Ադրբեջանից բռնագաղթած, Երևանում բնակվող բոլոր փախստականներին ապահովել բնակարանով. նոր նախագիծ
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն առաջարկում է բնակարանով ապահովել 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված, Երևանում բնակվող բոլոր ընտանիքներին։
Առաջին փուլում նախատեսվում է ընդգրկել Երևանի 5 վարչական շրջանների 108 ընտանիքներ, մյուս ընտանիքները բնակարանվ կապահովվեն հաջորդ փուլերում՝ ըստ պետական բյուջեով նախատեսվելիք ծրագրերի:
Ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծման համար նախատեսվում է ընդգրկել նաև մասնավոր սեփականություն հանդիսացող, սակայն տեղահանված փախստական ընտանիքների կողմից զբաղեցրած կացարանները:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը նման առաջարկություններ է քննարկման ներկայացրել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Ըստ 2019թ. մարտ-ապրիլ ամիսների հաշվարկների՝ Հայաստանում բնակարանի կարիք ունեցող փախստական ընտանիքների թիվը 2589 է, որոնցից 1070-ը՝ Երևանում, իսկ 1519-ը՝ մարզերում:
Նախարարությունը հայտնել է, որ 2005 թվականից պետական բյուջեի հաշվին 1065 ընտանիք ստացել է բնակարանի գնման վկայագրեր: Սակայն 2009 թվականից հետո ծրագրի իրականացման համար պետբյուջեում գումարներ չեն նախատեսվել:
Ըստ 2013թ. իրականացված հաշվառման տվյալների՝ առաջնահերթ ծրագրի շրջանակներում 895 ընտանիքներ, որոնցից 641-ը՝ Երևանում և 254-ը՝ մարզերում, համարվում են առաջնահերթ կարիքավորներ:
«Հաշվի առնելով պահանջվող ֆինանսական միջոցների բավականաչափ մեծ ծավալը նպատակահարմար է համարվել փախստականների բնակարանային ապահովության խնդիրը լուծել ոչ թե մեկ ընդհանուր ծրագրի շրջանակներում, այլ այն տարանջատել ըստ առաջնահերթության և փուլերի` մշակելով առանձին համապատասխան ենթածրագրեր, որոնց լուծումն ավելի իրատեսական է»,-ընդգծելէ նախարարությունը։
Մասնավորապես՝ առաջին փուլում բնակարանով կապահովեն նաև մասնավոր սեփականություն հանդիսացող «Սեբաստիա», «Նաիրի» հյուրանոցներում, «Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող հանրակացարաններում բնակվողները։ Նախարարության հաղորդմամբ՝ նրանք այնտեղ են բնակվում անօթևանության մեջ հայտնվելու ամենօրյա վտանգով, քանի որ ժամանակավոր կացարաններից սեփականատերերի կողմից ազատման պահանջ ներկայացվելու դեպքում այդ ընտանիքների պաշտպանվածության իրավական արդյունավետ մեխանիզմները բացակայում են:
Նշենք, որ 2009 թվականից մինչև օրս որպես դրամաշնորհ պետական բյուջեից փախստականների սոցիալական խնդիրների լուծման նպատակով տարեկան ֆինանսական միջոցներ են հատկացվում «Նաիրի» հյուրանոցին, որին պատկանող շենքում բնակվում են փախստականները։

Новый проект: обеспечить квартирами всех проживающих в Ереване беженцев из Азербайджана
Министерство территориального управления и инфраструктур предложило обеспечить квартирами все проживающие в Ереване семьи, которые в 1988-1992 гг. были насильственно депортированы из Азербайджана.
На первом этапе программа охватит 108 семей из 5 административных округов Еревана. Остальные семьи получать жилье на последующих этапах в соответствии с предусмотренными госбюджетом программами.
Для решения жилищной проблемы этих семей предусмотрено использовать также являющиеся частной собственностью помещения, в которых сейчас проживают беженцы.
Проект Министерства территориального управления и инфраструктур представлен для обсуждения на едином сайте правовых актов.
Согласно данным за март-апрель 2019 г., в Армении число нуждающихся в жилье семей беженцев составляет 2589: 1070 из них живут в Ереване, 1519 – в областях.
По сообщению министерства, начиная с 2005 г. сертификат на покупку жилья за счет госбюджета получли 1065 семей. Однако после 2009 г. бюджетные средства на реализацию этой программы не выделялись.
По данным 2013 г., в первоочередном порядке жильем необходимо обеспечить 641 семью в Ереване и 254 семьи в областях.
Учитывая достаточно большой объем необходимых финансовых средств, жилищные проблемы беженцев предусмотрено решить поэтапно.
На первом этапе квартиры получат те беженцы, которые проживают в являющихся частной соственностью гостиницах “Себастия” и “Наири”, в общежитиях, принадлежащих на правах собственности ООО “Интерримини”.
Согласо сообщеиню министерства, в указанных помещениях люди живут под каждодневной угрозой выселения, так как собственники требуют от них освободить квартиры.
Отметим, что с 2009 г, по сей день гостиница “Наири”, в здании которой живут беженцы, получала из госбюджета деньги на решение их социальных проблем.