Շրջակա միջավայրին վերաբերող ինչ փաստեր է առանձնացրել վարչապետ Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Վանաձորում կայացող ասուլիսին անդրադարձավ նաև շրջակա միջավայրին վերաբերող միջոցառումներին և 100 փաստերի մեջ առանձնացրեց նաև այդ ոլորտից մի քանիսը:
Մասնավորապես, վարչապետը նշեց, որ 2019թ.-ին մետաղական հանքավայրերում, անտառտնտեսություններում և հատուկ պահպանվող տարածքներում, փոքր հէկերում և այլ ոլորտներում պատկան մարմինների իրականացրած ստուգումների արդյունքում արձանագրվել է 882 իրավախախտման դեպք, կայացվել է 432 վարչական որոշում, կազմվել է վնասի հատուցման 585 արձանագրություն, 227 գործ ուղարկվել է իրավապահ մարմիններին, իսկ ընթացիկ գործերը տեղափոխվել են երկրորդ կիսամյակ: 2019-ին իրականացրած վերահսկողության շրջանակներում հաշվարկվել է 1 մլրդ 661 մլն դրամի չափով վնաս և կիրառվել է 38 մլն 800 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք: Ընթացիկ տարում պետբյուջե արդեն իսկ մուտքագրվել է 429 մլն դրամ:
2019թ. հունիս և հուլիս ամիսներին միայն ապառքների վերաբերյալ ընդերքօգտագործողներին տրվել է 204 գրավոր զգուշացում, որոնց արդյունքում 157 մլն դրամ վճարումներ են իրականացվել պետբյուջե, որոնք պահվելու են որպես ռեկուլտիվացիոն գումարներ:
Անտառային և հատումներն արգելող տարածքները և բուսածածկը ոչնչացնելու համար ավելի խիստ պատիժներ են նախատեսվել Քրեական օրենսգրքով, մասնավորապես՝ սահմանվել է մինչև 4 մլն դրամ տուգանք, նախատեսվել է նաև 3-8 տարի ժամկետով ազատազրկում, որը նախկինում չի եղել:
Մեկնարկել է անտառների պահպանության պիլոտային ծրագիրը, Ստեփանավանի անտառտնտեսությունում տեղադրվել է հսկիչ 10 սենսորային սարք, որը 2-10 կմ շառավղով ծառահատման ձայների մասին ինֆորմացիան իր սենսորների միջոցով ուղարկում է համապատասխան մարմիններին:
2019թ. սեպտեմբերի դրությամբ ոռոգման նպատակով Սևանա լճից ջրի բացթողումը, նախորդ տարվա համեմատ, 53 մլն խմ քիչ է կատարվել, իսկ Արփա-Սևան ջրատարով դեպի Սևան 17 մլն խմ-ով ավելի ջուր է փոխադրվել:
«Անցյալ տարվա այսօրվա դրությամբ Սևանա լիճը բարձրացել է 4 սմ-ով»,- վստահեցրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախորդ տարվա համեմատ, այս պահի դրությամբ, Սևանա լճի ջրի պաշարներն ավել են 102 մլն խմ-ով:
Արարատյան դաշտում իրականացվել են 13 խորքային հորերի փականային ռեժիմի բերման աշխատանքներ, ինչի արդյունքում խնայվել է շուրջ 880 լ/վրկ. ջրաքանակ:

Никол Пашинян выделил ряд фактов в сфере окружающей среды
На проходящей сегодня в Ванадзоре пресс-конференции, посвященной ста фактам об Армении, Никол Пашинян привел ряд фактов, касающихся сферы окружающей среды.
Премьер в частности отметил, что в 2019 г. на металлических рудниках, особо оохраняемых территориях, малых ГЭС, в лесных хозайствах   компетентные органы провели проверки, в результате которых было зафиксировано 882 случая правонарушений, составлено 585 протоколов, 227 дел были направлены в правоохранительные органы, а текущие дела перенесены на второе полугодие. Сумма причиненного в 2019 г. ущерба составила 1 млрд 661 млн драмов, сумма административных штрафов - 38 млн 800 тыс. драмов.
В текущем году в госбюджет уже поступило 429 млн драмов.
В июне-июле 2019 г. недропользователи перечислили в госбюджет 157 млн драмов качестве рекультивационных сумм.
По случаям лесных вырубок и уничтожения покрытых растительностью территорий Уголовный кодекс предусматривает штраф в размере до 4 млн драмов. Предусмотрено также лишение свободы сроком от 3 до 8 лет.
Стартовала пилотная программа защиты лесов. В Степанаванском лесном хозяйстве установлено 10 сенсорных устройств, посылающих соответствующим органам звуковые сигналы о вырубках деревьев в диаметре 2-10 км.
По положению на сентябрь 2019 г. попуски воды из озера Севан по сравнению с тем же периодом прошлого года сократились на 53 млн кубометров, а через туннель Арпа-Севан в озеро переброшено на 17 млн кубометров больше воды.
“На данный момент уровень воды в озере Севан на 4 см выше, чем в прошлом году”,- сообщил Н.Пашинян.
Кроме того, запасы воды в озере в этом году увеличились на 102 млн кубометров.
В Араратской долине закрыто 13 глубинных колодцев, благодаря чему экономия воды составила около 880 л/сек.