Լիլիթ Գալստյան. «Ո՞նց կարողացանք անկախ երկրում էսքան ստրուկ և ծառա բուծել»
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արայիկ Հովհաննիսյանը փետրվարի 12-ի ՏԻՄ ընտրությունները գնահատում է նորմալ: Ըստ նրա՝ դրանք անցել են առանց խնդիրների: Գրանցված արդյունքները խոսուն փաստեր են. ՏԻՄ ընտրությունների հաղթողների մոտ 82%-ը ՀՀԿ ներկայացուցիչ է: Նման արդյուքներ եղել են նաև նախորդ ընտրությունների ժամանակ, ինչը խոսում է ՀՀԿ-ի հաջողությունների մասին:
«Այս ընտրությունների արդյունքները մեզ համար լավ հիմք են, այնպիսի հաջողություններ, որ կարող ենք նաև արձանագրել առաջիկա ԱԺ ընտրություններին»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Մինչդեռ ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, ասաց, որ եթե ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ-ն արձանագրել է 80 և ավելի տոկոս հաջողություն, ապա օգտագործվել է «քաղաքական մեծամասնության ադմինիստրատիվ ռեսուրս»: Նրա կարծիքով՝ ՀՀԿ-ն միակ քաղաքական ուժը չէ, որի հետ հույս է կապում հայ ժողովուրդը:
Ա. Հովհաննիսյանն առաջարկեց չշահարկել ընտրությունների արդյունքների թվերը, քանի որ դրանք միանգամից չեն ծնվում. ՀՀԿ ներկայացուցիչները տեղերում պայքարում են և ստանում բնակչության վստահության քվեն:
Այնինչ, Լ. Գալստյանի կարծիքով՝ Հայաստանում ստեղծված բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, սոցիալական ծանր վիճակը, քաղաքական իրադրությունը նպաստում են, որ Հայաստանում չլինի ազատ քաղաքացի: Եվ եթե ՀՀԿ-ն վստահ է իր ձայների հարցում, ապա ՀՅԴ ներկայացուցիչն առաջարկում է դրսևորել քաղաքական կամք և մայիսին անցկացնել լրիվ համամասնական ընտրություններ:
Ի պատասխան՝ ՀՀԿ ներկայացուցիչը նշեց, որ ընտրության ձևը կարևոր չէ՝ համամասնական, թե մեծամասնական: Կարևոր են ներկայացված ծրագրերն ու մթնոլորտը և այն, թե ինչպիսի ընտրություն է անցկացվում: Նրա կարծիքով՝ փետրվարի 12-ի ՏԻՄ ընտրությունները ապացուցում են ՀՀԿ-ի, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությունները, թե ընտրություններն անցնելու են բարձր մակարդակով: Կան խնդիրներ, բայց դրանք լուծվում են: Ա. Հովհաննիսյանը համոզված է, որ առկա վիճակը բարելավվելու է:
Լ. Գալստյանը հակադարձեց, որ եթե ժողովուրդը 80 և ավելի տոկոսով վստահում է ՀՀԿ-ին՝ իշխող քաղաքական ուժին, ապա ինչո՞ւ է ամեն տարի երկրից արտագաղթում պաշտոնական տվյալներով 50 հազար մարդ: Անընդհատ խոսվում է էթիկայի հանձանժողովի ստեղծման մասին, սահմանադրական իրավունքերից, ՀՀԿ-ն դառնում է ԵԺԿ անդամ, այնուհետև ՀՀԿ ներկայացուցիչները ԱԺ-ում քվեարկում են միմյանց փոխարեն: Լ. Գալստյանը նշում է, որ փաստորեն այդ համոզմամբ ու բարոյականությամբ է ՀՀԿ-ն գնում ընտրությունների:
Լ. Գալստյանը հավելեց, որ այսօր հայ մարդը Հայաստանում արժեք չունի և լքում է երկիրը: Հիմա երևանցիները պայքարում են կանաչ տարածքի համար, նրա համար, որ հանրային զբոսայգին տոնավաճառ չդառնա: 90-ականների «գավառական տոնավաճառի մտածողությունից» ու «սեղանիկի հոգեբանությունից» այն կողմ ոչինչ չի փոխվել:
Լ. Գալստյանի կարծիքով՝ արժեքների հեղափոխության, քաղաքակրթության համար պայքարի խնդիր կա. պետք է արթնացնել այն քաղաքացուն, որն արժանապատվություն ունի: «Ես անընդհատ ինձ հարց եմ տալիս՝ ո՞նց կարողացանք անկախ երկրում էսքան ստրուկ և ծառա բուծել»,- հավելեց Լ. Գալստյանը:

Лилит Галстян: “Как мы смогли в независимой стране развести столько рабов и слуг?”
Прошедшие 12 февраля выборы в органы местного самоуправления депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Араик Ованнисян расценивает как нормальные. Итоги выборов достаточно красноречивы: около 82% победителей являются представителями РПА. Такие результаты были зарегистрированы и на предыдущих выборах, что свидетельствует об успехах Республиканской партии Армении.
“Эти результаты являются для нас хорошей основой к тому, чтобы таких же успехов мы добились и на предстоящих парламентских выборах”,- заявил сегодня на пресс-конференции Араик Ованнисян.
Между тем его оппонент, депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян, отметила, что если на выборах в ОМС Республиканская партия набрала 80 и более процентов, то потому, что был использован “административный ресурс политического большинства”. Л.Галстян подчеркнула, что РПА – не единственная политическая сила, с которой народ связывает надежды.
По мнению депутата-дашнакцакана, сложившаяся в Армении морально-психологическая атмосфера, тяжелое социальное положение, политическая ситуация способствуют тому, чтобы в стране не было свободных граждан. Если РПА уверена в полученных ею голосах, то пусть проявит политическую волю и в мае проведет выборы только по пропорциональной системе, сказала Лилит Галстян.
В ответ представитель РПА отметил, что прошедшие 12 февраля выборы подтвердили правоту заявлений Республиканской партии и Сержа Саргсяна о том, что выборы пройдут на высоком уровне. А те проблемы, которые возникли, можно будет решить.
По словам депутата фракции Дашнакцутюн, если народ на 80 и более процентов доверяет правящей политической силе, то почему тогда каждый год, согласно официальным данным, из страны эмигрирует 50 тысяч человек. Постоянно говорится о создании комиссии по этике, о конституционных правах, РПА становится членом Европейской народной партии, но в то же время на заседаниях парламента депутаты-республиканцы голосуют друг за друга.
Лилит Галстян также отметила, что в сегодняшней Армении человек не представляет ценности, поэтому люди покидают свою страну. Сегодня ереванцы ведут борьбу за сохранение зеленых территорий, за то, чтобы общественный парк не превратился в вещевую ярмарку.
Необходимо добиться переоценки ценностей, вести борьбу за цивилизацию, пробудить тех граждан, у которых есть чувство собственного достоинства, считает Лилит Галстян и добавляет: “Я постоянно задаю себе вопрос: как мы смогли в независимой стране развести столько рабов и слуг?”