Շրջակա միջավայրին վերաբերող ինչ փաստեր է առանձնացրել վարչապետ Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Վանաձորում կայացող ասուլիսին անդրադարձավ նաև շրջակա միջավայրին վերաբերող միջոցառումներին և 100 փաստերի մեջ առանձնացրեց նաև այդ ոլորտից մի քանիսը:
Մասնավորապես, վարչապետը նշեց, որ 2019թ.-ին մետաղական հանքավայրերում, անտառտնտեսություններում և հատուկ պահպանվող տարածքներում, փոքր հէկերում և այլ ոլորտներում պատկան մարմինների իրականացրած ստուգումների արդյունքում արձանագրվել է 882 իրավախախտման դեպք, կայացվել է 432 վարչական որոշում, կազմվել է վնասի հատուցման 585 արձանագրություն, 227 գործ ուղարկվել է իրավապահ մարմիններին, իսկ ընթացիկ գործերը տեղափոխվել են երկրորդ կիսամյակ: 2019-ին իրականացրած վերահսկողության շրջանակներում հաշվարկվել է 1 մլրդ 661 մլն դրամի չափով վնաս և կիրառվել է 38 մլն 800 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք: Ընթացիկ տարում պետբյուջե արդեն իսկ մուտքագրվել է 429 մլն դրամ:
2019թ. հունիս և հուլիս ամիսներին միայն ապառքների վերաբերյալ ընդերքօգտագործողներին տրվել է 204 գրավոր զգուշացում, որոնց արդյունքում 157 մլն դրամ վճարումներ են իրականացվել պետբյուջե, որոնք պահվելու են որպես ռեկուլտիվացիոն գումարներ:
Անտառային և հատումներն արգելող տարածքները և բուսածածկը ոչնչացնելու համար ավելի խիստ պատիժներ են նախատեսվել Քրեական օրենսգրքով, մասնավորապես՝ սահմանվել է մինչև 4 մլն դրամ տուգանք, նախատեսվել է նաև 3-8 տարի ժամկետով ազատազրկում, որը նախկինում չի եղել:
Մեկնարկել է անտառների պահպանության պիլոտային ծրագիրը, Ստեփանավանի անտառտնտեսությունում տեղադրվել է հսկիչ 10 սենսորային սարք, որը 2-10 կմ շառավղով ծառահատման ձայների մասին ինֆորմացիան իր սենսորների միջոցով ուղարկում է համապատասխան մարմիններին:
2019թ. սեպտեմբերի դրությամբ ոռոգման նպատակով Սևանա լճից ջրի բացթողումը, նախորդ տարվա համեմատ, 53 մլն խմ քիչ է կատարվել, իսկ Արփա-Սևան ջրատարով դեպի Սևան 17 մլն խմ-ով ավելի ջուր է փոխադրվել:
«Անցյալ տարվա այսօրվա դրությամբ Սևանա լիճը բարձրացել է 4 սմ-ով»,- վստահեցրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախորդ տարվա համեմատ, այս պահի դրությամբ, Սևանա լճի ջրի պաշարներն ավել են 102 մլն խմ-ով:
Արարատյան դաշտում իրականացվել են 13 խորքային հորերի փականային ռեժիմի բերման աշխատանքներ, ինչի արդյունքում խնայվել է շուրջ 880 լ/վրկ. ջրաքանակ:

Pashinyan on the Environment: 38.8 Million AMD in Fines Issued
During his lengthy “100 Facts” press interview in Vanadzor today, during which Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan ticked off 100 points that he claimed were evident successes of his administration, Pashinyan also touched on environmental matters.
Pashinyan noted that in 2019, inspections by relevant government authorities of metal mines, forestry and specially protected areas, small hydropower plants and other areas recorded 882 violations.
These violations, according to Pashinyan, resulted in 1.661 billion drams (US$3.5mln) in damage to the state. Based on these violations, 38.8 million drams in administrative fines were issued.
Pashinyan claimed that in June and July of 2019 alone, the users of the subsoil were issued 204 written warnings, resulting in 157 million drams paid to the state budget, which will be kept as reclamation funds.
He pointed to changes in the Criminal Code providing for stricter penalties for the destruction of forests and plant diversity. Fines for such offences can now reach 4 million drams, as well as imprisonment of 3-8 years.
Pashinyan also referred to a pilot forest protection program launched in the Stepanavan Forestry in Lori Province. Ten sensors have been installed that can send monitor the felling of trees in a 2-10 km radius and dispatch the information to relevant authorities.
He noted that as of September 2011, the water discharge from Lake Sevan for irrigation was less than 53 million cubic meters, and that 17 million cubic meters of water were transported to the lake via the Arpa-Sevan water pipeline.
"As of today, when compared to last year, Lake Sevan has risen by 4 cm," Pashinyan said, adding that the lake’s water reserves are up by 102 million cubic meters.