Գագիկ Խաչատրյանի և նրա եղբորորդու կալանքի դեմ բողոքներ են ներկայացվել վերաքննիչ դատարան
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին և նրա եղբորորդուն՝ Կարեն Խաչատրյանին, կալանավորելու որոշումները երեկ բողոքարկվել են վերաքննիչ դատարան: Խաչատրյանների պաշտպանները պահանջում են բեկանել առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի և Ռոբերտ Պապոյանի որոշումներն ու իրենց պաշտպանյալներին ազատ արձակել:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 27-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտը խուզարկություններ է իրականացրել Գագիկ Խաչատրյանի և նրա հետ կապված անձանց, այդ թվում՝ նրա եղբորորդի Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում, նույն օրը Խաչատրյանները ձերբակալվել են, որից օրեր անց՝ կալանավորվել:
Մասնավորապես՝ Կարեն Խաչատրյանը կալանավորվել է օգոստոսի 29-ին՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի որոշմամբ, իսկ Գագիկ Խաչատրյանն օգոստոսի 30-ին՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ: ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործն, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի՝ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակ այդ կառույցում տեղի ունեցած ենթադրյալ չարաշահումներին: Քրեական գործի շրջանակներում Գագիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու համար, իսկ Կարեն Խաչատրյանին վերագրվում է միայն վատնում կատարելու արարք: Առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ երեկ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել:

Поданы апелляционные жалобы на решения об аресте Гагика Хачатряна и его племянника
Вчера в апелляционный суд были поданы жалобы на решения об аресте бывшего председателя Комитета госдоходов и бывшего министра финансов Гагика Хачатряна и его племянника Карена Хачатряна.
Адвокаты требуют отменить решения судей суда первой инстанции Артуша Габриеляна и Роберта Папояна и освободить их подзащитных.
Напомним, что 27 августа следственный департамент Службы национальной безопасности провел обыски в помещениях, принадлежащих Гагику Хачатряну и взаимосвязанным с ним лицам, в том числе его племяннику Карену Хачатряну. В тот же день оба были задержаны, а через несколько дней арестованы. 29 августа судья Роберт Папоян принял решение об аресте Карена Хачатряна, а на следующий день по решению судьи Артуша Габриеляна был арестован Гагик Хачатрян. Возбужденное в следственном департаменте СНБ уголовное дело, по словам директора СНБ Артура Ванецяна, касается предполагаемых нарушений, которые были допущены в Комитете госдоходов в период пребывания Гагика Хачатряна в должности председателя этой структуры.
В рамках уголовного дела Г.Хачатряну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностным положением и растрате в особо крупном размере. Карен Хачатрян обвиняется только в растрате.
Вчера были поданы апелляционные жалобы на решения суда первой инстанции. Об этом в ответ на вопрос “Айкакан жаманак” сообщил адвокат Хачатрянов Амрам Макинян. Защитники требуют отменить решения суда первой инстанции и освободить их подзащитных.