«Վաղ կենսաթոշակի սխեման կաշառք չէ». Ռուստամ Բադասյանը՝ երաշխիքների դիմաց ՍԴ դատավորներին առաջարկվող հրաժարականի մասին
Վաղ կենսաթոշակի սխեման կիրառվել է տարբեր երկրներում, սա կաշառք չէ: Այս մասին այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն՝ անդրադառնալով սահմանադրական դատարանի դատավորներին առաջարկվող կարգավորմանը, համաձայն որի՝ մինչև հոկտեմբերի 31-ը հրաժարական ներկայացնելու դեպքում նրանք կպահպանեն հրաժարականի պահին իրենց ունեցած աշխատավարձը և այլ սոցիալական երաշխիքները, իսկ պաշտոնավարման տարիքը լրանալուց հետո կօգտվեն դատավորի համար օրենքով սահմանված կենսաթոշակից:
Հարցին՝ այս առաջարկը քաղաքական որոշում է՝ ՍԴ դատավորներից ազատվելու համար, Ռուստամ Բադասյանը պատասխանեց, թե առաջարկը բխում է ստեղծված իրավիճակից: Լրագրողների հարցին, թե ի՞նչ նկատի ունի նախարարը՝ «ստեղված իրավիճակ» ասելով՝ Բադասայանը պատասխանեց, թե բազմիցս խոսվել է այդ մասին, ապա քիչ ուշ պարզաբանեց, որ կարգավորման նպատակը 2015 թվականի փոփոխություններով սահմանված մոդելի սահմանադրական դատարան ունենալն է:
Հարցին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվելու, եթե մինչև հոկտեմբերի 31-ը ՍԴ դատավորները հրաժարական չներկայացնեն, Բադասյանը պատասխանեց, թե իրենց առաջարկն այժմ սա է, իսկ եթե կլինի հաջորդ իրավիճակը, կմտածեն այդ իրավիճակի մասին:

“Схема раннего выхода на пенсию – не взятка”: Рустам Бадасян о предложенной судьям КС отставке в обмен на гарантии
Схема раннего выхода на пенсию использовалась во многих странах, это не взятка, заявил сегодня журналистам по заавершении заседания правительства министр юстиции Рустам Бадасян, касаясь предложенного судьям Конституционного суда регулирование, согласно которому в случае представления до 31 октября заявления об отставке они сохранят зарплату и другие социальные гарантии, действовавшие на момент отставки, а после наступления возраста, не позволяющего занимать должность, воспользуются установленной законом пенсией для судей.
На вопрос, является ли данное предложение политическим решением, цель которого избавиться от судей КС, глава Минюста сказал, что предложение вытекает из сложившейся ситуации.
На просьбу пояснить, что он имел в виду под “сложившейся ситуацией”, Р.Бадасян сказал, что цель регулирования – создание Конституционного суда по модели, разработанной в результате изменений 2015 года.
Говоря о том, какие шаги будут предприняты, если до 31 октября судьи КС не представят заявления об отставке, министр отметил, что в другой ситуации будет предложено другое решение.