Թեղուտի պոչամբարի անվտանգությունը Շրջակա միջավայրի նախարարության տիրույթում չէ
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Թեղուտի պոչամբարի հարցում անելիքներ չունի: Այսպիսի եզրակացության կարելի է հանգել` կարդալով Շրջակա միջավայրի նախարարությունից ստացված մեր գրավոր հարցման պատասխանները:
«Հետքը» Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին գրավոր հարցում էր ուղարկել` նշելով, որ «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների փոխնախագահ Վարդան Արամյանը «Հետք»-ին տված 2018թ.-ի օգոստոսի 20-ի հարցազրույցում հայտնել էր, որ Թեղուտի պոչամբարի տեխնիկական անվտանգության ցուցանիշները չեն համապատասխանում ՀՀ օրենսդրական և միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին: Այժմ Թեղուտի հանքավայրը կրկին շահագործման է պատրաստվում:
Նախարար Գրիգորյանին խնդրել էինք հայտնել, թե`
- Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից գնահատվե՞լ է Թեղուտի պոչամբարի վիճակը վերջին շրջանում:
- նախարարության մասնագետները կատարե՞լ են որևէ ուսումնասիրություն` պարզելու, թե շահագործման պարագայում պոչամբարն արդյոք անվտանգ է լինելու, կամ կա՞ն ռիսկային գործոններ, որոնք կարող են սպառնալ շրջակա միջավայրին: Եթե կատարվել էին մասնագիտական ուսումնասիրություններ, ապա խնդրել էինք տրամադրել եզրակացությունների կրկնօրինակները:
«Վարչապետի 2018թ. Հունիսի 11-ի N 745-L որոշմամբ, Շրջակա միջավայրի նախարարությանը պոչամբարի տեխնիկական անվտնագության ցուցանիշների (վիճակի) գնահատում և շահագործման անվտանգությունը պարզելու իրավասություններ վերապահված չեն: Արտակարգ իրավիճակների առաջացման հնարավոր պատճառ համարվող օբյեկտների, առարկաների, գործընթացների, նախագծերի և լուծումների պետական փորձաքննության կազմակերպումը վերապահված է արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը»,- նախարար Գրիգորյանին ուղղված հարցմանը պատասխանել է Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վահե Ջիլավյանը:
Վարչապետը նշված որոշմամբ ընդամենը հաստատել է Շրջակա միջավայրի նախարարության (նախկին` ԲՆ) կանոնադրությունը, որի որևէ կետով, ըստ նախարարության, իրենք պարտավորություններ չունեն:
Հիշեցնենք, որ 2017թ.-ի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին բրիտանական «In Situ Site Investigation Services», ամերիկյան Global Resource Engineering, ավստրիական «ATC Williams» և ռուսական «Механобр инжиниринг» ընկերությունները Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինտի պոչամբարի ուսումնասիրություններով պարզել էին, որ առանց պոչամբարի պատվարի կայունության մակարդակի բարձրացման և դրա սեյսմիկ ու ստատիկ անվտանգության ապահովման, Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի օգտակար հանածոյի հանքաքարի արդյունահանման ու հարստացման գործընթացների վերագործարկումը անխուսափելիորեն կառաջացնի պոչամբարի պատվարի մարմնում ջրի մակարդակի բարձրացման ու ջրիկացման ռիսկ՝ ստեղծելով պոչամբարի ինքնափլուզման իրական վտանգ: Պոչամբարի անվտանգության նկատմամբ հետագա վերահսկողություն ապահովելու համար «Վալլեքս» խմբի գլխավոր տնօրեն Սահակ Կարապետյանը 2018թ.-ի հուլիսի 18-ի գրությամբ նախարարությանն էր ներկայացրել վերոհիշյալ կազմակերպությունների կազմած` Թեղուտի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչամբարի պատվարի կայունության գնահատման հաշվետվությունները: Հուլիսի 1-ին սեյսմիկ եւ ստատիկ ռիսկեր պարունակող Թեղուտի պոչամբարը շահագործվել է ՎՏԲ բանկին պատկանող «Թեղուտ» ՓԲ ընկերության կողմից:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունից խնդրել էինք հայտնել` անվտանգության ի՞նչ երաշխիքներով Է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը թույլատրել փլուզման մեծ ռիսկեր ունեցող Թեղուտի պոչամբարի շահագործումը:
Մեր գրավոր այս հարցմանն ի պատասխան նախարարությունը հայտնել է հետևյալը. «Ձեր գրության մեջ նշված կազմակերպությունների կողմից կատարված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ հաշվետվությունները ներկայացվել են լիազոր մարմնին: Շրջակա միջավայրի նախարարությանը պոչամբարի շահագործման տրամադրման թույլտվության իրավասություններ վերապահված չեն: Պոչամբարների պատվարների անվտանգության հարցերով լիազոր մարմինը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային պետական կոմիտեն է»,-պատասխանել է Վահե Ջիլավյանը:

Вопрос безопасности Техутского хвостохранилища не входит в компетенцию Министерства окружающей среды
Министерство окружающей среды ничего не может сделать в вопросе Техутского хвостохранилища. Такой вывод следует из ответа МОС на наш письменный запрос.
Hetq,.am направил министру окружающей среды Эрику Григоряну письменный запрос, в котором говорилось, что заместитель председателя Группы компаний “Валлекс” Вардан Арамян в интервью изданию от 20 августа 2018 г. сообщил, что технические показатели Техутского хвостохранилища не соответствуют самым строгим стандартам, принятым в Армении и других странах мира. Сейчас есть намерение возобновить эксплуатацию Техутского хвостохранилища.
Мы просили министра Григоряна сообщить, была ли проведена оценка состояния Техутского хвостохранилища в последний период, проводили ли специалисты МОС какие-либо исследования с целью выяснить, гарантирована ли безопасность хвостохранилища в случае возобновления эксплуатации или есть факторы риска, которые могут угрожать окружаёщей среде. Мы также просили предоставить копии заключений специальных исследований, если таковые были проведены.
“Решением премьер-министра N 745 от 11 июня 2018 г. Министерство окружающей среды не имеет  полномочий на проведение оценки технической безопасности. Проведение государственной экспертизы объектов, процессов, проектов и решений, считающихся возможными причинами возникновени чрезвычайных ситуаций, возложена на МЧС”,- говорится в ответе и.о.генсекретаря МОС Ваге Джилавяна на адресованный министру Григоряну запрос.
Вышеупомянутым решением премьер-министра всего лишь утвержден устав Министерства окружающей среды (бывшее Министерство охраны природы), который не содержит пунктов, подтверждающих какие-либо обязательства МОС.
Напомним, что в октябре-нобре 2017 г. британская компания “In Situ Site Investigation Services”, американская “Global Resource Engineering”, австрийская “ATC Williams” и российская “Механобр инжиниринг”, изучив  в хвостохранилище Техутского горно-обогатительного комбината, выяснили, что без усиления устойчивости дамбы хвостохранилища и обеспечения ее сейсмической и статической безопасности перезапуск процессов добычи и обогащения руды Техутского медно-молибденового месторождения неизбежно приведет к повышению уровня воды и риску разжиженности, создав реальную угрозу самообрушения хвостохранилища.
Для обеспечения дальнейшего контроля за безопасностью хвостохранилища гендиректор Группы компаний “Валлекс” Саак Карапетяян 18 июля 2018 г. направил в Министерство отчеты вышеупомянутой организации, в которой была представлена оценка устойчивости дамбы хвостохранилища Техутского горно-обогатительного комбината.
1 июля содержащее сейсмические и статические риски Техутское хвостохранилище начало эксплутировать ЗАО “Техут”, принадлежащее банку ВТБ.
Мы попросили Министерство окружающей среды сообщить, с учетом каких гарантий МОС разрешил эксплуатацию содержащего риск обрушения Техутского хвостохранилища.
В ответ на наш писменный запрос Министерство сообщило: “Отчеты об исследованиях, проделанных указанными в вашей заиске организациями, предоставлены полномочному органу. Министерство окружающей среды не имеет полномочий на выдачу разрешения на эксплуатацию хвостохранилища. Полномочным органом по вопросам безопасности дамбы хвостохранилища является Водный комитет Министерства территориального управления и инфраструктур”,- говорится в ответе Ваге Джилавяна.