Լյովա Սարգսյանը մեղադրյալ է ներգրավվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհի շինարարության չարաշահումների առթիվ քննվող գործով
Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լյովա Սարգսյանը մեղադրյալ է ներգրավվել հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի շինարարության ընթացքում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
Լյովա Սարգսյանին վերագրվում է Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված խոշոր չափերի գույքն օրինականացնելը՝ փողերի լվացում) և 311.2 հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունը օգտագործելը) նախատեսված հանցանքները:
Հիշեցնենք, որ Լյովա Սարգսյանը մեղադրվում է նաև հայտարարագրման ենթակա տվյալ թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու մեջ: Այս գործը քննվում է Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում:
Քննչական կոմիտեն ևս հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ «Հյուսիս-Հարավ»-ի գործով երեք անձ որպես մեղադրյալ է ներգրավվել և հայտարարվել է հետախուզում. երկուսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ թեև ըստ իրավական ընթացակարգերի ենթակապալառու կազմակերպությունների ընտրությունը գլխավոր կապալառու իսպանական կազմակերպության կողմից պետք է կատարվեր Ծրագրի ինժեների և պատվիրատուի՝ Կապի և տրանսպորտի նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձանց համաձայնությամբ, սակայն փաստացի այդ գործընթացները ղեկավարվել են Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Լյովա Սարգսյանի կողմից, ով այդ գործընթացները կազմակերպել և իրականացրել է Ծրագրում որպես ենթակապալառու հանդիսացող «ՊՈԼԻՏՐԱՆՍՊՈՐՏ» ՍՊ ընկերության սեփականատերեր Սուրեն և Գևորգ Վարդանյանների հետ:
Պարզվել է, որ Լյովա Սարգսյանը, Ծրագրում որպես ենթակապալառու հանդիսացող «ՊՈԼԻՏՐԱՆՍՊՈՐՏ» ՍՊ ընկերության սեփականատերեր Սուրեն և Գևորգ Վարդանյանների հետ իր ունեցած դիրքի և կապերի շնորհիվ, իրական ազդեցություն է ունեցել 250մլն. ԱՄՆ դոլար արժողության Ծրագրում շինարարական աշխատանքներ կատարելու և ծառայություններ մատուցելու ցանկություն ունեցող ենթակապալառու ընկերությունների ընտրության և ներգրավման հարցերում և գործելով վերը նշված անձանց հետ, ձեռք բերված նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով և խմբային շահերից ելնելով՝ օգտագործել է իր իրական ազդեցությունը՝ իրավաբանական անձի օգտին պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելուն նպաստելու և ծառայության գծով հովանավորչության համար, որը կատարելու համար միջնորդի միջոցով կազմակերպություններից մեկի տնօրենից պահանջել է վճարել աշխատանքների կատարումից ակնկալվող շահույթի 50 տոկոսը, որի ստացումը կազմակերպել է փողերի լվացման միջոցով:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա որոշում է կայացվել՝ Լյովա Սարգսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 311.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Սուրեն և Գևորգ Վարդանյանները որպես մեղադրյալներ են ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 311.2 -րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորում:
«Նախաքննությունը շարունակվում է ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ Ծրագրի կատարման ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների բոլոր հանգամանքները բացահայտելու, դրանց առնչություն ունեցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ»,- հայտնել է Քննչական կոմիտեն:

Лева Саргсян привлечен в качестве обвиняемого по делу о злоупотреблениях при строительстве автомагистрали Север-Юг
Брат бывшего президента РА Сержа Саргсяна Лева Саргсян признан виновным по уголовному делу о злоупотрблениях в процессе строительства автомагистрали Север-Юг.
Об этом Hetq.am сообщила начальник департамента информации и по связям с общественностью Следственного комитета Наира Арутюнян.
Лева Саргсян обвиняется в отмывании денег и использовании реальнго или предполагаемого влияния.
Напомним, что брату экс-президента предъявлено также обвинение в сокрытии подлежащих декларированию данных и незаконном обогащении. Уголовное дело расследуется в Специальной следственной службе.
Следственный комитет распространил сообщение о том, что обвиняемыми по делу о злоупотреблениях при строительстве автомагистрали Север-Юг признаны трое лиц. Все они объявлены в розыск. В отношении двоих мерой пресечения избран арест. В частности, установлено, что хотя выбор субподрядных организаций должен был осуществить главный подрядчик – испансккая организация – с согласия инженера Программы и заказчика в лице соответствующих должностных лиц Министерства транспорта и связи, на практике этими процессами руководил посол по особым поручениям, брат третьего президента РА Сержа Саргсяна Лева Саргсян. Последний организовал и осуществлял эти процессы совместно с Суреном и Геворком Варданянами, владельцами ООО “Политранспрорт”, которое указано в Программе как субподрядчик.
Выяснилось, что Лева Саргсян благодаря своим связям с Суреном и Геворком Варданянами оказывал реальное влияние на выбор субподрядных компаний, которые должны были выполнять строительные работы в рамках Программы стоимостью 250 млн долларов США. Лева Саргсян совместно с вышеуказанными лицами, руководствуясь корыстными побуждениями и групповыми интересами, использовал свое реальное влияние с целью оказания услуг должностными лицами юридическому лицу, за что через посредника потребовал у директора одной из организаций 50 процентов ожидающейся прибыли от выполнения работ. Получение затребованной суммы он организовал путем отмывания денег.
На основании полученных в ходе предварительного следствия достаточных доказательств Леве Саргсяну предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.190 и п.2 ч.4 ст.311.2 УК РА. Л.Саргсян объявлен в розыск. В суд представлено ходатайство о применении в отношении Саргсяна ареста в качестве меры пресечения.
Сурену и Геворку Варданянам предъявлены обвинения по ч.3 ст.38-189, п.1 ч.3 ст.190, ч.2 ст.38-205 и ч.2 ст.311.2 УК РА. Варданяны также объявлены в розыск. В отношении них мерой пресечения избран арест.