Գիտությունների ազգային ակադեմիան պատրաստ է ողջամիտ ժամկետում գիտական հիմնավորում տալ Ամուլսարի ծրագրի փաստաթղթերին
Գիտությունների ազգային ակադեմիան (ԳԱԱ) հայտարարություն է տարածել Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Հաշվի առնելով Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագրի նկատմամբ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի դիրքորոշման վերաբերյալ հասարակության և լրատվամիջոցների մեծ հետաքրքրությունը՝ հայտնում ենք՝
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանից ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան պաշտոնական նամակ ստացել է սույն թվականի սեպտեմբերի 3-ին (N 1/02.1/12286), որով նա խնդրում է հանձնարարել Ա. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտին 1-օրյա ժամկետում տալ կարծիք Ամուլսարի հանքավայրի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման լիարժեքության վերաբերյալ: Մինչդեռ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի հայտարարության համաձայն, նախարարությունը Ամուլսարի ծրագրի գործընթացի վերաբերյալ վերջնական կարծիք պետք է ներկայացնի սույն թվականի սեպտեմբերի 4-ին: Հայտնում ենք, որ նախանշված ժամկետում հնարավոր չէ տալ լիարժեք գիտական հիմնավորում Ամուլսարի ծրագրին՝ հաշվի առնելով ծրագրի վերաբերյալ փաստաթղթերի մեծ ծավալը և խնդիրների լայն շրջանակները: Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԳԱԱ Ա. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի մասնագետները, ի պատասխան ինստիտուտի տնօրենին ավելի վաղ՝ սույն թվականի օգոստոսի 29-ին ուղարկված ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանի (2/02.1/20160) նամակի, ուղարկել են Ամուլսարի ծրագրի առանձին խնդիրների վերաբերյալ իրենց գիտական ոլորտին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ առանձին կարծիքները, եզրակացությունները:
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան պատրաստ է գիտական հիմնավորում տալ Ամուլսարի ծրագրի փաստաթղթերին ողջամիտ ժամկետում:

Armenia's National Academy of Sciences to Evaluate Amulsar Mine Documents
Armenia’s National Academy of Sciences (NAS) has released the following statement on the Amulsar project.
Taking into consideration the great interest of the public and media regarding the position of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia on the Amulsar Gold Quartzite Mine Development Program, we'd like to state the following.
The RA National Academy of Sciences received an official letter from RA Minister of Environment Eric Grigoryan on September 3, 2019 (N 1 / 02.1 / 12286) in which he requests us to instruct the Nalbandian Institute of Chemical Physics to formulate an opinion on the completeness of the environmental impact assessment of the Amulsar mine in a one day period.
However, according to the statement of the Minister of Environment of the Republic of Armenia, the Ministry is to submit a final opinion on the process of the Amulsar project on September 4 of this year. We inform you that it is not possible to give a full scientific justification to the Amulsar project within the prescribed period given the large volume of project documentation and the wide range of issues.
At the same time we inform you that Nalbandian Institute of Chemical Physics specialists, in response to the Director of the Institute, sent a letter to Irina Ghaplanyan, Deputy Minister of the Environment (2 / 02.1 / 20160) earlier on August 29, regarding specific scientific issues related to the Amulsar project. separate opinions, conclusions.
The National Academy of Sciences of the Republic of Armenia is ready to provide a scientific justification for the Amulsar project documents within a reasonable time.