Արամ Մանուկյան. «5 հազար դրամը հաղթեց քաղաքացուն»
«Չէի պատկերացնում նման վիճակ, ճակատ առ ճակատ բախվեցի աղքատությանը, թշվառությանը և արտագաղթի հետևանքներին»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը՝ անդրադառանալով փետրվարի 12-ին Հրազդանում անցակացված քաղաքապետի ընտրություններին:
Նա նշեց, որ իրենք ցուցակներում հայտանաբերել են 120 հոգի, ովքեր չունեին ծննդյան ամիս-ամսաթիվ. դրա փոխարեն գրված են եղել 0-ներ: Այդ մարդիկ հիմնականում փախստականներ էին:
Քվեարկողների մեջ եղել են բազմաթիվ հիվանդներ, հոգեկան հիվանդներ, որոնց թիվը Ա. Մանուկյանի խոսքերով՝ յուրաքանչյուր տեղամասում միջինը 40-50 հոգի էր: Դրանք մարդիկ էին, ովքեր չէին կարող ձայն հանել կամ իրենց կամքն արտահայտել: Ա. Մանուկյանը հիշեց մի աղջկա, ով ժամը մեկ ուրախությամբ բերում էր իր հիվանդ քույր ու եղբայրներին, քանի որ դա իր համար փող աշխատելու միջոց էր: Բացի այդ՝ ընտրատեղամաս էին գալիս հողաթափերով ծերեր, ովքեր սպասում էին ընտրություններին մասնկացելու համար իրենց խոստացված փողին: Ա. Մանուկյանի խոսքերով՝ կային բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր աղքատ էին, ում հասցրել էին այդ վիճակին:
«Սովը, 5 հազար դրամը հաղթեց քաղաքացուն»,- հավելեց Ա. Մանուկյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ աղքատությունը, կաշառքը, արտագաղթը հիմքն են ըտնրություններում հաղթելու համար, իսկ ցուցակները՝ միջոց: Հնարավոր չէ, որ սոցիալապես նման վատ վիճակում գտնվող երկրում իշխանությունները վերարտադրվեն: Նրա խոսքերով՝ Հրազդանում նախորդ ընտրություններից հետո ընտրողների թիվը 3000-ով ավելացել է, ինչը հնարավոր չէ: Բացի այդ՝ ոստիկանները շարասյունով պտտվում էին բոլոր տեղամասերով՝ հոգեբանական ճնշում գործադրելով բնակիչների վրա:
Ա. Մանուկյանի խոսքով՝ ցուցակները կան, բայց դրանք հասանելի չեն, այդտեղ են թաքնված «բոլոր կեղտերը»: Նա նշեց, որ իր տեղամասում շատերը խոստովանել են, որ եկել են տարբեր տեղերից: Իսկ ընտրություններին մասկացությունը հաստատող դրոշմակնիքներ չեն դրվել, որպեսզի չերևա, որ ընտրողներն այլ տեղերից են եկել:
Բանախոսի խոսքով՝ ինքը կարողացել է գրանցել բոլոր խախտումներն առանց արգելքի. հրահանգված է եղել ներսում ոչինչ չանել, ինչ եղել է, դրսում է եղել:
Ա. Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ Երևանի ավագանին ընդունել է աղբահանության մասին որոշում, որի մասին քաղաքացիներին իրազեկելու համար համատիրությունները հասցեներով ստորագրություններ են վերցնում: Այդ ցուցակով երևում են այն բնակարանները, որտեղ մարդիկ ապրում են և չեն ապրում: Այդ ցուցակներով էլ իշխանությունները պատրաստվում են առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Ա. Մանուկյանը նշեց, որ այդ մեթոդի մասին գաղտնի ձևով իմացել է ՀՀԿ-ից:
ՀՀՇ վարչության նախագահը հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանը ձախողել է իր քաղաքական խոստումները, որոնք տվել է եվրոպական կառույցներին, ըստ որոնց՝ լինելու են արդար և ազատ ընտրություններ: Այնինչ Հրազդանի ընտրություններով «նա ապացուցեց, որ սուտասան է»: Ա. Մանուկյանի խոսքով՝ իշխանությունը սուտասան է և ընտրագող, նա ի վիճակի չէ առաջիկայում նորմալ ընտրություններ անցկացնել:
Վերջինս իր հույսը կապում է ժողովրդի հետ: Նա հպարտ է, որ Հրազդանում ազատ քվեարկել է 11.500 քաղաքացի, ովքեր հաղթահարել են ճնշումները, դա իրենց հաղթանակն է: Ա. Մանուկյանի խոքերով՝ 5 հազար դրամը ժողովրդի մի մասին կերավ, բայց կա նաև այն մասը, ով ազատ է իր ընտրության մեջ:

Арам Манукян: “5 тысяч драмов одержали победу над гражданином”
“Я не представлял такую ситуацию – лицом к лицу столкнулся с бедностью, нищетой и последствиями эмиграции”,- заявил сегодня на пресс-конференции председатель правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, касаясь прошедших 12 февраля выборов мэра города Раздан.
По словам Манукяна, в списках избирателей они обнаружили 120 человек, в основном беженцев, дата рождения которых не была указана.
Среди голосовавших было много больных, психически нездоровых, число которых на каждом участке достигало 40-50 человек, сказал руководитель АОД. Приходили и бедно одеты пожилые люди, которые участвовали в выборах для того, чтобы получить обещанные им деньги.
“Голод, 5 тысяч драмов одержали победу над гражданином”,- заявил Арам Манукян. По его словам, бедность, взятки, эмиграция создают основу для победы на выборах. Руководитель АОД считает, что в стране, где сложилась такая тяжелая социальная ситуация, власти не могли репродуцироваться. В Раздане после предыдущих выборов число избирателей увеличилось на 3000 человек, что невозможно.
В ходе выборов мэра Раздана Араму Манукяну удалось беспрепятственно зафиксировать все нарушения. Дело в том, что было спущено распоряжение никаких шагов на избирательных участках не предпринимать, поэтому все делалось за их пределами.
Манукян сообщил, что совет старейшин Еревана принял решение об уборке мусора, и с целью оповещения о нем граждан кондоминиумы собирают подписи по всем адресам. Из этих списков видно, в каких квартирах люди живут, а в каких – нет. Власти готовятся к предстоящим парламентским выборам, используя именно эти списки. Об этом методе Араму Манукяну по секрету сообщил источник в Республиканской партии Армении.
Лидер АОД заявил, что Серж Саргсян не выполнил данные европейским структурам политические обещания о проведении справедливых и свободных выборов. Поэтому все надежды Арам Манукян связывает с народом. Он сказал, что горд тем, что в Раздане свободно проголосовали 11.500 граждан, которые преодолели оказываемое на них давление, и это – их победа.