Նորաստեղծ հավելվածը վերավաճառում է ավտոկայանատեղերը
Գործարկվել է ավտոկայանատեղեր առաջարկող 2PARK հավելվածը։ Այս հավելվածի միջոցով վարորդները կարող են նախապես կայանատեղ ամրագրել՝ վճարելով 250 դրամ։ Թեև հավելվածը նոր է գործարկվում, սակայն մի շարք վարորդներին արդեն մտահոգության տեղիք է տվել։
Կարգն այսպիսին է. ավտոմեքենան կայանած վարորդը կայանատեղն ազատելուց առաջ հավելվածում նշում է իր տեղը քարտեզի վրա և կայանատեղ առաջարկում։ Կայանատեղ փնտրող օգտատերերից ստանում է հայտեր, ընտրում դրանցից որևէ մեկը և վճարի դիմաց իր տեղը զիջում։
Վարորդը հասնում է կայանատեղ, վճարում 250 դրամ, որից 150 դրամը փոխանցվում է զիջող վարորդին, իսկ 100 դրամը հավելվածի միջնորդավճարն է։ Գումարի շարժը օգտատերերի միջև տեղի է ունենում հավելվածի ներսում գործող անձնական դրամապանակների միջոցով։
Գոռ Էլչյանի կարծիքով` 2PARK հավելվածի գործունեությունն ավտոկայանատեղերի արհեստական դեֆիցիտ է առաջացնելու, իսկ որ ամենակարևորն է՝ իրենք արդեն իսկ վճարում են «կարմիր գծերի» համար։ Ըստ նրա` որոշ մարդկանց համար սա կարող է բիզնես դառնալ․ նրանք, անգործ լինելով, կկայանեն մեքենան և միայն վճար ստանալու համար իրենց տեղը կզիջեն։
«Վարորդներ կան, ովքեր կարող են պարապ լինել, գան տեղեր զբաղացնեն և դրանք վաճառեն, քաղաքում արդեն իսկ տեղ չկա»,-ասում է նա։
Նշենք, որ հունիսի 25-ին ոստիկանությունը հերթեր վաճառելու դեպքեր էր հայտնաբերել ՃՈ-ի Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տարածքում։ Ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու կասկածանքով բերման էր ենթարկվել 5 անձ, որոնք իրենց մեքենաներով նախապես հերթ են կանգնել և, երբ իրենց հերթը մոտեցել է, որոշակի գումարի դիմաց իրենց տեղը զիջել են հերթի վերջում սպասող անձանց։
Այս դեպքում էլ հավելվածից օգտվող վարորդների ինքնությունը գաղտնի է․ ոչ մի տեղ չի երևում վարորդի անուն-ազգանունը, վարորդների միջև չկա անմիջական շփում, հեռախոսազանգերը կատարվում են 2Park հեռախոսահամարով, որը հնարավորություն չի տալիս գործարքի ավարտից հետո կապ հաստատել կամ գտնել մյուս վարորդին։
«Հետք»-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի օգտատերերից մեկը փոխանցեց սքրինշոթ, որով օգտատերը հայտնել է, որ հավելվածը գործարկողներն օրական 8000 դրամ և յուրաքանչյուր մեքենայից գանձված 150-ական դրամ աշխատավարձով 10-ժամյա աշխատանք են առաջարկել։
hfjrirslk.jpg (102 KB)
2PARK հավելվածի հիմնադիրները հրաժարվեցին «Հետք»-ին հարցազրույց տալ, խոստացան պատասխանել մեր գրավոր հարցերին։ Սակայն հուլիսի 23-ին ուղարկված մեր հարցմանը նրանք այդպես էլ չեն պատասխանել և չեն արձագանքում մեր էլեկտրոնային նամակներին։
Մենք հավելվածի հիմնադիրներից հետաքրքրվել էինք` ինչպե՞ս են կարողանալու կանխել ավտոկայանատեղն արհեստականորեն զբաղեցնելու և այն որպես բիզնես չօգտագործելու դեպքերը, արդյոք վարորդներին կայանատեղը զբաղեցնելու աշխատանքի առաջարկ կատարե՞լ են։
Քաղաքապետարանը չի կարող վերահսկել և արգելել կայանատեղերի վերավաճառքը
Երևանի քաղաքապետարանից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ այս պահին իրավական գործիքներ չունեն՝ հավելվածի գործարկումն արգելելու կամ սահմանափակելու։ Սակայն, քաղաքապետարանն առաջիկայում նախաձեռնում է բարեփոխումների փաթեթ, որում կներառվի նաև հավելվածի դեպքը։
Մտավոր սեփականության գործակալության տվյալներով՝ հավելվածը որպես գյուտ գրանցվել է այս տարվա փետրվարին։ Որպես դրա բնույթ նշված է՝ փողոցում ավտոկայանատեղի որոնման եղանակ։
Երևանի ավագանու նախկին անդամ, «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը հավելվածի գործարկման առնչությամբ իր մտահոգությունների մասին հայտնել է «Իմ քայլը» խմբակցության ավագանու անդամներին։ Նրանք Սերգեյին տեղեկացրել են, որ քաղաքապետարանը ուսումնասիրել է հավելվածի գործարկման օրինականությունը և պարզել՝ օրենքով այն արգելելու իրավական հիմք չունեն։
«Առանց այն էլ կայանելու տեղի խնդիր կա, մի հատ էլ մարդկանց ներքաշում են գործողությունների մեջ, որ գնան ու կայանատեղ զբաղացնեն, հետո այդ կայանատեղը վաճառեն։ Նրանք փաստացի հանրային տարածքը վարձակալության են տալիս, բայց դրա դիմաց հանրությանը և քաղաքային իշխանությանը ոչ մի օգուտ չի լինում»,-նշեց նա։
Yerevan2800
կարելի է դրանց կարգի հրավիրել հարկային մարմնի և այլ կառույցների համատեղ ուժերով որպես ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն,

С помощью нового приложения продаются автопарковочные места
Запущено приложение 2PARK, с помощью которого предлагаются автопарковочные места. Водители, заплатив заранее 250 драмов, могут забронировать место на парковке. И хотя приложение запущено буквально на днях, оно уже дало повод для беспокойства.
В соответствии с порядком припарковавший автомобиль водитель перед тем, как освободить парковочное место, отмечает его на карте и предлагает парковку. От пользователей, ищущих свободные места для парковки, он получает заявку, выбирает одного из них, которому за определенную плату уступает свое место.
Водитель приезжает на парковку, платит 250 драмов, 150 из которых получает уступивший место водитель, а 100 драмов забирает приложение в качестве платы за посреднические услуги.
Перемещение денег между пользователями происходит через действующие внутри приложения личные кошельки.
По мнению Гора Элчяна, задействование приложения 2PARK вызовет искусственный дефицит автопарковочных мест, но что самое главное, водители уже платят за “красные линии”. По словам Гора, для некоторых это может стать бизнесом: такие водители могут припарковать машину, а потом за деньги уступить свое место.
“Могут найтись водители, которые начнут занимать парковочные места и продавать их, а в городе и без того парковочных мест практически нет”,- отметил наш собеседник.
25 июня на территории учетно-экзаменационного отдела Дорожной полиции Еревана были выявлены случаи продажи места в очереди. По подозрению в занятии незаконным предпринимательством приводу были подвергнуты пять человек, которые на своих машинах заранее заняли места, а когда их очередь подошла, уступили ее за определенную плату тем, кто находился в “хвосте”.
В данном случае личности пользователей приложения не раскрываются, их имена и фамилии нигде не фигурируют, между водителями нет прямых контактов, телефонные звонки поступают с телефонного номера 2Park, что не дает возможность по завершении сделки устанавливать связь с другим водителем или находить его.
Один из пользователей сети “Фейсбук” прислал Hetq.am скриншот объявления запустивших приложение лиц о приеме на 10-часовую работу с зарплатой 8000 драмов в день плюс полученные с каждого автомобиля 150 драмов.
Авторы приложения 2PARK отказались дать интервью Hetq.am, пообещав ответить на наши вопросы в письменной форме. Однако на отправленный нами 23 июля запрос они до сих пор не ответили, не реагируют и на наши электронные письма.
Мы хотели узнать у создателей приложения, как они собираются пресекать случаи искусственного бронирования парковочных мест и использования их детища в бизнес-целях. Нас также интересовало, предлагали ли они работу водителям.
Мэрия не может контролировать и запрещать перепродажу парковочных мест
В ответ на наш запрос мэрия Еревана сообщила, что на данный момент не имеет правовых инструментов для запрета или ограничения использования приложения. Однако в ближайшее время городские власти планируют провести ряд реформ, которые охватят также ситуацию с приложением 2PARK.
По данным Агентства интеллектуальной собственности, приложение в качестве изобретения было зарегистрировано в феврале этого года и охарактеризовано как способ поиска места на улице.
Бывший член совета старейшин Еревана, соучредитель общественной организации “Друг водителя” Сергей Каграманян на встрее с членами фракции “Мой шаг” в совете старейшин выразил свою обеспокоенность по поводу запуска приложения. Как сообщили г-ну Каграманяну представители фракции, мэрия изучила действие приложения и выяснила, что по закону никаких правовых оснований для его запрета нет.
“В городе и без того существует проблема парковки, так теперь людей еще и подталкивают к тому, чтобы они занимали места на парковке, а потом продавали их. Они фактически сдают общественную территорию в аренду, но взамен общественность и власти города ничего не получают”,- сказал С.Каграманян.