«Ուկրաինական ավիաուղիների» ինքնաթիռը թռել է՝ «Զվարթնոցում» թողնելով ուղևորների մի մասին
«Հետքի» լրագրող Անի Սարգսյանը գործնական այցով այսօր PS 614 չվերթով պետք է մեկներ Երևանից Կիև։ Թռիչքից առաջ, երբ մոտեցել է բեռը հանձնելու, նրան տեղեկացրել են, որ ինքնաթիռում այլևս տեղ չկա, և ինքը չի կարող մեկնել։ Նմանատիպ իրավիճակում են հայտնվել ևս 6 ուղևորներ։ Օդանավակայանում ուղևորներին բացատրել են, որ մի տեղը վաճառված է եղել մի քանի հոգու վրա, ինչի հետևանքով էլ նման խնդիր է առաջացել։
Երբ Անի Սարգսյանը պարզաբանում ստանալու համար մտել է «Զվարթնոցում» գտնվող «Ուկրաինական ավիաուղիների» գրասենյակ, այնտեղ գտնվող աշխատակիցը, ով նաև PS 614 չվերթի իրականացման պատասխանատուն է, քաշքշել է լրագրողին՝ փորձելով վերցնել հեռախոսը, որով նկարահանվում էր իրավիճակը։
Ավիաուղիների աշխատակիցը, ով այդպես էլ չի ներկայացել, ուղղորդել է «Հետքի» լրագրողին իրենց «գլխավոր օֆիս»։
«Հետքը» կապվեց «Ուկրաինական ավիաուղիների» գլխավոր գրասենյակ, որի աշխատակից Լիլիթ Դավթյանը պնդեց, որ PS 614 Երևան-Կիև ինքնաթիռում մեկ ազատ տեղ է եղել։ Մեր հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ ինքնաթիռ չեն նստեցրել թվով 5-10 ուղևորներից որևէ մեկին, Դավթյանը պատասխանեց, որ չվերթի պատասխանատուն «Զվարթնոցի» գրասենյակի աշխատակիցն է, իրենք կապ չունեն։
«Զվարթնոցի» աշխատակիցներից Կառլեն Մարտիրոսյանը, ով սպասարկել է PS 614 չվերթը, հաստատեց, որ «Ուկրաինական ավիաուղիների» այդ չվերթը գերբեռնված է (overbooked) եղել, ինքնաթիռում ազատ տեղ չի եղել՝ ուղևորներին նստեցնելու․ «Չվերթի հենց սկզբից իրենք [Ուկրաինական ավիաուղիները,-խմբ․] գերծանրաբեռնվածություն են ունեցել, 6 ուղևոր պետք է չթռներ։ Մանրամասների համար պետք է կապվել ավիաուղիների օֆիս, որովհետև մենք հրահանգավորվում ենք իրենց օֆիսից և կատարում ենք գործողությունները՝ ըստ իրենց հրահանգավորումների»,- ասաց «Զվարթնոցի» աշխատակիցը։
Մեր հարցին, թե այդ դեպքում ինչու էր «Ուկրաինական ավիաուղիների» աշխատակից Լիլիթ Դավթյանը պնդում, թե ինքնաթիռում մեկ ազատ տեղ է եղել, «Զվարթնոցի» աշխատակից Կառլեն Մարտիրոսյանը պատասխանեց․ «Ես հենց նոր կապվեցի օդանավակայանում ավիաուղիների ներկայացուցչի հետ, ով սպասարկում է չվերթը, փոխանցեցի, որ ուղևորն ասում է, որ Լիլիթ Դավթյանը, ում ես չեմ ճանաչում, ըստ երևույթին ինքը ճանաչում էր, ասել է, որ մի տեղ կա ինքնաթիռում։ Ինքն ասաց, որ սխալ տեղեկություն են տվել, չվերթը որևէ ազատ տեղ չի ունեցել»,- պատասխանեց Կառլեն Մարտիրոսյանը։
«Ուկրաինական ավիաուղիների» գրասենյակի աշխատակից Լիլիթ Դավթյանը նշեց, որ իրենց տնօրեն Պարույր Վարդանյանն արձակուրդում է, չի կարող խոսել լրատվամիջոցի հետ, իսկ մամուլի խոսնակ չունեն։
«Զվարթնոց» օդանավակայանի հանրային կապերի պատասխանատու Սաթենիկ Հովհաննիսյանը չպատասխանեց մեր զանգերին։

Самолет “Украинских авиалиний” вылетел из Еревана, оставив в аэропорту “Звартноц” часть пассажиров
Журналист Hetq.am Ани Саргсян сегодня должна была вылететь по делам из Еревана в Киев рейсом PS 614. Когда она подошла к стойке, чтобы сдать багаж, ей заявили, что в самолете уже нет свободных мест и что она не сможет вылететь.
Вскоре выяснилось, что в аналогичной ситуации оказались еще шесть пассажиров. В аэропорту им объяснили, что на одно место было продано несколько билетов, потому и возникла такая ситуация.
Для получения объяснений Ани направилась в находящийся в аэропорту “Звартноц” офис “Украинских авиалиний”. Его сотрудница, оказавшаяся также ответственной за выполнение рейса PS 614, попыталась вырвать у журналистки телефон, на который она снимала их разговор.
Женщина, которая так и не представилась, отправила журналиста Hetq.am в головной офис “Украинских авиалиний” .
Hetq.am связался с этим офисом, сотрудница которого, Лилит Давтян, пыталась убедить нас в том, что в самолете, выполнявшем рейс PS 614 Ереван-Киев, было одно свободное место. На наш вопрос, почему в таком случае от 5 до 10 пассажиров не смогли сесть на самолет, Давтян сказала, что ответственность за рейс несет сотрудник офиса, находящегося в аэропорту “Звартноц”.
Обслуживавший рейс PS 614 работник “Звартноца” Карлен Мартиросян подтвердил, что указанный рейс “Украинских авиалиний” был перегружен (overbooked), свободных мест в самолете не было. “С начала выполнения рейса они (“Украинские авиалинии”. – Ред.) имели перегруз, шесть пассажиров не должны были лететь. Для получениия дополнительной информации нужно обратиться в офис авиакомпании. Мы действуем согласно получаемым оттуда распоряжениям”,- объяснил наш собеседник.
На вопрос, почему в таком случае сотрудница “Украинских авиалиний” Лилит Давтян утверждала, что в самолете было одно свободное место, Карлен Мартиросян ответил: “Я только что разговаривал с обслуживающим этот рейс представителем авиалиний в аэропорту, сообщил ему, что, по словам пассажира, Лилит Давтян сказала, что в самолете было одно место. Он заверил, что это неверная информация, в самолете не было ни одного свободного места”,- сказал нам Карлен Мартиросян.
Сотрудница “Украинских авиалиний” Лилит Давтян заявила, что их директор Паруйр Варданян находится в отпуске, а пресс-секретаря у них нет, а руководитель отдела общественных связей аэропорта “Звартноц” Сатеник Ованнисян на наши телефонные звонки не отвечала.