Վարչապետը տիկնոջ և դուստրերի հետ մասնակցել է Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի և դուստրերի հետ այցելել է Գյումրի և մասնակցել Գյումրու օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին։ Այս տարի Գյումրու օրվան նվիրված միջոցառումներն անցկացվում են «Վարպետների քաղաք Գյումրի» խորագրի ներքո։
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի՝ Նիկոլ Փաշինյանի շրջայցը Գյումրիով մեկնարկել է հիմնանորոգված Շիրազի փողոցից։ «Անի» փողային նվագախմբի կատարմամբ հնչել է «Գյումրի-Լենինականը», ապա հանդիսավորությամբ բացվել է Շիրազի փողոցը։ Փողոցի մուտքը երիզող կարմիր ժապավենը կտրել է մեծանուն հայ բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի թոռը։
Կառավարության ղեկավարը շրջել է Գյումրու փողոցներով, ողջունել դրսում հավաքված գյումրեցիներին, շնորհավորել նրանց քաղաքի օրվա առթիվ և բարեմաղթանքներ հղել։ Շիրազի փողոցում շրջայցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Գյումրու գեղագիտական կենտրոնի սաների ցուցահանդեսի, ինչպես նաև Արհեստների ու արվեստների փառատոնի շրջանակում ներկայացված աշխատանքներին։ Ընդհանուր առմամբ փառատոնին ներկայացված էր 21 տաղավար։ Հաջորդ կանգառը Ռուսթավելի փողոցն էր. այստեղ վարչապետն ընտանիքի հետ այցելել է Սուրբ Նշան եկեղեցի, ունկնդրել երգեհոնի կատարումը, ապա դիտել եկեղեցու մոտ «Անի» պարային համույթի շուրջպարը։ Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը միացել են շուրջպարին և պարել հայկական ավանդական երաժշտության հնչյունների ներքո։
Հաջորդիվ վարչապետ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Խոսում են Գյումրվա մեծերը» խորագրով տոնական միջոցառումներին, որոնք անցկացվել են Ռուսթավելի և Վարպետաց փողոցներում։ Նիկոլ Փաշինյանը դիտել է բացօթյա թատերական մինի ներկայացումները՝ Մհեր Մկրտչյանի հուշատուն-թանգարանում՝ «Դիմավորում է Ֆրունզը», Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանում՝ «Հյուր Վարպետին» և Հովհաննես Շիրազի թանգարանում՝ «Հրավիրում է Հովհաննես Շիրազը» խորագրերի ներքո։
Այնուհետև վարչապետն ընտանիքի հետ այցելել է Ձիթողցոնց տուն-թանգարան՝ Գյումրիի ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարան։ Կառավարության ղեկավարը շրջել է ցուցասրահներով, ծանոթացել 19-րդ դարի 60-ական թվականներից մինչև 20-րդ դարի 20-ական թվականներն ընդգրկող ժամանակահատվածում Ալեքսանդրապոլի ինքնավարությունը, տարածված արհեստները, հասարակական կենցաղն ու հոգևոր մշակույթը ներկայացնող ցուցանմուշներին։ Թանգարանը հիմնադրվել է 1984 թվականին և կոչվում է նաև Ձիթողցոնց տուն-թանգարան, քանի որ եղել է Արևմտյան Հայաստանի Ձիթող գյուղից գաղթած Ձիթողցյան եղբայրների առանձնատունը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանը եղել են նաև քանդակագործ Սերգեյ Մերկուրովի տուն-թանգարանում։ Շրջայցի ընթացքում նրանք ծանոթացել են թանգարանում ներկայացված հավաքածուին։ Այն համալրված է հայտնի մարդկանց՝ Հովհաննես Թումանյանի, Խրիմյան Հայրիկի, Լև Տոլստոյի, Վլադիմիր Լենինի, նաև խորհրդային գործիչների դիմաքանդակներով և հետմահու դիմակներով։ Ընդհանուր առմամբ ցուցադրված են հետմահու 30 դիմակներ, 13 քանդակներ։

Премьер-министр вместе с супругой и дочерьми принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных Дню Гюмри
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян и дочерьми посетил город Гюмри и принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных Дню Гюмри. В этом году мероприятия, посвященные Дню Гюмри, проводятся под лозунгом “Город мастеров Гюмри”.
Визит премьер-министра Никола Пашиняна в Гюмри начался с отремонтированной улицы Шираза. Духовой оркестр “Ани” исполнил произведение “Гюмри-Ленинакан”, а затем состоялось торжественное открытие улицы Шираза. Красную ленту у входа на улицу перерезали внуки известного армянского поэта Ованеса Шираза.
Глава правительства прошелся по улицам Гюмри, поприветствовал жителей, поздравил их с Днем города и направил им пожелания. Во время прогулки по улице Шираза Никол Пашинян ознакомился с работами воспитанников Гюмрийского эстетического центра, а также с работами, представленными в рамках Фестиваля ремесел и искусств. Всего на фестивале был представлен 21 павильон. Следующей остановкой была улица Руставели. Здесь премьер-министр вместе с семьей посетил церковь Св. Ншана, послушал органную музыку, а затем во дворе церкви посмотрел танец в исполнении танцевального ансамбля “Ани”. Никол Пашинян и Анна Акопян присоединились к танцу и станцевали под звуки традиционной армянской музыки.
Далее премьер-министр Пашинян присутствовал на праздничном мероприятии “Говорят великие представители Гюмри”, которое проходило на улицах Руставели и Варпетац. Никол Пашинян посмотрел театральные мини-спектакли под открытым небом - спектакль “Встречает Фрунз” в Мемориале-музее Мгера Мкртчяна, спектакль “В гости к мастеру” в Доме-музее Аветика Исаакяна и спектакль “Приглашает Ованес Шираз” в Музее Ованеса Шираза.
Затем премьер-министр вместе с семьей посетил Дом-музей Дзитохцонц - Музей народной архитектуры и городского быта Гюмри. Глава правительства осмотрел выставочные залы, ознакомился с экспонатами, представляющими Александропольскую автономию, широко распространенные ремесла, общественную жизнь и духовную культуру с 60-х гг. 19-го века по 20-е гг. 20-го века. Музей основан в 1984 году и называется также Домом-музеем Дзитохцонц, так как в нем жили братья Дзитохцян, эмигрировавшие из села Дзитох Западной Армении.
Никол Пашинян и Анна Акопян также посетили Дом-музей скульптора Сергея Меркурова. Во время экскурсии они ознакомились с представленными в музее экспонатами. В музее представлены скульптуры и посмертные маски известных людей, таких как Ованес Туманян, Хримян Айрик, Лев Толстой, Владимир Ленин, а также советских деятелей. Всего представлено 30 посмертных масок и 13 скульптур.