Քննարկվել են Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի գործունեությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) հետագա գործունեությանը և, մասնավորապես, վերջերս գործարկված ցիկլոտրոնի՝ արագացուցչի կիրառմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հաղորդում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Մտքերի փոխանակությունը ծավալվել է արագացուցչի՝ գիտական, հետազոտական, առողջապահական, տնտեսական, տեխնոլոգիական նպատակներով կիրառման հեռանկարների շուրջ: Այս համատեքստում արծարծվել են նշված բաղադրիչներով շղթայի ստեղծման տարբերակներին, ներդրումային և ենթակառուցվածքային հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Ըստ հաղորդագրության՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է՝ պետք է համալիր լուծում մշակել, որը կներառի գիտահետազոտական, առողջապահական, տեխնոլոգիական, տնտեսական բաղադրիչների զարգացումը և եկամուտների գեներացումը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները այս տրամաբանության ներքո և երկամսյա ժամկետում ներկայացնել արդյունավետ մոդելների տարբերակներ:

Обсуждены вопросы деятельности Национальной научной лаборатории им. А.Алиханяна
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы дальнейшей деятельности Национальной научной лаборатории им. А.Алиханяна (Ереванский институт физики) и, в частности, применения недавно задействованного ускорителя – циклотрона.
Состоялся обмен мнениями вокруг перспектив использования ускорителя в научных, исследовательских, здравоохранительных, экономических, технологических целях. В этом контексте были затронуты варианты создания цепочки с указанными компонентами, а также инвестиционные и инфраструктурные возможности.
Премьер-министр Пашинян отметил необходимость разработки комплексного решения с учетом развития научно-исследовательского, здравоохранительного, технологического, экономического компонентов и генерации доходов. Глава правительства поручил продолжить обсуждения в рамках этой логики и в двухмесячный срок представить варианты эффективных моделей.