Հանքերի իրական սեփականատերերի ամբողջական բացահայտման «Լուսավոր Հայաստանի» նախագիծն ԱԺ օրակարգ չընդգրկվեց
Օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեցին Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 3-րդ նստաշրջանի աշխատանքները։
Խորհրդարանը դեմ քվեարկեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Ընդերքի մասին» օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը օրակարգ ներառելուն։
Նախագիծը ներկայացրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Բաղդասարյանը։ Պատգամավորի խոսքով՝ առաջարկվում է ընդերքօգտագործող իրավաբանական անձանց, ովքեր տիրապետում են տասից ցածր մասնաբաժինների, անուները ևս հայտնի դարձնել հանրությանը։
«Մեծ հանքերի դեպքում փոքր մասնաբաժիններով տասից փոքր տոկոսի դեպքում ձևակերպվում է օֆշորային ընկերություններում, և հանրությունը տեղյակ չի լինում, ուստի խնդրում եմ կողմ քվեարկել»,- ասաց Եղիազարյանը՝ ընդգծելով, որ Ամուլսարի վերաբերյալ մամուլում տարբեր հրապարակումներ եղան տարբեր սեփականատերերի վերաբերյալ։
Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի կարծիքը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը։ Պատգամավորի խոսքով՝ հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել նախագծին, սակայն որոշակի վերապահումներով։
«Երբ հրապարակվեն վերջնական սեփականատերերի անունները, դրանից հետո անմիջապես կարող ենք ձեռնամուխ լինել տոկոսը իջեցնելուն, եթե կարիք լինի, մենք էդ հարցին կանդրադառնանք, բայց ամբողջությամբ հանել որևէ շեմ, մենք չենք կարող, դա կլինի դատաբազաների հրապարակումներ։ Ընկերությունների մասնակիցներ, ընկերություններ, որոնք ակցիաները հանում են, վաճառում են, դա կլինեն անունների ցանկեր, որոնց ուսումնասիրությունները ոչինչ չի տա։ Տասը տոկոսն ընտրվել է միջազգային փորձն ուսումնասիրելով»,- ասաց Գևորգյանը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մանրամասնեց՝ քանի որ մի քանի ամիս առաջ ընդերքի իրական սեփականատերերին բացահայտելու նախագիծն ընդունվել է, առայժմ «պայմանական ասած` պետք է մարսել այդ փոփոխությունները», և ապա նոր փոփոխություններ նախաձեռնել։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց, որ տարիներ առաջ որոշ քաղաքական գործիչներ լոբբինգ էին անում, որ հանքերի իրական սեփականատերերը 100 տոկոսով պետք է հայտնի լինեն հանրությանը, իսկ այժմ հանձնաժողովում քննարկմանը գործադիրի որոշ ներկայացուցիչներ խոսում են, որ տասը տոկոսը պետք չի բացել։
«Էդ ինչի՞ց ենք վախենում, որ պետք է մարսել կամ չմարսել, եթե հանքերի մեջ մեկը սեփականատեր է նախորդ իշխանություններից, պետք է իմանանք, եթե սեփականատեր է նոր իշխանություններից, դա էլ պետք է իմանանք, եթե մի տոկոս էլ ունի, դա էլ պետք է իմանանք։ Եթե տաս տոկոսը չեք բացում, մենք կարո՞ղ ենք ասել, որ ուրեմն ինչ-որ մարդիկ կան` դարձել են սեփականատեր, բա ամեն օր թափանցիկությունից ենք խոսում, մարդիկ նվազեցնում են երկու- երեք տոկոս, որ չիմանանք՝ ով է սեփականատեր»,- ասաց Մարուքյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանն ասաց՝ համաձայն է, որ հանքարդյունաբերության ոլորտը պետք է թափանցիկ լինի, բայց առաջարկը ոչ ճիշտ իրավական ակտի վրա է արված։
«Մենք ընդերքի մասին օրենսգրքում արդեն փոփոխություն կատարել ենք, դուք պետք է փոփոխություն բերեիք «Իրավաբանական անձանց գրանցման մասին» օրենքում, որտեղ ամրագրված է տասը տոկոս և ավելի շեմերը»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ ձեռնպահ է քվեարկելու նախագծին։
Նախագիծը մերժվեց և չընդգրկվեց լիագումար նիստերի օրակարգ՝ 36 կողմ, 67 դեմ և 7 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։

Представленный фракцией “Светлая Армения” проект поправок к закону “О недрах” не вошел в повестку НС
Сегодня начала работу третья сессия Национального Собрания 7-го созыва.
Депутаты проголосовали против включения в повестку разработанного оппозиционной фракцией “Светлая Армения” проекта поправок к закону “О недрах”. Представлявший проект депутат Гурген Егиазарян отметил, что онм предлагают сделать достоянием общественности информацию о собственниках кгомпаний, доля которых составляет менее десяти процентов.
“В случае с крупными месторождениями доли менее десяти процентов оформляются в офшорных компаниях, и общественность не получает необходимые сведения, поэтому мы призываем проголосовать “за”,- сказал Г.Егиазарян. подчеркнув, что в прессе появились многочисленные публикации о собственниках Амулсарского месторождения.
Мнение постоянной экономической комиссии НС представил депутат фракции “Мой шаг” Айк Геворкян.
По его словам, комисия дала отрицательное заключение по проекту, но с некоторыми оговорками.
“Сразу после публикации имен конечных собственников мы можем в случае необходимости снизить процент. Этого вопроса мы еще коснемся, однако полностью исключать какой-либо порог мы не можем. Десять процентов выбраны с учетом международного опыта”,- сказал докладчик.
Председатель НС Арарат Мирзоян пояснил: поскольку несколько месяцев назад был принят проект изменений, предусматривающий выявление реальных собственников рудника, то на данном этапе необходимо “переварить” эти изменения, а потом уже инициировать новые изменения.
Руководитель “Светлой Армении” Эдмон Марутян напомнил о том, что несколько лет назад некоторые политические деятели выступали за полное выявление всех собственников, а сейчас во время обсуждения в парламентской комиссии некоторые представители правительства предлагают не раскрывать имена собственников, доля которых составляет десять процентов.
Депутат фракции “Мой шаг” Эрикназ Тигранян согласилась с тем, что горнодобывающая сфера должна быть прозрачной, но, по ее словам, предложение основано не на том правовом акте. “Мы уже внесли изменения в Кодекс о недрах. Вы должны были представить проект изменений в закон “О регистрации юридических лиц”, где прописан порог в десять и более процентов”,- отметила депутат, добавива, что воздержится от голосования по проекту.
В результате голосования предложенный фракцией “СА” проект поправок не вошел в повестку пленарного заседания парламента: “за” прогологсовали 36 депутатов, “против” – 67, семеро воздержались.