Առաջարկվում է ավելացնել Սևանի ջրածածկ տարածքների մաքրման մակերեսը
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն առաջարկում է Սևանա լճի ջրածածկ անտառտնկարկների մաքրման աշխատանքներն իրականացնել 98 հա տարածքում՝ 66.8 հա-ի փոխարեն։
Նման առաջարկությամբ նախագիծ է նախարարությունը քննարկման ներկայացրել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն այս տարվա համար առաջնահերթ մաքրման ենթակա տարածքներ է համարել Վարդենիսի մասնաճյուղի Ծովակի տեղամասի 94 հա ճահճապատ և 4 հա ջրածածկ տարածքները։
Սևանա լճի ջրածածկ անտառտնկարկների մաքրման աշխատանքների իրականացման նպատակով անօդաչու թռչող սարքերի և արբանյակային պատկերների միջոցով քարտեզագրվել են ծովի մակարդակից մինչև 1901.5 մետր նիշն ընկած մաքրման ենթակա ամբողջ տարածքները:
Դրանց վերլուծությունից նախարարությունը պարզել է, որ լճում մաքրման ենթակա է 909 հա ջրածածկ տարածք, որից 826 հա-ը ճահճապատ և ջրածածկ տարածքներ են։ «Պայմանավորված Սևանա լճում տեղի ունեցող կենսաքիմիական պրոցեսներով, ինչի արդյունքում լիճը «ծաղկում» է, այդ տարածքների մաքրումը համարվում է հրատապ և նախատեսվում է ավարտել 2021 թվականին»,-հայտնել է նախարարությունը։

МОС предлагает увеличить подлежащие очистке территории озера Севан
Министерство окружающей среды предлагает провести очистительные работы на покрытых водой территориях озера Севан площадью 98 га вместо предусмотренных 66.8 га.
Проект этого предложения министерство разместило для обсуждения на едином сайте публикации проектов правовых актов.
Министерство окружающей среды признало приоритетными в плане очистки 94 га заболоченной территории и покрытые водой 4 гектара в районе села Цовак.
С целью проведения очистительных работ в районе ушедших под воду лесопосадок с помощью беспилотников и спутниковых фотографий была составлена карта подлежащих очистке всех территорий, которые расположены до отметки 1901.5 м от уровня моря.
После их изучения министерство пришло к выводу, что в очистке нуждается территория площадью 909 га, из которых 826 га составляют заболоченные и покрытые водой территории.
“В связи с происходящими в озере Севан биохимическими процессами, вследствие которых озеро “цветет”, очистка этих территорий должна быть проведена в срочном порядке и завершена в 2021 году”,- отмечает министерство окружающей среды.