Զոհրաբ Մնացականյանը՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված զինծառայողի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` ԱՄՆ սպասվող այցի մասին
Ադրբեջանական սահմանն անցած զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի հարցը մտահոգիչ է: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Եւ՛ Կարմիր խաչը, և՛ պաշտպանության նախարարությունը, և՛ անմիջական առնչություն ունեցող մյուս կառույցները, բնականաբար, առնչվում են այս հարցին։ Հարցը պահանջում է համակարգված մոտեցում», - ասաց նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ասաց, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումները շարունակվում են․ «Բանակցային գործընթացը չի կագնել: Ադրբեջանի հետ օպերատիվ կապը գործում է բավականին կայուն»,- նշեց Մնացականյանը:
Վերջինս խոսեց նաև Նիկոլ Փաշինյանի` ԱՄՆ կատարելիք այցի մասին: Հարցին` այս պահին բանակցություններ ընթանո՞ւմ են, որպեսզի Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպում տեղի ունենա, Մնացականյանը պատասխանեց, թե դա մշտական օրակարգի հարց է, և ԱՄՆ- ի հետ Հայաստանի երկխոսությունն այս շրջանում բարձր մակարդակով ակտիվացել է:
«Միացյալ նահանգների հետ մենք ունենք բավական ակտիվ հարաբերություններ։ Եղել են այցեր, շփումներ, մի հատ գնահատենք, ինչպես են եղել շփումները և ինչ մակարդակի շփումներ են եղել։ Մենք Թրամփի հետ հանդիպում չենք ունեցել, բայց դրանից մեր երկխոսությունը Միացյալ Նահանգների հետ չի նվազել, շատ ավելի ակտիվացել է։ Շատ բարձր մակարդակի են։ Միացյալ Նահանգները յուրահատուկ համակարգ է՝ իր բարդ կառուցվածքով։ Եվ երբ պահը կլինի Թրամփի հետ հանդիպման, դա օրակարգում կա, կլինի, երբ որ կլինի»,- ասաց ԱԳ նախարարը։

Зограб Мнацаканян о захваченном в плен Азербайджаном военнослужащем и предстоящем визите Никола Пашиняна в США
Вопрос перешедшего азербайджанскую границу военнослужащего Араика Казаряна вызывает обеспокоенность, заявил на встрече с журналистами по завершении сегодняшнего заседания правительства министр иностранных дел Зограб Мнацаканян.
“И Красный Крест, и Министерство обороны, и имеющие непосредственное отношение другие структуры, разумеется, занимаются этим вопросом, который требует согласованного подхода”,- сказал министр.
По словам З.Мнацаканяна, встречи с министром ИД Азербайджана продолжаются. “Переговорный процесс не прекращается. Оперативная связь с Азербайджаном действует довольно стабильно”,- отметил Мнацаканян.
Глава внешнеполитического ведомства коснулся и предстоящего визита премьер-министра Никола Пашиняна в США. На вопрос, ведутся ли в данный момент переговоры с целью организации встречи с Дональдом Трампом, Мнацаканян ответил, что это вопрос постоянной повестки, и в настоящее время диалог Армении с США активизировался на высоком уровне.
“С Соединенными Штатами у нас довольно активные отношения. Были визиты, контакты, посмотрите, на каком уровне они были. Мы с Трампом не встречались, но от этого наш диалог с Соединенными Штатами не становился пассивным, наоборот, еще больше активизировался и сейчас находится на очень высоком уровне. Соединенные Штаты имеют своеобразную систему со своей серьезной структурой. Встреча с Трампом стоит на повестке, и она состоится тогда, когда состоится”,- отметил Зограб Мнацаканян.