Շուրջ 50 փաստաբան պատրաստ է ներկայացնել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի շահերը. նրանց ցանկը համալրվում է
Շուրջ 50 փաստաբան պատրաստակամություն է հայտնել ստանձնել դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը: Վերջինս նշեց, որ փաստաբանների շարքը համալրվում է:
Նշենք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ԼՂՀ նախկին և ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակած դատավորն է:
Նրա վերաբերյալ 2019 թվականի փետրվարին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու ենթադրյալ դեպքի առթիվ: Հաղորդման հիման վրա, սակայն, քրեական գործ չի հարուցվել: Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու վերաբերյալ Գրիգորյանի կայացրած դատական ակտից որոշ ժամանակ անց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վերացրել է քրեական գործ չհարուցելու վերաբերյալ որոշումը:
Հուլիսի 26-ին գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարի կողմից ԲԴԽ է ներկայացվել միջնորդություն՝ երեք դրվագով Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 314 հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնեական կեղծիք) հատկանիշներով քննվող քրեական գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին։ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, քննելով միջնորդությունը, որոշել է այն երկու դրվագներով բավարարել, իսկ մեկով՝ մերժել։ Թե ինչ դրվագների մասին է խոսքն, այս պահին դեռևս պաշտոնական տեղեկատվություն չի տրամադրվել: Դատավորի լիազորություններն այս պահին կասեցված են:
Նշենք, որ դատավորի աշխատասենյակը հուլիսի 16-ին խուզարկվել է, այնտեղից առգրավվել են մի շարք փաստաթղթեր և կրիչներ, դուռը կնքվել է։

Около 50 адвокатов готовы представлять интересы судьи Давида Григоряна
Около 50 адвокатов выразили готовность осуществить защиту судьи Давида Григоряна. Об этом Hetq.am сообщил адвокат Ерванд Варосян. Отметим, что речь идет о судье, принявшем решение освободить из-под ареста второго президента РА Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Республики Арцах.
В феврале 2019 г. в отношении Давида Григоряна было представлено сообщение о преступлении – совершении им предполагаемого должностного подлога. Уголовное дело на основании полученного сообщения не было возбуждено. Спустя некоторое время после принятия судьей судебного акта об освобождении экс-президента генпрокурор Артур Давтян отменил решение о невозбуждении уголовного дела. 26 июля и.о.генпрокурора обратился в Высший судебный совет с ходатайтством о возбуждении уголовного преследования в отношении судьи Давида Григоряна в рамках уголовного дела о совершении им должного подлога. ВСС, рассмотрев ходатайство, решил удовлетворить его по двум эпизодам и отклонить по третьему эпизоду уголовного дела. Пока не сообщается, о каких эпизодах идет речь. В настоящее время полномочия судьи прекращены.
Отметим что 16 июля в кабинете Д.Григоряна был проведен обыск, в ходе которого были изъяты документы и носители, после чего дверь кабинета была опечатана.