Հայկական ընկերությունները ԵԱՏՄ-ից կեղծ ապրանքագրեր են «կորզում». հարուցվում են քերական գործեր
2019թ. առաջին 7 ամիսների ընթացքում (հունվար-հուլիս) Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) բացահայտել է Հայաստանում ապօրինի ձեռնարկատիրության 126 դեպք, որի արդյունքում կազմվել է 89 վարչական ակտ՝ 47.9 մլն դրամի։ Իսկ մնացածը դեռևս գտնվում են քննության փուլում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Էդվարդ Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով իրավախախտումների և հանցագործությունների բացահայտման 2019 առաջին թվականի 7 ամիսների ցուցանիշները։
Ըստ նրա՝ այս ընթացքում առանց լիցենզիայի ծանուցման գործունեությամբ զբաղվելու դեպքերը 35-ն են եղել, որոնից 20-ի առնչությամբ կազմվել են վարչական ակտեր՝ 21.5 մլն դրամի չափով։ Եվ առանց փաստաթղթավորման ապրանքների մատակարարման կամ տեղափոխման դեպքերից բացահայտվել են 458-ը, որից 361-ի դեպքով կազմվել են վարչական ակտեր՝ մոտ 306 մլն դրամի չափով. ապրանքների մատակարարումը ներկայացվել է առանց հաշվարկային փաստաթղթերի։ Այս բոլոր դեպքերում խախտվել են Հարկային օրենսգրքի հոդվածները։
Էդվարդ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրներից դեպի Հայաստան ապրանքների ներկրման ժամանակ չարաշահումների դեպքեր են բացահայտվել։ Այս ոլորտում տարածված են ապրանքների ձեռքբերման ժամանակ ԵԱՏՄ տարածքում տրամադրվող հաշվարկային փաստաթղթերում ամրագրվող ապրանքների կեղծ արժեքները։
«Սա նշանակում է, որ մեր ներկրողները ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքներ ձեռքբերելիս ստացվող հաշվարկային փաստաթղթերում ավելի ցածր են նշում ապրանքների ձեռքբերման արժեքները։ Դա նրանց հնարավորություն է տալիս ներմուծելուց հետո ավելի քիչ հարկեր վճարել»,- նշել է Էդվարդ Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման ապրանքների շուկայական արժեքներն են համեմատվում և հետազոտություններ անցկացվում, կատարվում են միջազգային հարցումներ, որոնց արդյունքում բացահայտվում են կեղծարարության դեպքերն ու հարուցվում են քրեական գործեր։
«Բազմաթիվ դեպքերի մասով ուսումնասիրությունները շարունակվում են»,- տեղեկացրել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալը։
Ներկրողներն, ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի, հիմնականում տեղական ընկերություններ են։ Բայց հաշվարկային փաստաթղթերը տրամադրում են արտասահմանյան ընկերությունները, ինչը, բնականաբար, կատարվում է հայաստանյան ընկերությունների խնդրանքով ու միջամտությամբ։ Այսինքն՝ չի կարող հայկական ընկերությունը տեղյակ չլինել, որ արժեքները իրականից ցածր են նշվում։
Նմանատիպ եղանակներով ապրանքներ ներկրելը, ըստ Էդվարդ Հովհաննիսյանի, տնտեսական մրցակցային խնդիրներ է առաջացնում այդ ներկրողների և օրինապահ ներկրողների նկատմամբ։ Դրանով ստացվում է, որ օրինախախտ ներկրողները ավելի ցածր հարկեր են վճարում և կարող են ապրանքների համար ավելի ցածր գին սահմանել՝ մրցակցային առավելություն ունենալով օրինապահ ներկրողների նկատմամբ, որոնք ցածր գին սահմանելու հնարավորություն չեն ունենում։
Ըստ ՊԵԿ փոխնախագահի՝ նման խախտումների դեմ պայքարելու հարցում պետք է շահագրգռված լինի նաև ռուսական կողմը, քանի որ ապրանքների մատակարարները հիմնականում Ռուսաստանից են։

Некоторые армянские импортеры пытаются получить в ЕАЭС поддельные счета-фактуры. Возбуждены уголовные дела
За первые семь месяцев 2019 г. (с января по июль) Комитет госдоходов выявил в Армении 126 случаев незаконного предпринимательства, по которым было составлено 89 административных актов на общую сумму 47.9 млн драмов. Остальные дела пока находятся на этапе расследования. Об этом сообщил сегодня журналистам заместитель председателя Комитета госдоходов Эдуард Ованнисян, представляя показатели раскрытия правонарушений и преступлений за семь месяцев 2019 г.
По словам Э.Ованнисяна, за этот период было раскрыто 35 случаев осуществления деятельности без лицензии. По 20 правонарушениям составлены адмнистративные акты на сумму 21.5 млн драмов. Раскрыто 458 случаев поставки или перевозки товаров без документов. По 361 случаю составлены административные акты на сумму около 306 млн драмов.
Как отметил зампредседателя КГД, в процессе поставок товаров из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в Армению были выявлены случаи злоупотреблений. Наиболее распространенным правонарушением в этой сфере является неправильное указание стоимости товаров в выдаваемых на территории ЕАЭС счетах-фактурах.
“Это означает, что наши импортеры, приобретая товары на территории ЕАЭС, в расчетных документах указывают более низкие стоимости приобретенных ими товаров, что дает возможность после их доставки в страну платить меньше налогов”,- пояснил Эдуард Ованнисян
По его словам, в результате проведенных изучений и международных опросов были выявлены случаи мошенничества, по которым возбуждены уголовные дела.
Зампредседателя КГД также отметил, что импортерами являются в основном местные компании, однако расчетные документы предоставляют иностранные компании, что,: разумеется, делается по просьбе армянских организаций. То есть армянская компания не может не знать о том, что стоимости товаров указаны ниже реальных.
Поставка товаров подобным способом создает проблемы для законопослушных импортеров. Получается, что нарушающие закон компании-импортеры платят меньше налогов и могут устанавливать более низкие цены на доставляемые ими товары, получая тем самым преимущество в конкуренции с законно действующими компаниями, сказал зампредседателя КГД. Он также отметил, что в борьбе с подобного рода нарушениями в первую очередь должна быть заинтересована российская сторона, так как поставки осуществляются в основном из РФ.