Կադաստրի կոմիտեն առաջարկում է թանկարժեք անշարժ գույքերի գույքահարկը կտրուկ բարձրացնել
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկում է Կառավարության ներկայացրած «Անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանելու մասին» նախագիծը, որով առաջարկվում է անշարժ գույքի գույքահարկում փոփոխություններ՝ մոտարկում շուկայական արժեքին:
Նախագծի հիմնական զեկուցողը անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանն է:
«Այս փոփոխություններով նպատակ ունենք պարզեցնել ընթացակարգերը, հող և գույք կամ շինություն հասկացությունները միացնենք և մեկ՝ որպես ամբողջական գույքի մասով հարկում իրականացնենք: Մեթոդաբանությունը, որը դրված է օրենքում, այն է, որ փորձելու ենք շուկայականին մոտարկված ձևով ունենալ կադաստրային գնահատման համակարգ, որը կարող է օգտագործվել և՛ հարկման, և՛ օտարման, և՛ այլ դեպքերում»,- ասաց Պետրոսյանը:
Հիմնական զեկուցողի վստահեցմամբ՝ փոփոխությունների արդյունքում կլինի մրցունակ և միասնական գնահատման համակարգ և կվերացվի կադաստրային արժեքների իրական կյանքում և շուկայում առկա «հսկայական և անընդունելի տարբերությունը»:
«Պետական և համայնքային հողերը կօտարվեն կամ վարձակալության կտրվեն շուկայականին մոտարկված տրամաբանությամբ և կդյուրացվի հարկային վարչարարությունը, հատկապես՝ գույքային հարկերի մասով»,- ասաց Պետրոսյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ Կառավարության քաղաքական դիրքորոշումն այն է, որ հարկային մուտքերի ավելացում լինի՝ հատկապես բարձրարժեք գույքերի մասով:
«Մենք ֆիքսելու ենք բազային արժեքները, հաշվարկը լինելու է ողջ հանրապետության համար»,- ասաց նա:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ է լինելու այն դեպքերում, երբ Երևանի կենտրոնական փողոցներից մեկում ապրող տարեց կնոջ, որն այլ եկամտի աղբյուր չունի, քան թոշակը, գույքահարկը բարձրանա:
Սարհատ Պետրոսյանն արձագանքեց՝ օրենքն այդ հարցի պատասխանը չունի, սակայն նախագծի քննարկումների ժամանակ անդրադարձել են այդ հարցին:
«Այս փոփոխությանը պետք է հաջորդի դրույքաչափի վերանայումը, և բացի դա կա չհարկվող շեմ, որը ենթադրում է, որ էնտեղ էլ պետք է լինեն փոփոխություններ: Այսօր 3 միլիոն դրամից ավելի ցածր կադաստրային աժեք ունեցող գույքերը չեն հարկվում, վստահաբարար այդ շեմը վերանայելու ենք»,- ասաց Սարհատ Պետրոսյանը:
«Ինչ վերաբերում է հատկապես շատ թանկ տեղում գտնվող գույքին, որտեղ ուզենք-չուզենք ավելացում պետք է ունենանք, մի շարք գաղափարներ են շրջանառվում, օրինակ` անշարժ գույքի հարկը պարտքի տեսքով կցել գույքին և հնարավորություն տալ գույքը օտարելիս կամ ժառանգելիս վճարել դա, համայնքները գործիքներ ունեն, իրենք պետք է կիրառեն, օրինակ` որոշ դեպքերում բացառություններ անեն»,- ասաց հիմնական զեկուցողը:
«Բարգավաճ Հայաաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հիշեցրեց վերջին 10-15 տարիներին անշարժ գույքի գնային կտրուկ փոփոխությունները և հետաքրքրվեց՝ գնային վայրիվերումների պարագայում ինչպե՞ս է անշարժ գույքի գույքահարկը համապատասխանեցվելու իրական շուկայական արժեքին:
Սարհատ Պետրոսյանն արձագանքեց, որ բազային արժեքը սահմանում է կառավարությունը, նման ճկունություն օրենքում ամրագրված է, բացի դա՝ օրենքն ընդունվելու դեպքում գործելու է 2021 թվականի հունվարի մեկից:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանն էլ անդրադարձավ նախկին պաշտոնյաների, թանկարժեք տներին:
«Նրանք պալատներ ունեն և խրճիթների գույքահարկ են վճարում, այդ մասին բազմաթիվ հոդվածներ են հրապարակվել՝ առանձնատների գույքահարկի վերաբերյալ»,- ասաց Կոնջորյանը՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք կա՞ն հաշվարկներ պետական բյուջեն որքան մուտքեր կունենա փոփոխությունների արդյունքում:
Պետրոսյանն ասաց, որ գումարները համայնքային բյուջե են հավաքագրվելու, և բնականաբար համայնքապետարանը պետք է շահագրգիռ լինի գույքահարկի հավաքագրման հարցում:
Ինչ վերաբերում է թանկաժեք տների գույքահարկին Սարհատ Պետրոսյանն ասաց, որ ենթադրում էր՝ նման հարց հնչելու է:
«Ազատության պողոտայի թանկարժեք անշարժ գույքի մեկ օրինակով ասեմ՝ գույքը, որը զբաղեցնում 8960 քառակուսի մետր հող, հողի կադաստրային արժեքը կազմում է 17 միլիոն 754 դրամ, շինությունը՝ 330 միլիոն դրամ, փոփոխություններից հետո այս գույքի կադաստրային արժեքը կդառնա 2 միլիարդ 840 հազար դրամ, այսինքն 8 անգամ գույքահարկի ավելացում ենք ունենում, և մոտարկել ենք շուկայական արժեքին»,- ասաց Պետրոսյանը:
Նախագծի հարակից զեկուցող, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանն ասաց, որ նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել նախագծին:
Ազատության պողոտայի առանձնատների սեփականատերի և վճարած գույքահարկի վերաբերյալ «Հետք»-ի հետաքննությունը կարող եք կարդալ այստեղ:

Госкомитет кадастра предлагает повысить налог на дорогую недвижимость
На сегодняшнем заседании парламента обсуждается в первом чтении представленный правительством проект поправок к закону “Об установлении порядка кадастровой оценки недвижимости, приближенной к рыночной стоимости, с целью налогообложения недвижимого имущества”. Проектом предлагается подвергнуть изменениям налог на недвижимость, приблизив его к рыночной стоимости.
Основной докладчик, руководитель Госкомитета кадастра Сархат Петросян отметил, что в результате изменений будет создана единая конкурентоспособная система оценки и устранена огромная и неприемлемая разница между кадастровой стоимостью и рыночными ценами на недвижимость.
“Государственные и общинные земли будут отчуждаться и сдаваться в аренду по ценам, близким к рыночным, налоговое администрирование, особенно по части налога на недвижимость, будет упрощено”,- сообщил Петросян.
Депутат фракции “Светлая Армения” Тарон Симонян поинтересовался, что будет в случае повышения налога на недвижимость с живущими в центре столицы одинокими пожилыми людьми, у которых нет другого дохода, кроме пенсии. По словам С.Петросяна, закон не дает ответа на этот вопрос, однако он затрагивался во время обсуждения проекта.
“За этим изменением последует пересмотр ставки. Кроме того, есть необлагаемый налогом порог, который должен претерпеть изменения. На сегодняшний день недвижимость, кадастровая стоимость которой ниже трех миллонов драмов, не облагается налогом. Этот порог мы обязательно пересмотрим,- заверил председатель Госкомитета кадастра. – Что касается недвижимости, которая находится в очень дорогом районе, где мы - хотим того или нет - должны повысить налог на недвижимость, то в обращении находятся несколько идей. Например, признать налог на недвижимость долгом, прибавив его к стоимости недвижимости и дав возможность заплатить эту сумму при отчуждении или наследовании недвижимого имущества”.
Депутат фракции “Мой шаг” Айк Конджорян коснулся дорогих особняков бывших должностных лиц: “У них настоящие дворцы, но налог на недвижимость они платят как за хижины. На эту тему имеется множество публикаций”,- сказал Конджорян.
“Приведу один пример дорогой недвижимости на проспекте Азатутян: недвижимость занимает 8960 кв.м земли, кадастровая стоимость которой составляет 17 млн 754 драма, стоимость строения - 330 млн драмов. В результате изменений кадастровая стоимость этой недвижимости составит 2 млрд 840 тыс. драмов. Это значит, что налог на недвижимость вырастет в 8 раз, что близко к рыночной стоимости”,- отметил С.Петросян.
Сопутствующий докладчик, член постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Карен Амбарцумян сообщил, что проект получил положительное заключение, и призвал депутатов проголосовать за его принятие.
Расследование Hetq.am, касающееся владельцев особняков на проспекте Азатутян и уплачиваемых ими налогах на недвижимость, читайте здесь.