Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի գործի քննությունը սկսվեց
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում րոպեներ առաջ մեկնարկեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ Մարտի 1-ից անջատված մասով գործի քննությունը:
Այս գործով կալանքի տակ գտնվող միակ ամբաստանյալը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկից բերվել է դատարան: Դատարան են եկել նաև ազատության մեջ գտնվող ամբաստանյալներ Յուրի Խաչատուրովը, Սեյրան Օհանյանը, Արմեն Գևորգյանը: Վերջինս դատարան եկավ բարձր տրամադրությամբ, ժպիտով, նշեց, որ հարցերի չի ցանկանում պատասխանել:
ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն ասաց, որ դատարանից ակնկալում է արդարություն: Գեներալ Յուրի Խաչատուրովը լրագրողների հարցերին չպատասխանեց:
Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները մեղադրվում են 2008-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդող օրերին Հայաստանի սահմանադրական կարգը տապալելու կամ տապալելուն օժանդակելու կամ փողերի լվացման մեջ:
Դատարանի դիմաց այս պահին շարունակվում է ամբաստանյալների դեմ և հանուն ամբաստանյալների բողոքի ակցիան, որը մեկնարկել էր ժամեր առաջ: Քաղաքացիների միայն մի մասն է կարողացել դատական նիստերի դահլիճ մտնել, քանի որ տեղերը ներսում արդեն լրացել են: Դատարանում են նաև տուժողներից, տուժողների իրավահաջորդներից ոմանք: Ներկա են նաև Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը և գործի նկատմամբ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը:

Началось рассмотрение уголовного дела Роберта Кочаряна, Юрия Хачатурова, Сейрана Оганяна и Армена Геворкяна
В суде общей юрисдикции Шенгавитского муниципалитета Еревана началось рассмотрение выделенного из уголовного дела о событиях 1 марта эпизода, обвиняемыми по которому проходят второй президент РА Роберт Кочарян, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший вице-премьер Армен Геворкян.
Из указанных лиц под арестом находится только Р.Кочарян. Он уже доставлен в суд из уголовно-исполнительного учреждения “Ереван”. В суд явлись и остальные обвиняемые. Отметим, что бывший вице-премьер Армен Геворкян пришел в приподнятом настроении. Он с улыбкой заявил, что не желает отвечать на вопросы.
Бывший министр обороны Сейран Оганян отметил, что ожидает от суда правосудия. Генерал Хачатуров отказался отвечать на вопросы журналистов.
Бывшие высокопоставленные должностные лица обвиняются в свержении или содействии свержению конституционного строя в Армении в первые дни после президентских выборов 2008 г.
В эти минуты перед зданием суда продолжаются акции в защиту и против обвиняемых. Пройти в зал судебных заседаний удалось лишь немногим гражданам.
В зале суда находятся некоторые потерпевшие и правопреемники потерпевших. Присутствуют также прокурор города Еревана Геворк Багдасарян и осуществляющий прокурорский надзор за расследованием дела прокурор Петрос Петросян.