10 գերխոշոր հարկատուները. առաջին կիսամյակի փոփոխությունները
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուները միասին պետական բյուջե են վճարել 511 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր։ Ինչպես տեղեկանում ենք Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացրած ցանկերից, 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ՝ խոշորների հարկերն աճել են 64.4 մլրդ դրամով կամ 14.4 %-ով։
Միայն առաջին տասը խոշոր հարկատուները միասին պետական բյուջե են վճարել 131.4 մլրդ դրամի հարկեր։ Այսինքն՝ առաջին տասնյակն ապահովել է 1000 խոշոր հարկատուների վճարած հարկերի մոտ 26 %-ը։
Հանրապետության խոշորագույն հարկատուն հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ն է, որի վճարած հարկերի ծավալն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 29.5 մլրդ դրամ։ 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ՝ ընկերության հարկերն աճել են մոտ 4.9 մլրդ դրամով կամ 19.7 %-ով։
Երկրորդ խոշոր հարկատուն ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Գրանդ Տոբակո»-ն է՝ վճարած 28.2 մլրդ դրամ հարկերով։ Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ՝ ընկերության հարկերն աճել են 11.6 մլրդ դրամով կամ 69.3%-ով։
Հանրապետության խոշորագույն հարկատուների եռյակը եզրափակում է «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, որի վճարած հարկերը կազմել են 22.7 մլրդ դրամ՝ աճելով 2 մլրդ դրամով կամ 9.9%-ով։
Չորրորդ տեղում կրկին ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակ»-ն է, որն այս տարվա առաջին կիսամյակում վճարել է 9.4 մլրդ դրամ հարկեր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ ընկերության հարկերն ավելացել են 3.6 մլրդ դրամով կամ 61.9 %-ով։
Հաջորդում է հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդը»՝ 9.1 մլրդ դրամի հարկերով։ Հարկերի աճը կազմել է 256 մլն դրամ կամ 2.8 %:
Վեցերորդ խոշոր հարկատուն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ն է՝ 7.7 մլրդ դրամով։ Ընկերության վճարած հարկերը 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ ավելացել են մոտ 1.3 մլրդ դրամով կամ 19.5 %-ով։
Մյուս խոշոր հարկատուն բենզինի առևտրով զբաղվող «Ֆլեշ» ընկերությունն է, որի հարկերի ծավալն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 7.6 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 2.8 մլրդ դրամով կամ 57 %-ով։
Ութերորդ խոշոր հարկատուն «Ակվիլոն թրեյդ» ընկերությունն է, որն ինչպես առաջին եռամսյակում, այնպես էլ՝ կիսամյակային կտրվածքով հարկերի թռիչքային աճ է գրանցել։ Այս տարվա առաջին վեց ամիսներին ընկերությունը վճարել է 6.5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի 0.7 մլրդ դրամի դիմաց։ Պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2015 թվականի տարեկեսին և ներառվել է խոշոր հարկատուների ցանկում, սակայն մինչ այս տարի հարկատուների ցանկի բարձր հորիզնականներում չի հայտնվել։ Ընկերությունը, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է հագուստի մեծածախ առևտրով։
Հաջորդում է ծխախոտի առևտրով զբաղվող «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա»-ն՝ 5.1 մլրդ դրամ վճարած հարկերով։ Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ ընկերության հարկերը կրճատվել են մոտ 3 մլրդ դրամով կամ 36.5 %-ով։
Գերխոշոր հարկատուների տասնյակը եզրափակում է «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը՝ 5.1 մլրդ դրամով։ Հարկերի աճը կազմել է 2.3 մլրդ դրամ կամ 80.3 %:
2018 թվականի առաջին կիսամյակում խոշոր հարկատուների ցանկի առաջին տասնյակում են եղել նաև բենզինի առևտրով զբաղվող «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշն»-ը։ Այս տարվա առաջին կիսամյակում այս ընկերությունը 15-րդ տեղում է՝ 4 մլրդ դրամի հարկերով։ 2018-ի նույն ժամանակաշրջանում վճարել է 8.2 մլրդ դրամ։ Այսինքն՝ ընկերության հարկերը երկու անգամ կրճատվել են։
Նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում խոշոր ցանկում էր նաև «Ալեքս հոլդինգ» ընկերությունը 7.7 մլրդ դրամի հարկերով։ Այս տարի այն ցանկում 49-րդ տեղում է՝ 1.7 մլրդ դրամով։ Ինչպես հայտնի է, այս ընկերությունը փոխկապակցված է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին։ Այն գործունեություն էր իրականացնում մի քանի ոլորտներում՝ ներմուծում, վաճառք, արտադրություն և այլն։ Նախորդ տարում գրանցվել են այլ ընկերություններ, որոնք ևս պատկանում են «Ալեքս հոլդինգ»-ի իրական սեփականատերերին և նշված ընկերության գործառույթների մի մասն իրականացվում է այդ ընկերությունների միջոցով։
Եվ մյուս ընկերությունը, որ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի խոշորների ցանկում էր, ծխախոտի ներմուծմամբ ու վաճառքով զբաղվող «Ջեյ Թի Այ Արմենիա»-ն էր, որն այս տարվա հունվար-հունիսին վճարել է 4.9 մլրդ դրամի հարկեր՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 7.1 մլրդ դրամի դիմաց։

Как выглядит десятка наиболее крупных налогоплательщиков Армении
В первом полугощдии этого года 1000 крупных налогоплательщиков Армении вместе перечислили в госбюджет 511 млрд драмов.
Согласно данным Комитета госдоходов, по сравнению с первым полугодием 2018 г. объем налогов, уплаченных крупными налогоплательщиками, увеличился на 64.4 млрд драмов, или на 14.4 %.
Первые десять наиболее крупных налоплательщиков вместе взятые заплатили ва госбюджет 131.4 млрд драмов. Это значит, что первая десятка обеспечила около 26% налогов, уплаченных 1000 крупными налогоплательщиками страны.
Самый крупный налогоплательщик Армении – добывающая компания “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, которая за первые шесть месяцев этого года заплатила государству 29.5 млрд драмов. По сравнению с первым полугодием 2018 г. эта компания заплатила налогов примерно на 4.9 млрд драмов, или на 19.7%, больше.
Второй крупный налогоплательщик – занимающаяся производством табачных изделий компания “Гранд Тобако”. Объем уплаченных этой компанией налогов составил 28.2 мдрд драмов. По сравнению с первым полугодием прошлого года этот показатель вырос на 11.6 млрд драмов, или на 69.3%.
Тройку наиболее крупных налогоплательщиков замыкает “Газпром Армения”, перечислившая в госбюджет 22.7 млрд драмов, что на 2 млрд, или на 9.9%, превышает прошлогодний показатель.
На четвертом месте другая табачная компания – “Интернейшнл Масис табак”, которая в первом полугодии этого года перечислила в госбюджет 9.4 мдрд драмов. По сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель увеличился на 3.6 млрд, или на 61.9 %.
Далее следует добывающая компания “Геопромайнинг голд” с 9.1 млрд драмов. Рост уплаченных этой компанией налогов составил 256 млн драмов, или 2.8%.
На шестом месте – ЗАО “Электросети Армении”, перечислившее в госбюджет 7.7 млрд драмов. По сравнению с первым полугодием 2018 г. объем налогов, уплаченных этой компанией, вырос на 1.3 млрд драмов, или на 19.5 %.
Следующий крупный налогоплательщик – занимающаяся торговлей бензином компания “Флеш”, которая в этом году заплатила государству 7.6 млрд драмов, что по сравнению с тем же периодом прошлого года больше на 2.8 млрд драмов, или на 57%.
Восьмой по счету в списке – компания “Аквилон трейд”, которая, как в первом квартале, так и в полугодовом разрезе зарегистрировала скачкообразный рост объема уплаченных налогов.
За первые шесть месяцев этого года компания перечислила в госбюджет 6.5 млрд драмов против 0.7 млрд драмов в прошлом году. По данным госреестра, “Аквилон трейд” была основана в середине 2015 г. и сразу вошла в список крупных налогоплательщиков. Однако до этого года она не занимала высокие позиции. По данным КГД, компания занимаеотся оптовой торговлей одеждой.
Далее следует еще одна табачная компания – “Филип Морис Армения”. Объем уплаченных ею налогов составляет 5.1 млрд драмов. Этот показатель меньше прошлогоднего примерно на 3 млрд драмов, или на 36.5%.
Десятку самых крупных налогоплательщиков страны с 5.1 млрд драмов замыкает компания “Международные аэропорты “Армения”. В ее случае рост налогов составил 2.3 млрд драмов, или 80.3%.