Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 11-ին Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և Սենատի պատգամավորների պատվիրակությանը` Ֆրանսիա – Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիեի գլխավորությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից։
ԱԳՆ ղեկավարը ողջունել է ֆրանսիացի խորհրդարանականներին և կարևորել նրանց այցը՝ Արցախում առկա իրավիճակին ծանոթանալու, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։
Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում պետականաշինության գործընթացին և տեղի ունեցող ժողովրդավարական զարգացումներին, մասնավորապես, վերջերս կայացած ՏԻՄ ընտրություններին։ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ դրանք Արցախում ժողովրդավարական արժեքների հիման վրա հանրային կյանքի կազմակերպման գործընթացի հերթական դրսևորումն են։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերություններում ունեցած ձեռքբերումներին, մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու հնարավորություններին։ Կողմերը նշել են Արցախի միջազգային կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը և նրա բնակիչների հիմնարար իրավունքների և ազատությունների անխոչընդոտ իրացման կարևորությունը։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև խորհրդարանական դիվանագիտության և ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ջանքերը կրկնապատկելու անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարը կարևորել է Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի առանցքային դերը։

Глава МИД Республики Арцах Масис Маилян принял делегацию парламентариев Франции
11 сентября министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян принял делегацию Национального Собрания и Сената Франции, возглавляемую председателем Круга дружбы Франция - Арцах  Ги Тесие.
Глава МИД приветствовал французских парламентариев и отметил важность их визита с точки зрения ознакомления с ситуацией в Арцахе и укрепления дружественных отношений между двумя народами.
Масис Маилян коснулся процесса государственного строительства и развития демократии в Арцахе, в частности, состоявшихся недавно выборов в органы местного самоуправления, подчеркнув, что они являются очередным свидетельством организации общественной жизни в Арцахе на основе демократических ценностей.
В ходе встречи были затронуты успехи Республики Арцах, достигнутые в двусторонних отношениях, а также стоящие перед ней вызовы и возможности их преодоления. Стороны отметили необходимость развития международных отношений Арцаха и важность беспрепятственной реализации основополагающих прав и свобод его населения.
Масис Маилян подчеркнул необходимость удвоения усилий по развитию парламентской дипломатии и децентрализованного сотрудничества между двумя странами. В этом контексте глава МИД особо отметил ключевую роль Круга дружбы Франция-Арцах.