию воздушных сюрпризов. И хотя все эти услуги, кроме последней, предлагает также основанный в феврале 2018 г. вертолетный оператор “Армениан Хеликоптерс”, “ФлайМи” отличается тем, что предлагает пассажирам участвовать в полетах “cost share”. Это индивидуальные полеты, которые выполняет частный пилот (private pilot) вместе с пассажирами, не преследуя при этом коммерческие цели. К тому же летчик и пассажир могут делить между собой расходы на полет. В таких полетах может участвовать максимум шесть человек, включая летчика.
Hetq.am поинтересовался у Давида Саргсяна: если целью подобных полетов не является получение прибыли, тогда в чем их цель? По словам нашего собеседника, с их стороны это маркетинговый шаг: “Для начала мы решили изучить частные полеты и показать людям, что в Армении можно летать и что это очень легко. Выполняя полеты “cost share”, мы рекламируем себя. Через некоторое время, когда получше узнаем требования клиентов, увеличим воздушный парк и начнем осуществлять коммерческую деятельность”,- поделился планами Давид, отметив, что тогда и обратятся для получения кодов IATA и ICAO.
Идея основать авиакомпанию с малым ресурсом возникла после того, как партнеры начали изучать местный и зарубежный авиарынки. Как отметил Давид, в Армении все стремятся создать авиакомпанию, чтобы сразу выйти на рынок перевозок и начать получать прибыль. Но для этого необходимо иметь профессиональную команду, включающую как аналитиков и разработчиков стратегии, так и простых регулировщиков.
Давид Саргсян был командиром-инструктором “Airbus A320” и пилотом “Airbus A330”. С 2008 г. работал во многих иностранных авиакомпаниях, видел результаты работы профессиооналов и уверен, что в ближайшие 20 лет в Армении добиться такого качества работы невозможно, поскольку в стране пока нет соответствующих кадров. С другой стороны приглашать из-за рубежа хороших специалистов не только дорого, но и практически невозможно, говорит Давид. “Проанализировав ситуацию, мы решили начать с самого простого.- сказал Давид. – Авиация начинается с небольших самолетов, которые очень эффективно летают во всем мире. Я имею в виду как частные полеты, так и аэротакси. Это самый быстрый способ добраться из одной точки в другую”.
У Давида есть цель: начав с малого бизнес-проекта, придти к созданию полноценного авиаперевозчика, то есть стать осуществляющей коммерческую деятельность авиакомпанией.
Поскольку на начальном этапе Давид будет совершать полеты как частный пилот, эксплуатарором самолета зарегистрирован именно он, а не компания “ФлайМи”. Речь идет о доставленном в феврале этого года из французского города Каор в Армению самолете “Cessna F177RG”, который предусмотрен на одного пилота и трех пассажиров. Созданный в 1971 г. самолет до доставки в нашу страну летал в воздушных прогстранствах Франции, Италии, Греции, Турции и Грузии. В Армении борт вместо британской регистрации G-OAMP получил оригинальную регистрацию EK-FLY.
На вопрос, почему он выбрал именно самолет “Cessna 177 Cardinal”, Давид ответил, что он очень удобен в условиях рельефа и природно-климатических условий нашей страны. По словам моего собеседника, изучив около 30 типов самолетов, он остановил свой выбор именно на американском “Cessna 177RG”. Приобретенная им модель – это выпущенная в Реймсе французская версия этого самолета. Давид обратил внимание на тот факт, что во всем мире самолеты “Cessna” – одни из самых надежных и непритязательных.
Только-только вступающая на авиарынок “ФлайМи” (а точнее, Давид) предлагает воздушную рекламу, воздушные путешествия и фотографирование, воздушные сюрпризы.
На своей фейсбуковской странице компания уже сообщила о том, что желающие совершить полеты по принципу “cost share”, могут пролететь расстояние до 1000 км, то есть вылететь даже за пределы Армении. Стоимость полета в пределах возудшного пространства нашей страны трех пассажиров составляет 120 тыс. драмов, стоимость одночасового полета - 240 тыс. драмов. В эту сумму включена также стоимость пользования VIP-залом аэропорта “Звартноц”. Дело в том, что все нерегулярные (коммерческие и некоммерческие) рейсы, рассчитанные на 30 пассажиров, в аэропорту “Звартноц” обслуживаются исключительно в VIP-зале.
На вопрос Hetq.am, доступны ли предлагаемые цены в наших условиях, Давид ответил, что они стремятся к установлению максимально низких цен, добавив, что литр авиабензина стоит 2,8-3,2 евро (1500-1700 драмов), а их самолет потреблет в час 45-50 литров. Кроме того, в цену включвены не только цены VIP-зала “Звартноца”, но и стоимость услуг аэронавигационной службы, обслуживание вылетов-прилетов. “Поверьте, если б можно было предложить более инизкие цены, мы бы это сделали”,- заверил Давид.
О возможной конкуренции он говорит, что отнесутся к этому с радостью, так как конкуренция способствует максимально эффективному использованию ресурсов, благодаря чему можно оперативно реагировать и приспосабливаться к вызовам рынка. Что касается выбора английского названия “ФлайМи” (“Fly me”), которое можно перевести как “подними меня в воздух”, то, как сказал Давид, его всегда удивляли названия армянских авиакомпаний. “Такое впечатление, что людям не хватает фантазии, и они путем перестановки слов получают одно и то же название”,- сказал бывший командир экипажа, добавив, что название их компании отражает стремление дать всем возможность летать. Речь идет и о туристах, и о рядовых гражданах.
Согласно госреестру юридических лиц, учредителями ООО “ФлайМи” являются ереванцы Давид Саргсян (33%) и Элла Акопджанян (67%), чья сестра, Марианна Акопджанян, является директором компании.