Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանությունը չարաշահելու համար
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում՝ պաշտպանության նախարարության առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով պարզվել են մի շարք հանգամանքներ: Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Վլադիմիր Սերգեյի Գասպարյանը, հանդիսանալով պետ (հրամանատար) և պաշտոնատար անձ՝ 1997թ. հունիսից 2010 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական ոստիկանության /03.02.2007թ.-ից` ռազմական ոստիկանությունվարչության պետի/, այնուհետև՝ մինչև 2011թ. նոյեմբերը՝ պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնը, տեղյակ լինելով, որ ՊՆ զորամասի 3 զինծառայողներ, համապատասխանաբար, 2001, 2004, և 2009թթ.-ից, նշված զորամասում հրամանագրված լինելով որպես ռազմական ոստիկան, նշանակման օրվանից չեն ներկայանում զինծառայության, այլ դրա փոխարեն կատարում են այլ աշխատանք , այն է՝ նրանցից մեկը աշխատել է որպես երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր՝ Լյովա Սարգսյանի վարորդ, իսկ երկուսը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի թիկնապահներ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, նշված անձանց բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները՝թույլ է տվել վերը նշված ծառայողներին կատարել իրենց կարգավիճակից չբխող աշխատանքներ:
Ավելին՝ Վ. Գասպարյանը ցուցում է տվել ենթակա զինծառայողին՝ համապատասխան իրավական ընթացք չտալ այդ հանգամանքներին: Բացի այդ՝ Վլադիմիր Գասպարյանը, 2010 թվականի դեկտեմբերի 3-ին զբաղեցնելով Պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, 5 տարի ժամկետով երկարաձգել է նշված ծառայողներից մեկի զինծառայության ժամկետը:
Արդյունքում՝ պաշտպանության նախարարությունում իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նշված զինծառայողները, չկատարելով իրենց բուն գործառույթները և չհաճախելով զորամաս, չեն ազատվել զբաղեցրած պաշտոններից, ինչի հետևանքով նրանց պետական բյուջեից անհիմն վճարվել է ընդհանուր 21.691.481 ՀՀ դրամ՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝Վ. Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հաշվի առնելով, որ Վլադիմիր Գասպարյանին մեղսագրվում է նաև ՊՆ փոխնախարարի կարգավիճակում պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ կատարված հանցավոր արարքի կատարում, քրեական գործը նախատեսվում է ուղարկել Գլխավոր դատախազություն՝ նախաքննության իրականացումը հատուկ քննչական ծառայությանը հանձնարարելու հարցը քննարկելու համար:

Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение в злоупотреблении властью
Согласно сообщению Следственного комитета, в рамках расследуемого в управлении по особо важным делам уголовного дела о злоупотреблении должностным положением отдельными должностными лицами Министерства обороны РА выявлен ряд обстоятельств. По данным следствия, Владимир Гаспарян, будучи высокопоставленным должностным лицом, занимавшим с июня 1997 г. по октябрь 2010 г. должность начальника военной полиции Минобороны, с 03.02.2007 г. – должность начальника управления Военной полиции, затем до ноября 2011г. – должность заместителя министра обороны, зная о том, что трое военнослужащих воинской части МО, которые соответственно с 2001, 2004 и 2009 гг. выполняли по приказу обязанности военных полицейских, с момента своего назначения на являлись на военную службу, выполняя другую работу: один работал водителем брата третьего президента РА Сержа Саргсяна Лёвы Саргсяна, остальные двое – телохранителями другого брага Сержа Саргсяна Александра Саргсяна. Иными словами, В.Гаспарян злоупотребил своим должностным положением, позволив вышеуказанным служащим выполнять не вытекающую из их статуса работу.
Более того, Владимир Гаспарян отдал распоряжение подчиненному военнослужащему не давать правовой ход вышеуказанным обстоятельствам. Кроме того, 3 декабря 2010 г. Владимир Гаспарян, занимая должность замминистра обороны, продлил на пять лет срок военной службы одного из вышеупомянутых военнослужащих. В результате в период пребывания Гаспаряна в должности замминистра обороны указанные военнослужащие не выполняли свою основную работу, не посещали воинскую часть, но и не освобождались от занимаемых должностей, вследствие чего из госбюджета им необоснованно было выплачено в общей сложности 21.691.481 драмов. В результате этих действий государству был причинен ущерб в крупном размере.
На основании полученных следствием достаточных доказательств В.Гаспаряну предъявлено обвинение по ч.2 ст.375 УК РА. Мерой пресечения в отношении бывшего замминистра обороны избрана подписка о невыезде.
Учитывая то обстоятельство, что злоупотребление должностным положением Владимир Гаспарян совершил на посту замминистра обороны, уголовное дело предусмотрено передать в Генпрокуратуру для рассмотрения вопроса о проведении предварительного следствия в Специальной следственной службе.
Примечание: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным до тех пор, пока его вина не доказана вступившим в силу приговором суда.