Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԽ պատգամավոր Մարտին Զոնեբորնի գլխավորած պատվիրակությանը
Օգոստոսի 27-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Մարտին Զոնեբորնի գլխավորությամբ Գերմանիայից ժամանած պատվիրակության անդամներին։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է, որ Մասիս Մայիլյանը ողջունել է պատվիրակության անդամներին և շնորհավորել Մարտին Զոնեբորնին՝ Եվրոպական խորհրդարան վերընտրվելու կապակցությամբ։ ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ նման այցելությունները պատեհ առիթ են ընձեռում՝ Արցախն ավելի խոր և համակողմանի ճանաչելու, ծանոթանալու երկրում առկա իրողություններին և նոր ձեռքբերումներին, ինչպես նաև ընդլայնելու Արցախի բարեկամների շրջանակը և ստեղծելու նոր կապեր՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա։
Մարտին Զոնեբորնի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև Արցախի արտաքին քաղաքական առաջնահերթ ուղղություններով ձեռք բերված արդյունքները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախ-ԵՄ հարաբերություններին։ ԱԳՆ ղեկավարը վերահաստատել է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների շահագրգռվածությունը կրթության, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների կարողությունների բարձրացման և մարդասիրական տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեջ։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի կազմի նորացումը՝ ընդգծելով նրա առանցքային դերակատարությունը Եվրախորհրդարանում Արցախի մասին հավաստի տեղեկատվության տարածման և հանրապետության շահերի խթանման գործում։
Արտաքին գործերի նախարարը նաև պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերում էին հանրապետությունում պետականաշինությանը, Արցախի միջազգային ճանաչմանն ու համագործակցությանը, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին։

Масис Маилян принял делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента Мартином Зоннеборном
27 августа министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял прибывшую из Германии делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента Мартином Зоннеборном.
Масис Маилян приветствовал членов делегации и поздравил Мартина Зоннеборна с переизбранием в Европейский парламент. Министр ИД выразил убеждение, что подобные визиты предоставляют прекрасную возможность для того, чтобы еще более обстоятельно и всесторонне ознакомиться с Арцахом, его реалиями и новыми достижениями, а также расширить круг друзей Арцаха и создать новые связи, основанные на общих ценностях.
По просьбе Мартина Зоннеборна Масис Маилян представил ситуацию в зоне конфликта, а также результаты, достигнутые на приоритетных направлениях внешней политики Арцаха.
Были затронуты также отношения Арцах-ЕС. Глава МИД подтвердил заинтересованность властей Республики Арцах в сотрудничестве в сфере образования, развития гражданского общества и в различных гуманитарных областях. В этом контексте Масис Маилян отметил важность обновления состава Группы дружбы с Арцахом в Европейском парламенте. Он подчеркнул ключевую роль Группы в распространении в Европарламенте достоверной информации об Арцахе и в продвижении интересов республики.
Министр иностранных дел ответил также на многочисленные вопросы участников встречи, касающиеся государственного строительства в республике, ее международного признания, а также процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Во встрече принял также участие председатель офиса Европейского комитета "Ай Дат" АРФД Каспар Карампетян.