Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու նախագիծը
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների համահեղինակած Քրեական օրենսգրքում և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը, որով վերջիններս առաջարկում են կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանել:
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 74 կողմ, 11 դեմ, 17 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Առաջարկվում է օրենքով ամրագրել, որ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, որը զուգորդվել է խուլիգանական դրսևորումներով և հանգեցրել այդ կենդանիների ոչնչացմանը կամ խեղմանը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեք հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ 1-3 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մինչև մեկ տարի ժամկետով:

Парламент принял в первом чтении проект изменений, устанавливающих уголовную ответственность за жестокое обращение с животными
Парламент принял в первом чтении разработанный депутатами фракции “Процветающая Армения” проект изменений в Уголовном кодексе и Кодексе административных правонарушений, которыми предлагается установить уголовную ответственность за жестокое обращение с животными.
В частности, предлагается прописать в законе статью о жестоком обращении с животными из хулиганских побуждений, приведшее к их уничтожению. Данное преступление наказывается штрафом в 300-кратном размере минимальной заработной платы, арестом от 1 до 3 месяцев или лишением свободы до года.