Գյումրու օդանավակայանից բողոքող «Պոբեդան» կրկնապատկում է կանոնավոր չվերթների թիվը
Ռուսական «Աէրոֆլոտի» դուստր «Պոբեդա» ավիաընկերությունը, որը վերջերս բողոքում էր Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ինքնաթիռների վառելիքի թերի լիցքավորումից, դիմել է «Ռոսավիացիային»՝ դեպի Գյումրի չվերթների թիվը կրկնապատկելու համար:
Օգոստոսի 23-ին «Ռոսավիացիայի» ղեկավար Ալեքսանդր Ներադկոն հրաման է ստորագրել, որով փոփոխություն է կատարվել շաբաթական 7 անգամ (ամեն օր) Մոսկվա-Գյումրի-Մոսկվա կանոնավոր թռիչքներ (scheduled, regular flights) իրականացնող «Պոբեդայի» գործող թույլտվության մեջ. չվերթների քանակը դարձվել է 14, այսինքն՝ ռուսական ավիափոխադրողն օրական 2 անգամ է ժամանելու «Շիրակ»: Թռիչքների թիվը շատացնելու համար ընկերությունը թույլտվություն պիտի ստանա նաեւ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից (ՔԱԿ):
Նշենք, որ Գյումրին «Պոբեդայի» միակ հասցեակետն է մեր երկրում, որի ուղղությամբ ռուսական ավիաընկերությունը կանոնավոր թռիչքներ է կատարում 2016-ի դեկտեմբերից Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանից: Ավելին՝ «Պոբեդան» այս պահին «Շիրակից» օգտվող միակ օպերատորն է: Դոնի Ռոստովից Գյումրի թռչելու թույլտվություն ունի նաեւ «Ուրալյան ավիաուղիները», սակայն վերջինիս կայքում այս ուղղության տոմս գտնել հնարավոր չէ, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունը դեռ չի օգտվում իր այդ իրավունքից:
Ինչ վերաբերում է «Պոբեդային», հիշեցնենք, որ այս փոխադրողը դեռ 2017-ի դեկտեմբերին «Ռոսավիացիայից» իրավունք էր ստացել Գյումրի թռչել նաեւ Սանկտ Պետերբուրգից, իսկ 2018-ի հունվարին նրան թույլատրվել էր նույնն անել Դոնի Ռոստովից ու Կրասնոդարից: Սակայն այս տարվա հունիսին «Ռոսավիացիան» օպերատորի դիմումի հիման վրա հետ է կանչել Սանկտ Պետերբուրգ-Գյումրի եւ Դոնի Ռոստով-Գյումրի չվերթների թույլտվությունները, իսկ ավելի վաղ՝ 2018-ի սեպտեմբերին, նույն հիմքով հետ էին կանչվել նաեւ «Պոբեդայի»՝ Կրասնոդարից եւ Միներալնիե Վոդիից Գյումրի թռչելու թույլտվությունները (վերջինը տրվել էր 2018-ի ապրիլին):
«Պոբեդայի» այս ակտիվությունը հատկանշական է վերջերս «Շիրակ» օդանավակայանի հետ ունեցած անախորժությունների ֆոնին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 6-ին ռուսական «ТАСС» գործակալությունը հայտնեց, թե ձմեռային աերոնավիգացիոն սեզոնից ընկերությունը դադարեցնելու է դեպի Հայաստան թռիչքները, քանի որ «Շիրակում» վառելիքի թերի լիցքավորում է կատարվում: Այս տեղեկությունը հաստատեցին նաեւ ավիափոխադրողից: Մյուս կողմից՝ օդանավակայանի կոնցեսիոներ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն շտապեց հայտարարել. «Ընկերությունը մատուցել եւ շարունակում է մատուցել օդանավակայանային բարձր մակարդակի ծառայություններ՝ հիմքում ունենալով անվտանգության, սպասարկման եւ որակի ամենաբարձր չափանիշները: Ցանկանում ենք տեղեկացնել, որ «Պոբեդա» ավիաընկերության կողմից բարձրացված հարցի հետ կապված ընկերությունն արդեն իսկ իրականացնում է ներքին ուսումնասիրություններ եւ ստուգումներ՝ ստեղծված իրավիճակը պարզելու համար, ինչպես նաեւ կապի մեջ է ավիաընկերության հետ: Արդյունքների մասին կտեղեկացնենք այն պատրաստ լինելուն պես եւ հորդորում ենք ժամանակից շուտ եզրահանգումների տեղիք չտալ: Միևնույն ժամանակ ցանկանում ենք նշել, որ «Շիրակ» օդանավակայանում երբեւէ ավիավառելիքի սպասարկման հետ կապված որեւէ խնդիր չի եղել»:
Հաղորդագրություն տարածեց նաեւ ՔԱԿ-ը. «ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարկումներից տեղեկացել է, որ «Պոբեդա» ավիաընկերությունը մտադիր է դադարեցնել Մոսկվա-Գյումրի-Մոսկվա չվերթները: Հարկ ենք համարում նշել, որ կոմիտեն որեւէ պաշտոնական ծանուցում ավիաընկերությունից ձմեռային չվերթների չիրականացման մասին չի ստացել: Այնուամենայնիվ, ստեղծված իրավիճակի պարզաբանման նպատակով կոմիտե են հրավիրվել ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի եւ «Պոբեդա» ավիաընկերության ներկայացուցիչները: Հանդիպման արդյունքում որոշում է կայացվել հանգամանքների ուսումնասիրության եւ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով կոմիտեի նախագահի հրամանով ձեւավորել մասնագետներից կազմված աշխատանքային խումբ: Արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ»:
Այդուհանդերձ, լրացուցիչ տեղեկություն ո՛չ կոնցեսիոներից, ո՛չ ՔԱԿ-ից չեղավ, այսինքն՝ այդպես էլ պաշտոնապես չպարզաբանվեց՝ «Շիրակում» լիցքավորումը թերի՞ է կատարվել, թե՞ ոչ: Փոխարենը օգոստոսի 16-ին «ԱՄՕ»-ն հայտարարեց. «Բոլոր խնդիրները կարգավորված են, «Պոբեդա» ավիաընկերությունը կշարունակի թռչել Գյումրի: Տոմսերի վաճառքի գործընթացը սկսված է»:
Օգոստոսի 19-ի ուշ գիշերն էլ ՔԱԿ-ը հայտարարեց, որ ժամը 21-ի սահմաններում «Շիրակում» վայրէջք կատարելիս «Պոբեդայի» ինքնաթիռը ետնամասով հպվել է վազքուղուն, ինչի հետեւանքով պոչամասը վնասվել է: «Օդանավում եղել է 173 ուղեւոր։ Միջադեպի արդյունքում տուժածներ չկան։ Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով ստեղծվելու է հանձնաժողով։ Հետագա թռիչքը կիրականացվի «Պոբեդա» ավիաընկերության պահուստային ինքնաթիռով»,- նշել էր կոմիտեն։ Սրան հաջորդեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հաղորդագրությունը, որում, մասնավորապես, ասվում էր. «ՌԴ ԱԻՆ օպերատիվ հերթապահից տեղեկություն է ստացվել, որ «Պոբեդա» ավիաընկերության օդանավը Գյումրու օդանավակայանում կոշտ վայրէջք է իրականացրել»: Կոշտ վայրէջքի մասին ձեւակերպումը ռուսական ավիաընկերությունը ցավոտ էր ընդունել ու հանդես եկել հերքումով՝ նշելով, որ ոչ թե կոշտ վայրէջք է իրականացվել, այլ երկրորդ շրջան գնալիս ինքնաթիռի ետնամասը դիպել է գետնին, եւ պոչամասը վնասվել է: Ընկերության պարզաբանումը շատ նման էր ՔԱԿ-ի հաղորդածին:
Վերադառնալով Մոսկվա-Գյումրի-Մոսկվա թռիչքներին՝ նշենք, որ «Պոբեդան» ներկայում իր ամենօրյա DP 855 (Մոսկվա-Գյումրի) եւ DP 856 (Գյումրի-Մոսկվա) չվերթները կատարում է երեկոյան եւ գիշերվա ժամերին: Բայց վերջին շրջանում սրանց ավելացել են նաեւ օրվա ընթացքում եւ երեկոյան իրականացվող DP 975 (Մոսկվա-Գյումրի) եւ DP 976 (Գյումրի-Մոսկվա) չվերթները, որոնք կատարվում են երկուշաբթի, չորեքշաբթի եւ ուրբաթ օրերին ու նախատեսված են մինչեւ օգոստոսի վերջ: Թռիչքներն իրականացվում են «Boeing 737-800» տիպի ինքնաթիռներով:

Недовольная работой гюмрийского аэропорта авиакомпания “Победа” удваивает число регулярных рейсов
“Дочка” российского “Аэрофлота” авиакомпания “Победа”, жаловавшаяся недавно на недолив топлива в гюмрийском аэропорту “Ширак”, обратилась в “Росавиацию” с просьбой удвоить число рейсов в Гюмри.
23 августа руководитель “Росавиации” Александр Нерадько подписал приказ, которым в выданное авиакомпании “Победа” разрешение на осуществление семь раз в неделю (каждый день) регулярных рейсов (scheduled, regular flights) Москва-Гюмри-Москва внесено изменение: количество рейсов увеличилось с 7-ми до 14-ти. Это значит, что российская авиакомпания будет прибывать в аэропорт “Ширак” дважды в день. Для увеличения количества рейсов авиакомпания должна также получить разрешение Комитета гражданской авиации РА (КГА) .
Отметим, что Гюмри – единственный город в нашей стране, куда российская авиакомпания с декабря 2016 г. осуществляет регулярные рейсы с московского аэропорта “Внуково”.
Более того, на данный момент “Победа” – единственный оператор, который пользуется аэропортом “Ширак”. Разрешение на выполнение полетов из Ростова-на-Дону в Гюмри имеют также “Уральские авиалинии”, однако на их сайте найти билет на это направление невозможно, а это значит, что компания пока не пользуется предоставленным ей этим правом.
Что касается “Победы”, то напомним, что данный перевозчик еще в декабре 2017 г. получил разрешение “Росавиации” на выполнение рейсов в Гюмри также из Санкт-Петербурга. А в январе 2018-го авиакомпании было разрешено выполнять полеты в этом направлении также из Ростова-на-Дону и Краснодара. Однако в июне этого года “Росавиация” на основании заявления оператора отозвала разрешения на выполнение рейсов Санкт-Петербург-Гюмри и Ростов-на-Дону-Гюмри. Ранее, в сентябре 2018 г., на том же основании было отозвано разрешение на полеты “Победы” в Гюмри из Краснодара и Мин. Вод.
Такая активность “Победы” особенно примечательна на фоне ее недовольства работой аэропорта “Ширак”. Напомним, что 6 августа российское агентство ТАСС сообщило о том, что в начале зимнего аэронавигационного сезона компания прекратит выполнять полеты в Армению, поскольку в аэропорту “Ширак” недоливают топливо. Эту информацию подтвердил и сам авиаперевозчик.
С другой стороны конциссионер, ЗАО “Международные аэропорты “Армения”, поспешил заявить: “Компания оказывала и продолжает оказывать аэропорту высококачественные услуги, основываясь на самых строгих стандартах безопасности, обслуживания и качества. Хотим сообщить, что в связи с поднятым авиакомпанией “Победа” вопросом компания уже проводит внутреннюю проверку с целью изучения сложившейся ситуации, а также поддерживает связь с авиакомпанией. О результатах сообщим сразу после получения данных. Мы призываем не делать пареждевременных выводов, вместе с тем хотим отметить, что в аэропорту “Ширак” никогда не было каких-либо проблем с авиатопливом”.
Сообщение распространил также Комитет гражданской авиации, который отметил, что не получал от авиакомпании официального извещения о прекращении рейсов в зимний сезон. Тем не менее, в связи с поднятой проблемой КГА организовал встречу с представителями ЗАО “Международные аэропорты “Армения” и авиакомпании “Победа”
По результатам встречи было принято решение изучить все обстоятельства и принять соответствующие меры, в связи с чем была создана рабочая группа.
Несмотря на все заверения, дополнительная информация не поступила ни от концессионера, ни от Комитета гражданской авиации. То есть не были представлены официальные разъяснения относительно жалоб на недолив топлива в аэропорту “Ширак”.
Вместо этого 16 августа компания “Международные аэропорты “Армения” заявила: “Все проблемы урегулированы. Авиакомпания “Победа” будет продолжать летать в Гюмри. Билеты уже продаются”.
А поздно ночью 19 августа КГА заявил, что около 21 часа самолет авиакомпании “Победа” при совершении посадки в аэропорту “Ширак” коснулся хвостовой частью взлетной полосы, вследствие чего получил повреждение. “В самолете находились 173 пассажира. В результате инцидента пострадавших нет. Предусмотрено создать комиссию для установления обстоятельств случившегося. Дальнейший полет будет осуществлен запасным самолетом авиакомпании “Победа”,- говорилось в сообщении КГД.
Возвращаясь к рейсу Москва-Гюмри-Москва, отметим, что в настоящее время “Победа” выполняет свои каждодневные рейсы DP 855 (Москва-Гюмри) и DP 856 (Гюмри-Москва) в вечерние и ночные часы. Однако в последнее время появились также дневные и вечерние рейсы: DP 975 (Москва-Гюмри) и DP 976 (Гюмри-Москва), которые выполняются по понедельникам, средам и пятницам и предусмотрены до конца августа. Полеты осуществляются самолетами “Boeing 737-800”.