Հապաղումը կարող է մարդկային կյանքեր խլել
Այգուտի համայնքապետ Հենրիկ Գաբրիելյանի տունը Ճամբարակի վարչատարածքում սողանքներից վթարային դարձած ամենահայտնի տունն է դարձել վերջին երկու տարում: Նրա ընտանիքն այս տանն ապրել է շուրջ տասը տարի: Իսկ 1 տարի առաջ բնակիչները հարկադրված լքել են այն: Հենրիկ Գաբրիելյանի ընտանիքը բռնագաղթել է Ադրբեջանի Հանրապետության Շամխորի շրջանի Չարդախլու գյուղից: «Չարդախլու գյուղում էլ մեծ, երկհարկանի տուն ենք ունեցել,-պատմում է կինը՝ տիկին Սեդան,-ավելի ընդարձակ ու գեղեցիկ: Դատարկ դուրս ենք եկել, եկել ենք Հայաստան ու անգամ մի բաժակ չենք ունեցել: Նորից տուն-տեղ ենք դրել, բայց... Ի՞նչ ասենք, տեսնում եք, էլի...»:
Ապաստանելով Այգուտ գյուղում՝ Հենրիկ Գաբրիելյանը նոր երկհարկանի տուն է կառուցել՝ քարաշեն, ամուր եւ ընդարձակ: Սակայն 2004թ. նոյեմբերից տունը սկսել է ճաքեր տալ, որոնք աստիճանաբար խորացել են՝ կյանքի համար այլեւս վտանգավոր դարձնելով այնտեղ ապրելը: Ամիսներ առաջ վերանորոգել էին տան առաջին հարկաբաժինը, սակայն աղետն ի չիք դարձրեց կատարված աշխատանքը: 2005թ. տան բակում, քանդվող տան դեմ-հանդիման, վագոն-տնակ են տեղադրել եւ տեղափոխվել են այնտեղ՝ աչքի առաջ ունենալով արդեն անտերունչ ու քայքայվող իրենց տունը՝ կառուցված հայրենի հողում: Իսկ մեր այցելության օրը՝ հունիսի 30-ին, Հենրիկ Գաբրիելյանն արդեն որոշել էր քանդել մի կողմի վրա թեքված, երերուն ու փլուզման դատապարտված իր տունը: Տանտիկնոջ յուրաքանչյուր խոսքը խեղդվում է կոկորդում. «Ամաչում ենք մեկին տուն հրավիրենք, բա սա տու՞ն է»,-ասում է նա՝ նկատի ունենալով իրենց ներկա կացարան վագոն-տնակը:
Այգուտը Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակի վարչատարածքի 5 գյուղերից մեկն է, որտեղ սողանքները վերջին երկու տարում հասցրել են տալ ամենամեծ վնասները: Համայնքապետի տունն այդ վնասների կիզակետն է. սողանքի «խառնարանն» ասես հենց այս տան տակով է անցնում: «Տնամերձը ջրելիս ջուրն ասես անհետանում է գետնի տակ: Թվում է, թե գետնի տակից ջուրը գողանում են,-իր դիտարկումներն է ներկայացնում տիկին Սեդան:-Երբ լոբու փայտաձողը մտցնում եմ այգում բացված ճեղքի մեջ, 2 մետր խորությամբ առաջ է գնում»:
Համայնքի 152 բնակելի շենքեր ու շինություններ տարբեր աստիճանի վթարայնություն ունեն, բնակության համար դարձել են խիստ վտանգավոր եւ ոչ պիտանի: Գյուղում 10-15 ընտանիքներ արդեն լքել են իրենց բնակարանները՝ ապաստանելով հարազատների կամ ծանոթների ազատ տներում: Սակայն նրանցից եւ ոչ մեկը ներկա պահին անօթեւանի կարգավիճակ չունի: Այլընտրանք չունեցող եւ իրենց տները դեռեւս չլքած ընտանիքներն ապրում են տագնապահար՝ քնելով եւ արթնանալով վախը սրտներում եւ ամեն րոպե սպասելով ակնհայտորեն զարգացող աղետին: Կան նաեւ այնպիսի ընտանիքներ, որ գիշերը «հերթապահող» են թողնում. մեկը հսկում է, մյուսները քնում են: Մի տեսակ զինծառայության մեջ են:
«Ամեն ինչ կառուցել ենք, նորոգել՝ մարագ, արհեստանոց, գոմ, բայց վախենում ենք, էլ ոչինչ չենք անում, վախենում ենք, որ հաջորդ օրը ստիպված լքելու ենք մեր տունուտեղը»,-տան բոլոր անկյունները մեկ-մեկ ցուցադրում ու պատմում է համայնքի մեկ այլ բնակիչ՝ Միշա Կարապետյանը: Նրա հարեւանը՝ Ասրյան Նորայրը, 2 տարի առաջ գնել է թաղի ամենալավ տունը' վճարելով տան արժեքի կեսը՝ 1000 ԱՄՆ դոլար նախավճարը: Սակայն' առանց նոտարական ձեւակերպման (գյուղերում տան առուվաճառքի այս տարբերակը շատ տարածված է): Այդքան էլ դեռ պետք է վճարեն, սակայն արդեն ոչ թե տան, այլ իրենից վտանգ ներկայացնող մի շինության համար, որն օրեցօր քանդվում ու քայքայվում է: Տան «իրավաբանական» տերը պահանջում է գումարի մյուս կեսը, իսկ «փաստացի» տերը հրաժարվում է վճարել: Ու վեճը երկարաձգվում է...
Անժամկետ ֆորս-մաժորի դատապարտված եւ արդեն փախստականի ճակատագիր ճաշակած մարդիկ չգիտեն՝ այս անգամ ու՞ր գնալ, ինչպե՞ս պատսպարվել: Իսկ վտանգը գնալով դառնում է տագնապալի իր անկանխատեսելիությամբ: Բնակելի տներին ամեն րոպե լուրջ վտանգ է սպառնում: Գյուղական բնակավայրերի տներն էլ հիմնականում հողաշեն են, հին, ուստի ավելի դյուրաբեկ են սողանքներին դիմակայելիս: «Բարձրաստիճան պաշտոնյայի պետական միջոցներով գնած մի ջիպը 70 հազար դոլար արժի: Քանի՞ ժամանակավոր կացարան կարելի է գնել այդ գումարով»,-զարմանում ու զայրանում է Այգուտի համայնքապետը: Մինչդեռ օրական մի տուն է քանդվում: Դիմել ու դիմում են շարունակաբար, դիմում են բոլոր ղեկավարներին եւ իրավասու կառույցներին, սակայն «ոչ մի տեղեկություն, ոչ մի լուր չենք ստանում»,-հավաստում է համայնքապետը: Համայնքի բնակիչներն էլ ամեն օր տեղական իշխանություններին են դիմում, սպասում են աջակցության եւ իրենց վիճակի կարգավորմանը:
Այգուտի վիճակը հայտնի է բոլոր իրավասու կառույցներին: «Տեսե՞լ եք Այգուտի վիճակը, գյուղապետի տունը»,-հարցնում է Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Դերենիկ Հովհաննիսյանը: Սողանքների վերաբերյալ ահազանգերը վարչության աշխատանքի մշտական մասն են դարձել: Հաճախակի դիմում են վերադաս օղակներին, առաջարկություններ են ներկայացնում, սակայն այս տարածքում ապրող մարդիկ դեռեւս պետական որեւէ աջակցություն չեն ստացել: Իսկ 1999թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված «Վտանգավոր տարածքից բնակչության տարհանման կարգը հաստատելու մասին» թիվ 746 որոշմամբ նախատեսվում է սողանքների հետեւանքով առաջացած տարածքներից բնակչության տարհանում:
Հետաքրքրիրն այն է, որ մի կողմից՝ Այգուտում սողանքներն իրենց ավերիչ գործն են տեսնում, իսկ մյուս կողմից՝ համայնքը զարգանում է: Գյուղը վերաբնակեցվել է 1988 թվականին, հիմնականում Ադրբեջանի Շամխորի շրջանից բռնագաղթած հայերով: Ներկայումս ունի 1052 բնակիչ, շուրջ 300 տնտեսություն: Համայնքի վարչական տարածքը կազմում է 3579 հեկտար: Վերջին տարիներին կտրուկ աճել է դպրոցի աշակերտների քանակը՝ 100 աշակերտից դառնալով 230: Դրանով պայմանավորված՝ հանրապետության նախագահի 2003թ. մայիսի 17-ի կարգադրությամբ 2004թ.-ից սկսվել է Այգուտի դպրոցի նոր մասնաշենքի կառուցումը, որտեղ աշակերտները հավանաբար կսկսեն ուսանել նոր ուսումնական տարում: Սկսվել է նաեւ համայնքի գազաֆիկացումը, եւ արդեն գազ սպառող տասը բաժանորդ ունի Այգուտը:
Մինչդեռ սողանքների պատճառով եւ հետեւանքով առաջացած խնդիրները վտանգում եւ կասեցնում են այն առաջընթացը, որն ուրվագծվում է Այգուտ համայնքի եւ Այգուտի բնակչի համար:
Մի կողմից՝ վերանորոգվում են համայնքի խմելու ջրամբարները, մյուս կողմից՝ սողանքների պատճառով ջրի խողովակներն անջատվում են միմյանցից՝ բազմաթիվ տնտեսությունների զրկելով խմելու ջրից: Հավանաբար հենց այդ պատճառով խմելու ջրի բաղադրությունը ենթարկվել է որոշակի փոփոխությունների: Համայնքի բնակիչները հավաստում են, որ հատկապես կանանց շրջանում շատ տարածված են դարձել հոդացավային հիվանդությունները, իսկ բնակիչների գերակշիռ մասը տառապում է լնդային հիվանդություններից:
Ճամբարակի տարածքում սողանքային երեւույթներն ի հայտ են եկել վերջին 20 տարվա ընթացքում՝ ընդգրկելով շուրջ 400 հա ընդհանուր մակերես: Սողանքային քարտեզը ներկայումս ներառում է Այգուտ, Դպրաբակ, Կալավան, Ձորավանք եւ Մարտունի համայնքները: Ոչ վաղ անցյալում' նախորդ հարյուրամյակի 80-ական թվականներին, սողանքային երեւույթներն ակտիվացել են Մարտունի գյուղում, որի արդյունքում Գյոլ թաղամասի բնակիչներին տարհանել եւ տեղափոխել են նույն գյուղի մեկ այլ տարածք: Այս նոր թաղամասում պետության կողմից կառուցվել են տներ, սակայն ներկայումս այս թաղամասի շինությունները նույնպես վնասվել են սողանքներից:
Այգուտ, Դպրաբակ, Կալավան, Ձորավանք եւ Մարտունի համայնքների սողանքների առնչությամբ 1995թ.-ին կատարվել են ինժեներահետազննական, նախագծային եւ նախնական հետազոտություններ հետագա աշխատանքների ծրագրեր կազմելու նպատակով: Գնահատվել են սողանքային քարտեզները, չափագրվել եւ որոշվել են սողանքներից տուժած շենքերի եւ շինությունների եւ դրանց վերականգնման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների քանակը: Գնահատվել են, չափագրվել, որոշվել ու մնացել են թղթի վրա՝ ապարդյուն դարձնելով նաեւ ուսումնասիրությունների համար կատարված ծախսերը եւ աշխատանքը:
1998թ. նոյեմբերի ՀՀ կառավարության թիվ 730 որոշմամբ վերը նշված գյուղերի բնակելի տների տեխնիկական վիճակն ուսումնասիրելու համար Գեղարքունիքի մարզպետարանին հատկացվել է 3 մլն դրամ: Կատարված ուսումնասիրության հաշվետվությամբ այս բնակավայրերում «ակտիվորեն գործող սողանքային երեւույթների հիմնական պատճառներն են համարվում՝
- մեծ հզորության փխրուն, թույլ գրունտների առկայությունը,
- սողանքային մարմինների սահմաններում լանջերի մեծ թեքությունները,
- մակերեսային եւ խորքային ջրերի ներգործությունը,
- բնակիչների ոչ ճիշտ միջամտությունը ռելիեֆի ժամանակակից ձեւավորման ուղղությամբ»:
Գրավիտացիոն գործընթացների մեծ ակտիվությունը կապված է նաեւ վերջին տարիներին կատարված ապօրինի զանգվածային անտառահատումների հետ, քանի որ, ոչ մասնագիտական բացատրությամբ, ծառերի արմատները ստորգետնյա ջրերի համար' պոմպի, իսկ հողաշերտերի համար կարկասի (հիմնակմախքի) դեր են կատարում: Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Դ. Հովհաննիսյանը, չվիճարկելով այս համատարած կարծիքը, նշում է, որ անտառահատումները կարող են ինչպես նպաստել, այնպես էլ կանխել սողանքները: Նրա կարծիքով՝ Ճամբարակի վարչատարածքում սողանքներն առաջացել են տնամերձերը ոռոգելու հետեւանքով, քանի որ նախկինում այս բնակավայրերում ապրել են ադրբեջանցիներ, զբաղվել են հիմնականում անասնապահությամբ, եւ տնամերձ հողամասեր չեն մշակել: Իսկ Մարտունու գյուղապետարանի քարտուղար Արմեն Համբարձումյանը մեկ այլ պատճառ է հավելում՝ կոյուղու բացակայությունը գյուղերում, որի պատճառով գյուղական մեծ հորեր ունեցող արտաքնոցների կեղտաջրերը կրկին միանում են ստորգետնյա ջրերին եւ ակտիվացնում են առանց այդ էլ առկա լարվածությունը:
Նախորդ տարում Մարտունի գյուղում ուսումնասիրություններ են կատարվել «ՀՀ սողանքային աղետի կառավարման ուսումնասիրություն» ծրագրի շրջանակներում՝ Ճապոնիայի կառավարության միջազգային համագործակցության գործակալության աջակցությամբ: Ներկա պահին վերստին մշտական ռեժիմային դիտարկումներ են կատարվում Մարտունի գյուղի տարածքում տեղադրված համապատասխան սարքավորումների միջոցով, որոնցից մեկն այս գարնանը խափանվել է տեղակայված տարածքում հողի սահքի պատճառով:
Այգուտ, Դպրաբակ, Կալավան, Ձորավանք եւ Մարտունի համայնքներում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում վերականգնողական աշխատանքներ չեն իրականացվել, իսկ սողանքների պատճառած վնասները, ըստ Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության հաշվարկների, ավելացել են 10 անգամ: Նկատի ունենալով նոր սողանքային երեւույթները՝ վարչությունը վերջին ուսումնասիրությունների արդյունքում ՀՀ կառավարությանը առաջարկել է՝
ա) միջոցներ հատկացնել լրացուցիչ ուսումնասիրության համար,
բ) ուսումնասիրող կազմակերպության կողմից ներկայացնել առաջարկություններ առանձին բնակավայրերի, թաղամասերի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ,
գ) բնակավայրերի սողանքաանվտանգ տարածքներում հատկացնել հողատարածքներ ժամանակավոր կացարաններ տեղադրելու համար,
դ) տուժած ընտանիքներին հատկացնել ժամանակավոր կացարաններ:
Հավանաբար, այս առաջարկին նույնպես սպասում է նախորդների ճակատագիրը... Իսկ եթե, բարեբախտաբար, առաջարկը գործ դառնա, ապա մի մասով՝ վերստին ուսումնասիրության իրականացում: Ինքնաբերաբար հարց է ծագում՝ որքանո՞վ են նպատակային այս ուսումնասիրությունները, եթե դրանց չեն հետեւում համարժեք վերականգնողական կամ այլ բնույթի աշխատանքներ: Թե՞ սպասում ենք դժբախտ պատահարի, որին կհետեւի ոչ թե համակարգված եւ գրագետ արձագանքը, այլ' անհատական աջակցության միանվագ եւ հապճեպ մոտեցումը:

Hesitation Could Cost Lives
The house of Henrik Gabrielyan, a community leader in Aygut, is the most famous of all the houses in the Chambarak administrative district that have been wrecked in landslides in the past two years. His family had lived in that house for around ten years. But a year ago, they were forced to leave. Gabrielyan and his family are immigrants from the village of Chardakhlu in Azerbaijan's Shamkhor region. "We had a big, two-story house in Chardakhlu too," said his wife, Seda, "even larger and more beautiful. We came out empty-handed and reached Armenia without even a cup to our name. We built a house again, but. What can I say? You can see for yourselves."
The Gabrielyan family settled in Aygut and he built a spacious and sturdy two-story stone house. But in November 2004, cracks started appearing in the walls, and gradually deepened, making the structure a hazardous place to live. A few months earlier, the family had renovated the first floor of their house. The nature disaster destroyed all their hard work. In 2005, they set up a trailer across the yard from their crumbling house and moved in there.
Aygut is one of five villages in the Chambarak administrative district of Gegharkunik Marz in which landslides have caused maximum damage over the past two years. The community leader's house is the focus of that damage, as if the "epicenter" of the event were located right under his house. "When we water our garden, the water disappears through the ground. It seems like someone is stealing the water from underneath," said the community leader's wife, Seda.
The 152 houses and buildings in the community have suffered varying degrees of damage, becoming hazardous to reside in and unusable. Ten or fifteen families in the village have already abandoned their homes and moved in with relatives or taken up free space that acquaintances may have available. However, none of them currently have the status of homeless.
The community members subjected to this unexpectedforce majeure have relived some of their memories as refugees; they have no idea what to do or where to go now to protect themselves. Residential buildings face serious threats at every moment. "The jeeps that bigwig government officials buy cost around 70,000 dollars each. How many temporary shelters could you buy with that money?" asked the Aygut community leader with surprise and anger. Meanwhile, every day, another house crumbles. They keep asking for help from various officials and state agencies, but "We haven't received any news or information," said the community leader, even though community members go to the local authorities every single day.
All the officials concerned are familiar with the situation in Aygut. "Have you seen Aygut, the village head's house?" asked Derenik Hovhanissyan, head of the Department of Construction within the Gegharkunik provincial administration. Receiving appeals regarding the landslides have become part of the everyday work of the department. They often pass this information along up the government ladder and present proposals to their superiors. Government Decree No. 746, regarding the evacuation of residents in danger zones, issued in December 1999, outlined the relocation of people living in landslide areas. But the people living in this area have never received any support from the state in this regard.
What is interesting is that on one hand the landslides are doing damage to Aygut, but on the other, the community is progressing. The village was repopulated in 1988, mainly by Armenians immigrating from the Shamkhor region of Azerbaijan. There are currently 1,052 residents. Over the last few years, the number of schoolchildren has risen dramatically, from 100 to 230. For this reason, as per a presidential decree dated May 17, 2003, construction on a new school building in Aygut began in 2004. Schoolchildren will probably start using the building at the beginning of the new school year. Also, the village also started to receive natural gas, and ten households are already hooked up.
The drinking water reservoirs at Aygut are being renovated, though at the same time, the landslides are disconnecting the water pipes from each other, leaving many houses without water. This has brought about a change in the quality of drinking water. Local women say they are increasingly suffering from joint pain, and a majority of the residents have gum disease.
Landslides have been noted in Chambarak over the past 20 years and have covered a total land area of 400 hectares. Landslides have hit the communities of Aygut, Dpratak, Kalavan, Dzoravank and Martuni. Not too long ago, in the 1980s, landslide activity increased in the village of Martuni, as a result of which residents in the Gyol section were relocated to another area of the same village. The government constructed new buildings in this area, but today landslides have damaged those structures as well.
In 1995, engineering studies and an assessment were conducted in Aygut, Dpratak, Kalavan, Dzoravank and Martuni, with the intention of setting up a plan for future work there. The landslide distribution was studied and a cost assessment was conducted regarding the damage done and finances necessary to renovate the buildings. But all the studies, assessments, calculations and decisions have remained on paper, and the time and money spent on them has gone to waste.
The Gegharkunik Governor's Office was allocated 3 million drams through Government Decree No. 730 issued in November 1998, in order to assess the state of residential buildings in these villages. The studies conducted came to the conclusion that the "main reasons for active landslides were
1. the presence of soil with large but fragile particles
2. the steep slope of hillsides
3. water seepage into the superficial and deep layers of the soil
4. incorrect methods utilized by the residents to use the land and geographical relief"
There is also a gravitational factor linked to illegal mass deforestation over the past years; according to experts, the roots of trees act as pumps for underground water and hold layers of soil together. But Derenik Hovhannisyan, head of Geghakunik's Department of Construction claims that deforestation can prevent landslides from occurring, as well as contribute to them. In his opinion, the landslides in the Chambarak area were more the result of garden irrigation practices. In the past, this village was occupied by Azeris who did not cultivate gardens adjacent to their houses and reared animals instead. Armen Hambardzumyan, secretary to the village head in Martuni, had another reason to add. The lack of indoor plumbing in the village meant that wastewater from outhouses with large reservoirs would also seep through to the underground water and increase the tension there.
Last year, studies were conducted in the village of Martuni within the Armenian Government program to manage landslide damage, which was funded by the International Cooperation Agency of the Japanese Government. Currently, constant measurements are once again being conducted through instruments placed in Martuni, although one of these instruments was lost this spring due to damage from landslides.
No restorative work has been conducted in Aygut, Dpratak, Kalavan, Dzoravank and Martuni after the studies conducted there, while the damage caused by the landslides have increased ten-fold, according to the Gegharkunik Department of Construction. Taking this and the latest landslides into consideration, the Armenian Government has proposed:
1. that additional studies in the area be supported,
2. that separate reports for each residential area with specific suggestions for future activities be presented by the organization conducting the studies
3. that temporary shelters be established in all areas that are prone to landslides
4. that these temporary shelters be provided to families that have suffered as a result of the landslides.
This proposal will probably also be subjected to the same fate as the previous ones. Even if it is accepted, it is likely to be only implemented partially, through the additional studies. This leads to the question - how effective are these studies if they are not followed by repair or other similar action? Or are we waiting for a natural disaster, which will be followed by stopgap measures and haphazard aid, rather than a coordinated response?