Փաշինյանը վստահեցնում է՝ սկսվել է ընթացակարգ Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու հարակից հողատարածքները վերադարձնելու համար
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի արտագնա նիստ է եղել օգոստոսի 31-ին Մեղրիում, օրակարգում ՝ Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու խնդիրները։
«Մենք հրավիրել էինք նաև Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի ՓԲ ընկերության տնօրենին, և հիմնականում 3 խնդիր արձանագրեցինք։ Այդ գոտին շահագործման է հանձնվել 2017 թվականի վերջերին, և երեք հիմնական հարցով չի գործում՝ շինարարի հետ մենք չենք կարողանում վերջնական շահագործման ակտ ունենալ, որի հետևանքով ՓԲԸ-ն կադաստրային իր փաստաթուղթը չի ունենում, որ պայմանագրեր կնքի։ Սահմանապահ կառույցների հետ ընթացակարգային հարց կա, որ հեշտ կարող է լուծվել, և երրորդը՝ հարակից հողերի ձեռքբերման խնդիրն է»,- ասաց Միքայել Մելքումյանը՝ հետաքրքրվելով, թե ե՞րբ է տնտեսական գոտին շահագործման հանձնվելու։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ պատգամավորի փոխարեն՝ երրորդ խնդրից կսկսեր խոսել։
«Անցյալ տարի ես այց կատարեցի Մեղրի և այցելեցի Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի, որի ընթացքում պարզ դարձավ, որ տնտեսական գոտին, ըստ էության, հողատարածք չունի։ Այն ժամանակ, երբ բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ տեղեկացել էին, որ այդտեղ լինելու է ազատ տնտեսական գոտի, ճարպկորեն կողքի հողերը սեփականաշնորհել էին, և արդյունքում կա ազատ տնտեսական գոտի՝ մի շենք, ավտոկանգառ և ուրիշ ոչինչ, փաստացի տարածք չկա՝ գործունեություն ծավալելու»,- ասաց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ սկսվել է հետաքննություն, հարուցվել է քրեական գործ, և քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա սկսվել է ընթացակարգ՝ այդ հողերի ապօրինի սեփականաշնորհումները ետ շրջելու համար։
«Այդ հարցը դատարանի օրակարգում է, Կառավարությունը և Քննչական կոմիտեն իրենցից կախված ամեն ինչ արել են, որ արագ լուծում ստանա, բայց դատական ընթացակարգերով պետք է անցնի»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ըստ Կառավարության հաշվարկների, այդ նախագիծը հնարավոր կլինի իրականացնել 2023 թվականին։

Н.Пашинян: началась процедура возвращения территорий рядом со свободной экономической зоной в Мегри
Во время сегодняшнего Правительственного часа депутат фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян сообщил о том, что 31 августа в Мегри состоялось выездное заседание постоянной парламентской комиссии по региональным и евроинтеграционным вопросам, в повестке которого были проблемы создаваемой здесь свободной экономической зоны.
“Мы пригласили директора ЗАО “Свободная экономическая зона “Мегри” и зафиксировали три основные проблемы. СЭЗ была сдана в эксплуатацию в конце 2017 г., однако нам пока не удается получить от строителей акт об окончательной сдаче в эксплуатацию, вследствие чего ЗАО не может получить кадастровый документ и начать заключать договоры. Нерешенным остается вопрос, связанный с пограничными структурами, хотя его можно с легкостью решить. И, наконец, существует проблема получения сопредельных земель”,- отметил М.Мелкумян. Депутат поинтересовался, когда свободная экономическая зона будет сдана в экслпуатацию.
Отвечая на этот вопрос, премьер-министр Никол Пашинян сообщил: “В прошлом году я был в Мегри, где посетил свободную экономическую зону. Во время посещения выяснилось, что экономическая зона фактически не имеет территории. В свое время некоторые высокопоставленные должностные лица, узнав о том, что на этом месте должна быть создана свободная экономическая зона, очень ловко приватизировали соседние участки. В резульате свободная экономическая зона имеет лишь одно здание и автостоянку. И больше ничего. Территории для развертывания деятельности фактически нет”.
Премьер отметил, что ведется расследование, возбуждено уголовное дело и на основе полученных доказательств уже осуществляется процедура аннулирования незаконной приватизации земельных участков.
“Дело уже передано в суд. Правительство и Следственный комитет сделали все от них зависящее, чтобы данный вопрос решился как можно скорее”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что по расчетам правительства проект создания СЭЗ удастся реализовать в 2023 году. “А к тому времени мы вернем земельные участки”,- заверил премьер.