Կողբավան կամ մեկ փողոց ունեցող գյուղ
Մի քանի հարյուր մետրից արդեն երևում էր, որ քամին փոշու մեջ է առել Արմավիրի մարզի Կողբավան համայնքը: Շուրջբոլորը քար ու փոշուվ շրջապատված համայնքի հենց մուտքից արդեն զգացվում է, որ գյուղը հարուստ չէ, գրեթե յուրաքանչյուր տան բակում ծառերի չոր ճյուղեր են թափված, իսկ քիչ հեռվում վեր են խոյանում չորացրած գոմաղբից պատրաստած աթարե «ամրոցները»:
Քամին աջ ու ձախ էր տանում օջախի կրակը, որի վրա կողբավանցի տիկին Սուսաննան ձմռան համար տոմատ էր եփում:
«Արդեն սովորել ենք այս պայմաններին: Աթարը ամառ-ձմեռ վառում ենք: Հեշտ չէ գյուղի կանանց կյանքը: Գազի դիմաց, սիրուն կանգնելու փոխարեն մրի ու փոշու մեջ ճաշ կամ զակատի համար ուտելիք ենք եփում»,- ասում է տիկին Սուսաննան, և աչքերի մեջ ընկնող փոշու հատիկները մաքրելով՝ շարունակում է խառնել կրակի վրա եփվող ուտելիքը:
Կողբավանում գրեթե բոլորը զբաղվում են անասնապահությամբ: Նախ, տեղանքը հարմար է, բացի այդ, դրանով լուծում են ձմռան վառելիքի հարցը: Գյուղը գազիֆիկացված չէ, և կողբավանցիները ձմռանը հենց աթար են վառում:
«Գյուղում բոլորն էլ անասնապահությամբ են զբաղվում, ամբողջ ձմեռ աթար են վառում: Վառելիքի խնդիր չկա, ոչ էլ վառելիքին փող են տալիս: «Տեղական» վառելիք են վառում»,- կատակում է Կողբավան համայնքի ղեկավար Սերոբ Սերոբյանը:
Կողբավանում հաշվառված է 178 մարդ, սակայն, փաստացի ավելի քիչ են ապրում: Բնակչության մի մասը գնում է արտագնա աշխատանքի ու սեզոնին վերադառնում: Ամբողջ գյուղը տարածվում է մեկ փողոցի վրա: Ընդամենը 35 տուն կա գյուղում: Համայնքապետարանի աշխատակիցները կատակում էին, թե իբր սխալմամբ են գյուղի փողոցն անվանակոչել «համար առաջին» փողոց, պետք է լիներ՝ միակ և վերջին փողոց:
Կողբավանում գրեթե ոչինչ չկա: Հենց այդպես գրված է նաև համայնքի հնգամյա զարգացման ծրագրում: «Գյուղում խնդիրներն անհաշվելի են: Գյուղում ոչինչ չկա … Այս փոքրիկ ու աշխարհից, քաղաքակրթությունից կտրված համայնքում բացակայում են կյանքի համար շատ անհրաժեշտ ու կարևոր ատրիբուտներ»,- նշված է համայնքի զարգացման ծրագրում:
Գյուղը մինչ օրս չունի խմելու ջուր: Այն տարաներով բերվում է հարևան Երվանդաշատ համայնքից, և այդ ծախսերը հոգում է գյուղապետարանը: Սակայն, այս օրերին գյուղում ջրագծեր են անցկացվում և ըստ համայնքի ղեկավարի՝ մինչև նոյեմբերի 20-ը ջուր կունենան: Ծրագիրն իրականացվում է Կառավարության և համայնքապետարանի ֆինանսավորմամբ՝ համապատասխանաբար 60/40 տոկոս հարաբերակցությամբ:
Եթե ջրի հարցը մոտ ապագայում լուծվելու է, ապա համայնքի բնակիչները հույս չունեն, որ երբևէ մանկապարտեզ ու դպրոց, մշակույթի տուն ու գրադարան կունենան: Կողբավանում նույնիսկ խանութ չկա: Երբ գյուղի միակ փողոցի բնակիչները ավտոմեքենաներով գնում են հարևան գյուղի կամ 33 կմ հեռավորության վրա գտնվող Արմավիր քաղաքի խանութներ, տեղյակ են պահում հարևաններին, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում վերջիններիս համար էլ առևտուր անեն:
Այս տարի համայնքապետարանը միկրոավտոբուս է գնել և երեխաներին ամեն օր տեղափոխում է 8 կմ հեռավորության վրա գտնվող Վանանդ գյուղի դպրոց ու հետ բերում: Դպրոցահասակների հետ Վանանդ է գնում նաև երկու փոքրահասակ երեխա: Վերջիններս էլ հաճախում են մանկապարտեզ: Նշենք, որ Կողբավանն ունի ընդամենը 8 դպրոցահասակ երեխա, և համայնքապետը նշում է, որ օբյեկտիվորեն հնարավոր չէ համայնքում դպրոց բացել:
«Գազ հավանական է, որ չունենանք, որովհետև մեծ ծախսերի հետ է կապված»,- ասում է Ս. Սերոբյանը:
Նշենք, որ դեռևս 2004-2005թթ. հարևան Վանանդ համայնքից պետք է գազ բերվեր Կողբավան, Բագարան, Երվանդաշատ համայնքներ, սակայն շինարարական կազմակերպությունն ու սեփականատերերը հավաքված գումարը յուրացրին և այդպես էլ Կողբավանն ու հարևան համայնքները գազ չունեցան: Միայն փոքր Կողբավանը 35 մլն դրամ էր փոխանցել կազմակերպությանը, սակայն այդ գումարը այդպես էլ չվերականգնվեց:

Кохбаван: село с одной улицей
Еще за несколько сотен метров было видно, как ветер окутал общину Кохбаван Армавирской области толстым слоем пыли. Уже при въезде в село стало понятног, что люди здесь живут бедно. Почти в каждом дворе валялись сухие ветки деревьев, а поодаль были аккуратно сложены в кучу лепешки кизяка.
Из-за ветра пламя в очаге металось из сторону в сторону. Сусанна варила на огне помидоры, которые должны были превратиться в томатную пасту.
“Мы уже привыкли к этим условиям. Кизяк используем в качестве топлива и зимой, и летом. Женщинам в Кохбаване приходится тяжело. Вместо того, чтобы стоять у чистой газовой плиты, они вынуждены готовить на огне, покрываясь копотью и пылью.
Почти все жители Кохбавана занимаются животноводством. Во-первых, здесь очень подходящие для этого условия, во-вторых решается проблема топлива на зиму. “Село не газифицировано, поэтому зимой для обогрева используем кизяк, который к тому же достается бесплатно”,- шутит руководитель общины Сероб Серобян.
В Кохбаване зарегистрированы 178 человек, но на деле людей меньше. Часть населения уезжает на заработки, в сезон возвращается. В селе только одна улица, а на ней всего 35 домов.
В Кохбаване почти ничего нет. Именно так написано в пятилетней программе развития общины. “Проблем в селе не сосчитать. Здесь ничего нет. В этой маленькой и оторванной от всего мира и цивилизации общине отсутствуют крайне необходимые и важные для жизни атрибуты”,- написано в программе развития.
Село до сих пор не обеспечено питьевой водой. Ее доставляют в цистернах из соседней общины Ервандашат. Расходы оплачивает местная администрация. Однако в эти дни в Кохбаване проводят водопроводные трубы, и, как отметил староста, до 20 ноября жители будут обеспечены водой. Программа осуществляется за счет финансирования правительства и местной администрации в соотношении 60%-40%.
Если проблема воды в ближайшее время будет решена, то на открытие когда-нибудь детского сада, дома культуры, библиотеки и даже магазина кохбаванцы уже не надеются. Когда кто-то из местных отправляется за покупками в соседнее село или город Армавир, который находится в 33 километрах, то обязательно предупреждают об этом соседей, чтобы те сделали необходимые заказы.
В этом году администрация купила микроавтобус, и теперь каждый день детей отвозят в школу в соседнее село Вананд и привозят обратно.
Вместе со школьниками туда отправляются двое малышей, которые посещают в Ванаде детсад.
В Кохбаване всего восемь школьников, поэтому, как отметил староста, открыть здесь школу по объективным причинам невозможно.
“Газа у нас, по всей вероятности, не будет, так как это связано с большими расходами”,- сказал С.Серобян.
Отметим, что еще в 2004-2005 гг. из Вананда в соседнин общины Кохбаван, Багаран, Ервандашат должны были провести газ, однако строительные организации и их владельцы прикарманили собранную сумму, поэтому Кохбаван и остальные общины остались без газа.
В одном только Кохбаване собрали 35 млн драмов, которые были перечислены организации, но она так и не вернула эту сумму.