«Գըվուգ Ինտերնացիոնալ»` գյուղը քաղաքին կապող եւ գյուղի զարգացմանը միտված նոր գաստրո տուն Գյումրիում
«Գըվուգ Ինտերնացիոնալ»` հետաքրքիր ու տարօրինակ անունով գաստրո տան մոտ եմ: Դեռ մուտքից զգացվող ծիրանով ու չամչով պատրաստված չրապուրի զգլխիչ հոտն ինձ հասցնում է մանկության չմոռացվող բույրերի աշխարհ: Եկել եմ պայմանավորված ժամին ու փոքրիկ, հարմարվետ սրահում կանգնած վայելում եմ յուրօրինակ ընտանեկան ջերմությունը: Վայրկյաններ անց խոհանոցից հայտնվում են ժպտադեմ տանտերերը՝ Էլիզա եւ Համլետ Գեւորգյանները:
«Ոնց որ հորանցս տուն եկած լինեմ»,-կատակում եմ՝ նկատելով սեղանին պանրխաշի պատրաստման համար անհրաժեշտ չեչիլ պանիրը, լավաշն ու տապակած սոխը: Շիրակ աշխարհին բնորոշ այս կերակերատեսակը չես հանդիպի որեւէ այլ վայրում՝ գաղտնիքը պանրի մեջ է, որ պատրաստվում է միայն մեր մարզի գյուղերում: «Հլը ու՜ր ես, էս հըլ սկիզբն է»,-կատակում է Համլետ Գեւորգյանը՝ սեղանին դնելով կերակրացանկը:
«Մախոխ կուլուլիկ», «կոնչոլ-քրջիկ», «պանրխաշ», «չրով ապուր», «տապակած ղմի», «ավելուկի ապուր», «հարիսա», «թաթար բորակի», «փոխինձով, կաթով խաշիլ» եւ մանկությունից ծանոթ մի շարք այլ ուտեստների աստղաբույլը պարզապես աչք է շոյում: «Ուզեցինք գյուղ-քաղաք կապը վերականգնել՝ նպաստելով գյուղի զարգացմանը»,-ասում է Համլետը՝ հավելելով, որ գաստրո տան գաղափարը ծնվել է անցած տարի՝ ՌԴ-ն ֆինանսավորմամբ եւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Ինտեգրված գյուղական զբոսաշրջության զարգացում» ծրագրին ծանոթանալուց հետո: Մրցույթին ներկայացված գաղափարներից «Գըվուգ Ինտերնացիոնալ» գաստրո տան գաղափարը միակն է եղել, որի իրականացման վայրը նշվել է Գյումրի քաղաքը:
«Ներքին համոզմունք ունեինք, որ հաղթելու ենք,-ասում է Համլետը,-ճիշտն ասած, ընտրված անունն եւս իր դերակատարությունն էր ունեցել: Հետո իմացանք, որ ժյուրիի անդամները շատ հետաքրքրված են եղել. իրենց դուր է եկել եւ գաղափարը, եւ անունը»: Զրուցակիցս պատմում է, որ չեն ուզեցել գաստրո տունը կոչել մառան, ուտելիքի պահոց կամ նման մեկ այլ անունով:
«Ուզում էինք, որ տարբերվող լինի՝ բովանդակությունը նույնը լինի, սակայն փաթեթավորումը՝ այլ: Զանգեցինք Կառնուտ գյուղի մեր բարեկամներին: Հարցնում էինք, թե հնում, ասենք մառանն ինչպես են կոչել եւ իրենց հարեւանն ասաց՝ գըվուգ: Որ ճիշտն ասեմ, հենց առաջին վայրկյանից սիրեցինք անունը, երեւի նաեւ նրա համար, որ գյումրվա էդ «գ»-երը կային մեջը: Իսկ «ինտերնացիոնալ»-ը մեր փողոցի հին անունն է(ներկայում կոչվում է՝ Տիգրան Մեծ-հեղ.), որտեղ որ գաստրո տունն է»:
Գյումրին մինչեւ օրս էլ ճանաչելիության առումով տեղացիները բաժանում են թաղերի: «Կայարան» թաղի շարունակությունը կազմող «Ինտերնացիոնալ»-ը ներկայիս տեսքով ձեւավորվել է 1926թ-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո: Համլետն ասում է, որ այն ժամանակ, ինչպես 1988թ-ի երկրաշարժից հետո, երկհարկանի շենքերի կառուցմանը մասնակցել են այլազգիներ եւ հետագայում փողոցը կոչվել է «Ինտերնացիոնալ»: «Քանի որ անվանափոխություն էր եղել տարիներ առաջ, սակայն մարդիկ սովորույթի ուժով շարունակում են փողոցի հին անունը գործածել, որոշեցինք պատմության համար դա էլ պահել»,-նկատում է Համլետը:
Զրույցի ընթացքում մեզ է միանում գեղանկարիչ Հրաչ Վարդանյանը: Համլետն ու Հրաչը միասին են զարգացրել, կյանք տվել գըվուգի գաղափարին: «Ես միայն աջակցել եմ»,-համեստորեն ժպտում է Հրաչը: Այնինչ, գաստրո տունը ներքին եւ արտաքին դիզայնի համար պարտական է հենց Հրաչ Վարդանյանին: «Սա ընտանեկան գործ կարելի է համարել, քանի որ Համլետ ու ես ազգականներ ենք եւ գաստրո տան բուն աշխատանքներով էլ զբաղվում են Համլետն ու Էլզան: Ես օգնել եմ դիզայնի հարցում: Տարածքը փոքր է եւ այնպես պիտի կարգավորեինք, որ ներս մտնողի մոտ տպավորություն լիներ, թե տատիկ-պապիկին է այցելել, կամ թե սեփական օջախ, որտեղ դեռ պահպանվել են ազգայինն ու ավանդականը»,-ասում է Հրաչը:
Գաստրո տան պատերին նախկինում եղած ծեփոնը հեռացվել է, սեւ տուֆը հարթեցվել, սեղանների պատրաստման համար օգտագործել են քանդած տնակների վերամշակված փայտը: Տնակներից գաստրո տան «տիրապետության» տակ անցած էլի բաղկացուցիչներ կան՝ մուտքի վերնամասը հավաքված է հին, գործածության համար անպիտան մետաղի կտորներից: «Մետաղագործ, նկարիչ-քանդակագործ Գարիկ Մելքոնյանի հետ ենք գտել այսօրինակ լուծումը, ուզեցինք քաղաքից արդեն դուրս եկող, բայց երկար տարիներ քաղաքի պատմության մաս կազմող «դոմիկների ժեշտերից» էլ ինչ որ բան պահել,-ասում է Հրաչը,-աթոռները, որ գնել ենք գյուղերից, պատի վիշապագորգը, որ փրկվել է երկրաշաժից՝ բոլորն ունեն իրենց պատմությունը, որ հիմա ներկայացված է Գըվուգում»:
Գյումրիում գաստրո տան ստեղծման գաղափարը թերեւս ամենից շատ ուրախացրել է Էլզային: Ամուսինը 17 տարի աշխատել է արտերկրում՝ Կանադա, Ֆրանսիա, ՌԴ: 2018թ-ի թավշյա հեղափոխության ժամանակ Համլետը Մոսկվայում էր եւ հաղթանակից երկու ամիս անց որոշում է ընդմիշտ վերադառնալ հայրենի քաղաք՝ որեւէ գործ սկսելու մտադրությամբ: Էլզան պատմում է, որ ամուսնացել է 18 տարեկանում, երբեք չի աշխատել, ընտանիքի ապրուստ մշտապես հոգացել է ինժեներ ամուսինը, ունեն երկու զավակ եւ մեկ թոռնիկ: Գաստրո տան գաղափարի հաղթանակից հետո, կյանքում առաջին անգամ, 46 տարեկանում, պաշտոնապես կարողացավ անցնել աշխատանքի:
«Էս պահին ամեն ինչ էլ անում եմ՝ եփում եմ, թխում, մատուցում, ինչպես ընդունված է հայկական ընտանիքներում: Վերջերս խոհարար ընդունել ենք աշխատանքի, բայց չենք կարողանում մատուցող գտնել: Մի աղջիկ էր եկել աշխատանքի հայտարարությունով, տեսավ գինու բաժակները, ասեց չէ՝ չեմ աշխատի, ես հաստատ էս բաժակները կջարդեմ,-Էլզան ծիծաղում է,-որքան գիտեմ, Գյումրիում միայն մենք չէ, որ մատուցողների հետ կապված խնդիրներ ունենք, ընդհանրապես էս ոլորտում աշխատակիցների խիստ պահանջ կա ու չկան մասնագետներ: Հիմա մեկն էլ լինի ինձ օգնի՝ էլի գոհ կլինենք»:
«Գըվուգ Ինտերնացիոնալ»-ում բոլոր ուտեստները պատրաստվում են «արդար» յուղով: Գյուղերից գնում են յուղ, լավաշ, պանիր, թթվասեր, մեղր, ձու, բույսեր՝ թեյերի համար, որոնք գործածվում են, թե ուտեստների պատրաստման մեջ, թե վաճառքի նպատակով: «Մեր նպատակը ոչ թե եւս մեկ ուտելու տեղ բացելն էր, եւս մեկ ռեստորանային տարածք ունենալը, այլ ինչ որ տեղ գյուղ-քաղաք խզված կապի վերականգնումը,-ասում է Հրաչ Վարդանյանը,-ցուցադրելով գյուղացու արտադրանքը մեզ մոտ, տուրիստին ուղղորդելով տվյալ գյուղ, որտեղի բարիքը որ ներկայացնում ենք, որտեղի բարիքը որ ինքը համտեսում է, նպատակ ունենք համայնքներում զարգացնել տուրիզմը»:
Համլետի փոխանցմամբ, մեկ ամսում իրենք արդեն ունեն մի քանի կայուն պայմանավորվածություն մեղր, պանիր, յուղ, ձու արտադրողների հետ Շիրակի մարզի գյուղերից: «Պաշտոնական բացում դեռ չի եղել ու կարելի է ասել, որ շատերը դեռ մեր տեղը չգիտեն, բայց ովքեր էլ որ այցելում են գոհ են մնում թե ուտեստների համից, թե գներից: Մարդիկ կան, որ վաղուց մոռացել են ինչ բան է ճմուռը, էն որ տատիկները յուղը հալում էին, բոքոնը փրթում մեջը՝ մանկության համեր, որ այստեղ կարող են վերագտնել»,-վստահեցնում է Համլետը:
Հրաժեշտից առաջ, Էլզան առաջարկում է համտեսել «Վանա քյալագյոշ»՝ միակ ուտեստը, որ շիրակյան չէ, սակայն համեղության ու հեշտ պատրաստման համար ներառել են կերակրացանկում:

“Гвуг Интернационал”: новый гастродом в Гюмри, содействующий развитию села и его связи с городом
Уже при входе в гастродом с необычным названием “Гвуг Интернационал” в нос ударил аппетитный запах супа с курагой и изюмом, который унес меня в мир незабываемых ароматов детства. Я пришла в условленный час и, стоя в небольшом уютном зале, наслаждалась теплой семейной атмосферой. Через минуту из кухни появились гостеприимные хозяева – Эльза и Гамлет Геворкяны.
“Я как будто пришла в свой родительский дом”,- пошутила я, заметив на столе ингредиенты, необходимые для приготовления панрахаша, сырного супа: сыр чечил, лаваш и жареный лук. Секрет этого блюда, которое нигде больше, кроме Ширакской области, не встретишь, - в сыре. Его делают только в селах нашей области. “Это только начало…” – пошутил Гамлет, ставя на стол посуду с различными яствами.
Махох кулулик, кончол-крчик, панрахаш, суп с сухофруктами, суп с авелуком, ариса, татар-бораки, хашил с похиндзем и молоком и другие знакомые с детства блюда радовали глаз. “Нам захотелось восстановить связь между селом и городом, способствуя тем самым развитию села”,- сказал Гамлет, добавив что идея гастродома возникла в прошлом году после ознакомления с финансируемым РФ и Программой развития ООН проектом “Развитие интегрированного сельского туризма”. Участвовавший в конкурсе бизнес-проект создания гастродома “Гвуг Интернационал” оказался единственным, местом реализации которого был указан город Гюмри.
“У нас была внутренняя убежденность, что мы выиграем конкурс,- сказал Гамлет. – Честно говоря, свою роль сыграло и выбранное нами название. Потом мы узнали, что членов жюри очень заинтересовали и идея, и название”.
“Нам хотелось отличиться: содержание оставить прежним и изменить только форму, упаковку. Мы позвонили нашим родственникам в село Карнут, спросили, как в старину назывался погреб, и их сосед сказал “гвуг”. Вы знаете, это слово сразу же полюбилось нам. А Интернационал – это старое название нашей улицы (сейчас она переименована в улица Тиграна Меца.- Авт.), где и находится гастродом”.
Улица Интернационала, являющаяся продолжением Привокзального квартала, в своем нынешнем виде сформировалась после разрушительного землетрясения 1926 года. По словам Гамлета, тогда, как и после землетрясения 1988 г., в строительстве двухэтажных домов участвовали представители разных национальностей, поэтому в дальнейшем улица получила название Интернационала. “Несколько лет назад это название сменилось, но люди по привычке продолжают использовать старое название. Вот мы и решили сохранить его для истории”,- отметил Гамлет.
К нашей беседе присоединился художник Грач Варданян. Кстати, это он вместе с Гамлетом претворил в жизнь идею гвуга. “Я лишь помогал”,- скромно заметил Грач. Между тем внутренний и внешний дизайн дома – именно его рук дело. “Это можно назвать семейным бизнесом, так как Гамлет и я - родственники, а уже деятельностью гастродома занимаются Гамлет и Эльза. Я помог с дизайном. Помещение маленькое, и нужно было сделать так, чтобы у гостя сложилось впечатление, будто он пришел навестить бабушку и дедушку, или пришел в семейный очаг, где все еще сохранились национальные традиции”,- отметил Грач.
В помещении будущего гастродома со стен была удалена штукатурка, а проступивший черный туф отшлифовали, для столов использовали деревянные перегородки из уже снесенных домов, оттуда же доставили старые металлические детали. Стулья купили в деревнях, висящий на стене ковер с драконами сохранился во время землетрясения. Здесь все вещи имеют свою историю.
Создание в Гюмри гастродома больше всех обрадовало Эльзу. Муж 17 лет проработал за границей – в Канаде, во Франции, в РФ…
Во время бархатной революции 2018 г. Гамлет был в Москве и спустя два месяца после победы решил навсегда вернуться на родину с намерением начать здесь какое-нибудь дело. Эльза вышла замуж в 18 лет. Она никогда не работала, семью всегда содержал муж-инженер. У супругов двое детей и один внук. После создания гастродома Эльза впервые в своей жизни смогла в 46 лет официально устроиться на работу.
“Я берусь за любую работу – готовлю, пеку, подаю на стол, как это принято в армянских семьях. Недавно приняли на работу повара, но официантку найти не можем. Как-то по объявлению пришла устраиваться на работу девушка, но, увидев бокалы для вина, испугалась: я, говорит, точно их разобью,- смеясь, рассказала Эльза. – Насколько мне известно, в Гюмри не только мы не можем найти официанта. Вообще в этой сфере остро не хватает работников”.
В “Горвуг Интернационале” блюда готовятся только на топленом сливочном масле. Все продукты - топленое масло, лаваш, сыр, сметану, мед, яйца, травы для чаев – покупают в деревнях. Сушеные травы используют как при приготовлении блюд, так и для продажи.
“Наша цель состояла не в том, чтобы открыть еще одну точку общепита или еще один ресторан, а постараться восстановить прерванную связь между городом и селом, Демонстрируя то, что производят крестьяне, мы даем туристам возможность отведать приготовленные из деревенских продуктов блюда и, тем самым, направляем их туда, способствуя развитию туризма в общинах”.
По словам Гамлета, в течение месяца они уже смогли договоритья о поставках с несколькими производителями меда, сыра, топленого масла, яиц из сел Ширакской области.
“Официального открытия еще не было, И, можно сказать, многие еще не знают, где мы находимся. А те, кто знают, остаются довольны и вкусом блюд, и ценами.
Напоследок Эльза предложила отведать ванский калагёш. Это единственное блюдо не ширакского происхождения, которое включено в меню из-за своего неповторимого вкуса и доступности приготовления.