Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Ռայդ քաղաքի քաղաքապետ Ջերոմ Լաքսալին
Օգոստոսի 2-ին Ավստրալիայում գտնվող արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Ռայդի քաղաքապետ Ջերոմ Լաքսալի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Մասիս Մայիլյանը կարևորել է Արցախի պատվիրակության՝ Ավստրալիա աշխատանքային այցի նախօրեին Ռայդի քաղաքային խորհրդի կողմից Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու մասին բանաձևի միաձայն ընդունումը։ Արտաքին գործերի նախարարի գնահատմամբ, նման բանաձևի ընդունումը հերթական վկայությունն է Արցախի ժողովրդի ազատ և խաղաղ զարգացման ձգտմանն աջակցելու հարցում Ռայդի քաղաքային իշխանությունների սկզբունքային դիրքորոշման, ինչն արտահայտվել է դեռևս 2018 թ. մայիսի 22-ին Արցախի ժողովրդի ազատագրական շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ բանաձև ընդունելու միջոցով։
Անդրադառնալով ԱՀ միջազգային կապերին՝ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի և օտարերկրյա քաղաքների միջև ապակենտրոնացված համագործակցության հաստատումն ու զարգացումը Արցախի իշխանությունների առաջնահերթություններից է, ինչը թույլ է տալիս Արցախի համայնքներին ու շրջաններին ներգրավված լինել միջազգային գործընթացներին՝ ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման, տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակման ու մարդու իրավունքների խթանման նպատակով:
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը կարևորվում է նաև Արցախը մեկուսացնելու, նրա բնակիչներին միջազգային համագործակցության առավելությունից զրկելու՝ Ադրբեջանի չդադարող փորձերի ֆոնին:
Իր հերթին Ռայդի քաղաքապետ Ջերոմ Լաքսալը վերահաստատել է Ռայդի իշխանությունների հավատարմությունը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ու ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու ձգտմանն աջակցելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը Ջերոմ Լաքսալին է հանձնել Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի շնորհակալագիրը, որում քաղաքապետն իր երախտագիտությունն է հայտնել բանաձևի ընդունման կապակցությամբ և հրավիրել Ջերոմ Լաքսալին՝ այցելել Ստեփանակերտ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ռայդի քաղաքային խորհրդի անդամ Սարգիս Եդելյանը, Արցախի ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

Глава МИД Республики Арцах Масис Маилян провел встречу с мэром города Райд Джеромом Лаксалом
2 августа возглавляемая министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном делегация провела встречу с мэром австралийского города Райд Джеромом Лаксалом.
Масис Маилян подчеркнул важность единогласного принятия городским советом Райда накануне рабочего визита делегации Арцаха в Австралию резолюции об установлении дружественных отношений со столицей Арцаха Степанакертом. По мнению министра иностранных дел, принятие подобной резолюции является очередным свидетельством принципиальной позиции, занимаемой городскими властями Райда в вопросе содействия народу Арцаха в его стремлении к свободному и мирному развитию, что выразилось еще 22 мая в 2018 г. в принятии резолюции в связи с 30-летием освободительного движения народа Арцаха.
Коснувшись международных отношений Республики Арцах, Масис Маилян отметил, что одним из приоритетом для арцахских властей является установление и развитие децентрализованного сотрудничества Арцаха с зарубежными городами, что позволяет общинам и районам республики быть вовлеченными в международные процессы с целью укрепления дружественных отношений между народами, обмена опытом в различных областях и продвижения прав человека.
Глава внешнеполитического ведомства Арцаха подчеркнул, что развитие децентрализованного сотрудничества также обретает важность на фоне непрекращающихся попыток Азербайджана изолировать Арцах и лишить его население преимуществ международного сотрудничества.
В свою очередь мэр Райда Джером Лаксал подтвердил готовность властей города оказать содействие народу Арцаха в реализации им права на самоопределение и в стремлении построить демократическое общество.
В ходе встречи Масис Маилян передал Джерому Лаксалу благодарственное письмо мэра Степанакерта Сурена Григоряна, в котором мэр выразил свою признательность в связи с принятием резолюции и пригласил Джерома Лаксала в арцахскую столицу.
Во встрече приняли участие член городского совета Райда Саргис Еделян, депутат Национального Собрания Арцаха Давид Ишханян, Постоянный Представитель Арцаха в Австралии Кайлар Микаелян и исполнительный директор австралийского Комитета «Ай Дат» Айк Кайсерян.