Մուսա Լեռ - Ընտանեկան կառոյց
Արտամուսնութիւնը ընդունուած կարգ էր ընտանիքի կազմութեան համար. արեան կապի «եօթը պորտ» հեռաւորութիւնը կը պահպանուէր՝ ծննդականօրէն փոխանցելի հիւանդութիւններէ խուսափելու համար: [1] Իբրեւ կանոն, ամուսնութիւնները նախօրօք դասաւորուած կ'ըլլային: Ծնողները իրե՛նք գիտէին թէ ինչն է լաւը իրենց զաւկին համար, բայց կ'առնէին անոր հաւանութիւնը յարմար աղջկայ մը վրայ կեդրոնանալէ ետք: Ապա անոնք տեղեկութիւն կը հաւաքէին աղջկան և անոր ընտանիքին ընկերային-տնտեսական վիճակին, համբաւին ու ֆիզիքական-մտային կարողութեան մասին: Որեւէ պայմանաւորուածութենէ առաջ, աղջկան ընտանիքը եւս կը հետաքրքրուէր իրենց ապագայ փեսային եւ անոր հարազատներուն մասին: Այս ստուգումները աւելի դիւրութեամբ կը կատարուէին գիւղամիջեան պարագաներուն, ուր մարդիկ զիրար շատ լաւ կը ճանչնային, քան արտագիւղական ամուսնութիւններուն, որոնք այնքան ալ ընդհանրացած չէին: [2] Շատ քիչ պարագաներու «փախիլներ» կը պատահէին, երբ տղան եւ աղջիկը սիրահարած էին, բայց աղջկան հայրը դէմ էր անոնց միութեան: [3] Դատական հետապնդումի պարագային, գերակշիռ էր աղջկան որոշումը: [4] Աղջիկները ընդհանրապէս կ'ամուսնանային անչափահաս տարիքին, իսկ տղաքը՝ քսաններու կէսերուն: Հազուագիւտ պարագաներու, մասնաւորաբար երբ աղջկան նիւթական հարստութիւնը կամ ժառանգի տուեալները կը գերազանցէին տղուն ունեցուածքը, աղջիկը կրնար տղայէն աւելի մեծ ըլլալ: [5]
Ընդհանրապէս, ամուսնութեան համար աղջկան ձեռքը խնդրելու եւ անոր ընտանիքին հաւանութիւնը ստանալու արարողութիւնը կ'ընդգրկէր ընտանեկան երեք այցելութիւն՝ ամուրի տղուն ընտանիքը ներկայացնող պատուիրակութեամբ մը: Առաջին այցելութեան ընթացքին քահանան/պատուելին, ծխական խորհուրդի/թաղականութեան ատենապետը, գիւղական անձնաւորութիւն մը եւկամ տղուն ընտանիքին մէկ աւագ անդամը կը բացայայտէին իրենց մտադրութիւնը: Երկրորդ այցելութեան ընթացքին պատուիրակութիւնը կը ստանար բանաւոր համաձայնութիւն: Իսկական նշանախօսութիւնը տեղի կ'ունենար երրորդ այցելութեան ընթացքին՝ երկու ընտանիքներուն մասնակցութեամբ: Այս առիթով տեղի կ'ունենար խնճոյք:
Նշանուած շրջանին զոյգը իրաւունք չունէր առանձին հանդիպելու կամ իրարու հետ խօսելու նոյնիսկ ուրիշներու ներկայութեան, որպէսզի պահպանուէր ընտանեկան «պատիւը» կամ «արժանապատւութիւնը», նաեւ անոնք որոշ հեռաւորութիւն պէտք էր պահէին՝ նկատի ունենալով որ դէպքերը կրնային նաեւ անբարեհաճոյ ընթացք մը առնել: [6]
Հարսանիքները տեղի կ'ունենային Շաբաթ օրերը: Յատուկ պատրաստուած ճաշերն ու աւանդական երաժշտութիւնը, երգերն ու պարերը կը ճոխացնէին խնճոյքը: Փեսան եւ կնքահայրը հագցնելու պարտականութիւնը կը տրուէր իկիթպաշիին (քաջերու առաջնորդին) և անոր գիւղի ամուրիները ներկայացնող կամաւորներու անպաշտօն միութեան: Խումբ մը կիներ, որոնց շարքին ամուրիներ եւ նորապսակներ, նման արարողութիւններ կը կատարէին հարսին տունը: Ուրախ շքերթ մը փեսային տունէն ճամբայ կ'ելլէր դէպի հարսնացուին տունը, զայն կ'առնէր եւ կը տանէր եկեղեցի, ընդհանրապէս՝ ձիու վրայ: Իբրեւ կանոն, հարսնացուին ծնողները չէին մասնակցեր եկեղեցական արարողութեան, այն բացատրութեամբ, որ անոնք «կը սգային», որովհետեւ ան կը լքէր իրենց տունը՝ այլ ընտանիքի մը միանալու համար:
Հարսանիքի արարողութենէն ետք, փեսային հարազատները կ'ուղղուէին դէպի անոր բնակարանը՝ խնճոյքը շարունակելու համար: Հարսնացուին կողմէ երիտասարդ աղջիկներ կը կրէին գումաշը (կերպասը) և այլ առարկաներ իբրեւ անոր ուժէտին (օժիտ) մէկ մասը, մինչդեռ տղամարդ մը կը կրէր օժիտին աւելի ծանր արկղը: Նախքան զոյգին տուն մուտքը, հարսը կը փշրէր կաւէ կուժ մը՝ խորհրդանշականօրէն չար ոգիները վանելու նպատակով: Ան նաեւ նուռ մը կը նետէր գետին կամ պատին ուղղութեամբ՝ այն յոյսով որ կրնար այնքան զաւակներ ունենալ, որքան դուրս ժայթքած նռան կուտերու թիւը: Խնճոյքը կը շարունակուէր մինչեւ կիրակի ամբողջ օրը: Մեղրալուսինը տեղի կ'ունենար ամուսնոյն տան մէջ (նախասիրած կամ տարաշխարհիկ վայր մը ճամբորդելը անծանօթ պերճանք էր): Օդին մէջ արձակուած տօնական կրակոցները կ'աւետէին հարսին կուսութիւնը ամուսնութեան պահուն (կուսութիւնը ստուգելու եղանակը ճշդուած չէ)՝ գոհունակութիւն պատճառելով երկու ընտանիքներուն, որ իրենց պատիւը մնացած է անբիծ: Վերջապէս, նոյնքան կարեւոր է նշել, որ միայն մահը կրնար զոյգը իարմէ բաժնել. ամուսնալուծումը չտեսնուած երեւոյթ էր: [8]
Ծնունդներ և ընտանիքի թիւ
Կ'ակնկալուէր, որ զաւակներ ծնին ամուսնութեան առաջին տարուան ընթացքին: Կ'օգտագործուէին աւանդական դարմանումներ՝ յաճախ միացած ժողովրդային ծէսերու, եթէ կին մը յղի չմնար: Բայց ամուսնալուծումը իբրեւ տարբերակ չէր ընդունուած, նոյնիսկ այն պարագային, երբ յղանալու բոլոր միջոցները ապարդիւն մնային: Կը նախընտրէին տղան իբրեւ առաջին զաւակ՝ երկու պատճառով. շարունակել կրելու ընտանիքին մականունը եւ ունենալու տնտեսական օժանդակ ձեռք մը: Առաջին տղայ եւ աղջիկ զաւակները անառարկելիօրէն կ'անուանակոչուէին իրենց հօրենական մեծհօր և մեծմօր անուններով: Տղաներն ու աղջիկները որոշ տարիքէ մը ետք տարբեր կը կրթուէին: Տղաներու պարագային շեշտը կը դրուէր տքնաջան աշխատանքին վրայ, որպէսզի հետագային անոնք կարենային նեցուկ կանգնիլ իրենց ընտանիքներուն: Աղջիկներու պարագային, մանկութիւնը յարմար ժամանակ կը նկատուէր լաւ տանտիկիններ դառնալու միջոցները սորվելու համար: Այդ իսկ պատճառով, ընդհանուր առմամբ, աղջիկներու դպրոցական պաշտօնական կրթութիւնը կարեւոր չէր նկատուեր [9], թէեւ այդ մտածելակերպը սկսած էր փոխուիլ:
Բոլոր տուեալերը ցոյց կու տան, որ Մուսա Լեռան մէջ ընտանիքի անդամներուն թիւը մեծ չէր: Այս իրողութիւնը կը հաստատեն երեք տարբեր հետազօտութիւններ: Նախ, հիմնուելով 1929-ին կատարուած մարդահամարի տուեալներուն վրայ, իւրաքանչիւր գիւղի մէջ ընտանիքի միջին թիւը կը ներկայացնէր հետեւեալ պատկերը. Պիթիաս՝ 5.05, Հաճի Հապիպլի՝ 4.4, Եողունոլուք՝ 5, Խըտըր Պէկ՝ 4.83, Վագըֆ՝ 5.4. Քապուսիէ՝ 5, միջին հաշւուվ 4.94: [10] Երկրորդ, 1939-ին, իբրեւ նախպատրաստութիւն հաւաքական արտագաղթի՝կատարուած մարդահամար մը ցոյց կու տար հետեւեալ թիւերը (դժբախտաբար, Եողունոլուքի և Վագըֆի տուեալները գոյութիւն չունին). Պիթիաս՝ 278 տան պարագլուխ, 946 ընտանիքի անդամ: «Տան պարագլուխի» ցանկին մէջ կային 63 ամուրիներ (մեծաւ մասամբ) և չամուսնացած կիներ (եւ թերեւս քանի մը այրի կիներ ու տղամարդիկ), որոնք ընտանիքի անդամներ չունէին: Հետեւաբար տան պարագլուխներու իսկական թիւը 215 էր, իսկ ընտանիքի միջին թիւը՝ 4.33, 10-ն՝ առաւելագոյն թիւը: Հաճի Հապիպլին ունէր 207 տան պարագլուխ՝ ընդհանուր 909 անդամով, միջինը 4.39 հոգի, 11-ը՝ ընտանիքի առաւելագոյն թիւը: Խըտըր Պէկի մէջ՝ 217 տան պարագլուխ, 1.037 անդամ, ընտանիքի միջին թիւը`4.77 հոգի, 11-ը` ընտանիքի առաւելագոյն թիւը: Քապուսիէի մէջ՝ 184 տան պարագլուխ, 890 անդամ, ընտանիքի միջին թիւը՝ 4.83, 9-ը՝ ընտանիքի առաւելագոյն թիւը: Ամփոփելու համար, այդ չորս գիւղերուն մէջ ընտանիքի միջին թիւը կը տարուբերէր 4.33 եւ 4.83 անդամի միջև՝ միջին հաշուով 4.58 հոգի:
Երրորդ՝ 22 Օգոստոս 1939-ին ֆրանսացիներու կողմէ Ռաս ալ-Պասիթի ճամբարին մէջ կատարուած մարդահամար մը ցոյց կու տար հետեւեալ պատկերը. Պիթիաս՝ 228 ընտանիք 982 անդամներով, միջին հաշուով 4.3 հոգի իւրաքանչիւր ընտանիք մէջ (միջինները իմս են). Հաճի Հապիպլի՝ 215 ընտանիք, 909 անդամ, միջին հաշուով 4.22 հոգի/ընտանիք; Եողունոլուք՝ 236 ընտանիք, 886 անդամ, 3.75 հոգի/ընտանիք. Խըտըր Պէկ՝ 243 ընտանիք, 1.082 անդամ, 4.45 հոգի/ընտանիք. Վագըֆ՝ 89 ընտանիք, 368 անդամ, 4.13 հոգի/ընտանիք. Քապուսիէ՝ 193 ընտանիք, 898 անդամ, 4.65 հոգի/ընտանիք: [11] Հետեւաբար, ընտանիքի թիւը կը տարուբերէր 3.75 և 4.65 հոգիի միջև՝ միջին հաշուով 4.25 հոգի: Եզրակացնելու համար, հակառակ անոր որ երեք մարդահամարներուն մէջ միջին ցուցանիշներուն միջեւ կան տարբերութիւններ, սակայն անոնք բացայայտ կը դարձնեն, որ Մուսա Լեռան մէջ ընտանիքի անդամներուն թիւը փոքր էր՝ հինգ հոգիէ պակաս իւրաքանչիւր ընտանիքի համար: Դժբախտաբար, մենք չունինք շօշափելի ապացոյցներ նոյն յարկին տակ միասին բնակող ընտանիքներու թիւին մասին, հակառակ անոր որ վերը նշուած բնակարաններու վերաբերող բաժնին մէջ ակնարկութիւն կայ այդ մասին:
Ներընտանեկան յարաբերութիւններ
Ամուսին-կին յարաբերութիւնները եւ առհասարակ այրերու եւ կիներու ընկերային կարգավիճակը որոշ չափով կը տարբերէր ըստ անոնց գտնուած վայրին և կրօնական դաւանանքին: Մուսա Լեռան գիւղերը մեր հայեցողութեամբ կարելի է բաժնել երկու խումբի: Առաջին խումբը՝ Եողունոլուք, Խըտըր Պէկ, Վագըֆ, Քապուսիէ. երկրորդ խումբը՝ Պիթիաս և Հաճի Հապիպլի: Առաջին խումբին մէջ նկատառելի անհաւասարութիւն կար երկու սեռերուն միջև: Տղամարդիկ կ'առնէին կարեւոր որոշումները և հրամաններ կու տային, մինչ կիները պարտաւոր էին հնազանդելու՝ առանց հարցադրելու զանոնք: Այսուհանդերձ, կիները եւ ոչ թէ տղամարդիկ կը փոխադրէին փայտի և թուփերու ծանր բեռները, ինչպէս նաեւ՝ ջուր կը կրէին աղբիւրներէն: Տղամարդիկ նոյնիսկ իրենց զաւակները չէին գրկեր հանրութեան առջեւ՝ գրկելը համարելով անտեղի, եթէ ոչ ամօթալի: [12] Հակառակ այն իրողութեան որ կիները աւելի ծանր պարտաւորութիւններ ունէին քան տղամարդիկ, ինչպէս՝ տան աշխատանքները, զաւակներու կրթութիւնը եւ նիւթականներդրումը, անոնց պարտականութիւնները ընդհանուր առմամբ չէին ընկալուած կամ գնահատուած հասարակութեան կողմէ: Եթէ որեւէ պատճառով զոյգը միասին դուրս գար տունէն, անոնք կը քալէին անջատ՝ կինը քիչ մը ետեւէն հետեւելով ամուսնոյն: Առաքելական եկեղեցւոյ մէջ տղամարդիկ կը գրաւէին առջեւի շարքերը, տարեց կիները՝ մէջտեղի, իսկ երիտասարդները՝ ետեւի շարքերը, մուտքին մօտ: [13]
Երկրորդ խումբին մէջ, աւանդական, պահպանողական նկատառումները նուազ կաշկանդող էին կիներուն համար: Մասնաւորաբար Աւետարանական համայնքին մէջ, կիները աւելի համարձակ կ'արտայատէին իրենց տեսակէտները: Ամուսինները նուազ հակակշռող եւ աւելի յարգալիր էին իրենց կիներուն հանդէպ: Ամուսնացած զոյգերը սովորաբար կողք կողքի կը քալէին երբ դուրս գային, երբեմն նոյնիսկ՝ թեւանցուկ: Թէեւ անոնք ծանր աշխատանքով նուազ ծանրաբեռնուած չէին քան այլ վայրերու մէջ գտնուող կիները, այսուհանդերձ անոնք գնահատուած էին ընտանեկան բարեկեցութեան մէջ իրենց զգալի ներդրումին համար: Անշուշտ որ եկեղեցական պաշտամունքի ժամանակ առկայ էր սեռերու ֆիզիքական բաժանումը: Բայց անիկա զուգահեռ բաժանում էր, այսինքն՝ տղամարդիկ կը նստէին աջ կողմի նստարաններուն վրայ, իսկ կիները ձախ կողմի նստարաններուն վրայ՝ բոլորը բեմին դիմաց, հետևաբար ոչ առջեւ-ետեւի շարքով: Պիթիասի Առաքելական համայնքը, թէեւ ոչ այնքան ազատական, բայց ազդուած էր աւետարանականներէն եւ, հետեւաբար, նուազ պահպանողական էր քան առաջին խումբի իր հայրենակիցները [14]: Հաճի Հապիպլիի համայնքը, որ հիմնականօրէն կը պատկանէր Առաքելական եկեղեցւոյ, կը նմանէր Պիթիասի իր կրօնակիցներուն՝ ինչ կը վերաբերի կիներու կարգավիճակին և սեռերու յարաբերութեան: Այս մէկը կարելի է մասամբ բացատրել երկու գիւղերուն միջեւ շատերու ընտանեկան յարաբերութիւններով, ինչպէս նաեւ՝ անոնց աշխարհագրական մօտիկութեամբ: [15] Խըտըր Պէկի և Եողունոլուքի աւելի փոքրաթիւ Կաթողիկէհամայնքներուն պարագային, այր-կին յարաբերութիւններուն և անոնց կարգավիճակին վերաբերող տեղեկութիւններ գոյութիւն չունին: Սակայն, յարաբերաբար ապահով պիտի ըլլայ ենթադրել, որ կաթողիկէներու պայմանները աւելի մօտ եղած են իրենց առաքելական համագիւղացիներու պայմաններուն:
Որոշ բացառութիւններով, առաջին խումբին պատկանող ամուսինը չէր խօսեր կնոջը հետ կամ անոր մասին՝ անոր անունը տալով: Փոխարէնը զայն կ'անուանէր մէյր (մեր), չուճխնէն մուար (զաւակներուն մայրը), կնակ (կին), աշկէյն (աղջիկ կամ [այսինչին՝ հօր անունը...դուստրը]) և այլն: [16] Իր կարգին, կինը իր ամուսնոյն հետ կամ անոր մասին կը խօսէր ըսլեով մուրդ (տղամարդ/ամուսին) կամ միյր մուրդ (մեր մարդը/ամուսինը):
Ինչո՞ւ: Տղամարդկանց պարագային, այն պատճառով, որ ջերմութիւն արտայայտելը, տան թէ հասարակութեան մէջ, նոյնիսկ միայն կնոջ անունը նշելով, կը նկատուէր ամօթալի, կամ անունը չտալով ան կը հաստատէր կամ կ'ամրացնէր իր հեղինակութիւնը կամ գերակայութիւնը: Կիներու պարագային, անոնք ստիպուած էին պահելու ակնկալուած ձեւականութիւնը՝ երրորդ դէմքով խօսելով իրենց ամուսնոյն հետ: [17] Բայց Պիթիասի մէջ, ամուսին եւ կին իրենց անուններով կը խօսէին իրարու հետ [18]՝ իբրեւ այլ դրսեւորում անպաշտօնականութեան կամ ջերմութիւն բացայայտող արտայատութեան: Այս եւ վերը նշուած կարգ մը երեւոյթները կարելի է վերագրել տասնամեակներով անոնց կրած ամերիկեան բողոքական միսիոնարական ազատականութեան ազդեցութեան՝ առնուազն համեմատելով Մուսա Լեռան մէջ առկայ պահպանողականութեան հետ [19], ինչպէս նաեւ՝ ամառային արձակուրդի համար եկած մարդոց քաղքենի ապրելակերպի ազդեցութեան:
Ընտանիքին տարբեր անդամները, ներառեալ խնամիներն ու կնքահայրը կը ճանչցուէին բարդ եզրերով: Տուտ եւ մար յաջորդաբար կը բնորշէին հայր և մայր: Պապակ կը նշանակէր հօրենական, ինչպես նաեւ՝ մօրենական մեծհայր: Բայց «մեծմօր» հանդէպ բոլորովին տարբեր վերաբերում կար: Մինչ տատիմար բառացիօրէն կը նշանակէր հօր մայրը, քիրըմար կը նշանակէր մօրեղբօր մայրը: Այլ խօսքով, մօրենական մեծմայրը կը ճանչցուէր իր որդիին եւ ոչ թէ ուղղակիօրէն իր դուստրին միջոցով: Այս մէկը կարելի է նաեւ նկատել այլ ցուցանիշ մը, որ Մուսա Լեռան ընկերութիւնը ամէն ձեւով ունէր հայրիշխանական դիմագիծ: Հօրեղբայրը կը ճանչցուէր իբրեւ ամմա, մինչդեռ անոր կինը կը կոչուէր աղբէրկէն, այսինքն (հօր) եղբօր կինը: Հուրքէր/հուրքայրը հօրաքոյրն էր, անոր ամուսինը` հուրքըրար: Քիրան մօրեղբայրն էր, իսկ անոր կինը՝ քիրէկէն: Մուրքեր/մուրքայրը մօրաքոյրն էր, իսկ ամուսինը՝ մուրքըրար: Կնոջ կէսուրհայրն ու կէսուրմայրը ծանօթ էին իբրեւ սկսրար և սկիսիւր, մինչդեռ տղամարդուն կէսուրհայրն ու կէսուրմայրը կը կոչուէին քայընպապա և քայնանա: Ամուսնոյն եղբայրը կը կոչուէր տաքրարի, իսկ կինը նիրտիկէն: Ամուսնոյն քոյրը` տուլ կամ տալտիկէն, բայց ըստ երեւոյթին որեւէ անուն գոյութիւն չունէր անոր ամուսնին համար: Միւս կողմէ, կնոջ եղբայրը քէյնա էր: Տղուն ընտանիքը անոր կինը կը կոչէին հուրս (հարս) և իրենց դստեր ամուսինը՝ փիսօ (փեսայ): Քոյր-եղբայրներ եւ զարմիկներ զիրար կ'անուանէին աղբար (եղբայր) և քայր/քուրէոկ (քոյր): Իւրաքանչիւր սեռի թոռը թուռըն էր: Ինչ կը վերաբերի կնքահօր, ապա զայն կը կոչէին պուպ, անոր կինը՝մում, մայրը՝ պապումար, իսկ քոյրը՝ պապուքէր: Հոս եւս պուպի հայրը և եղբայրը յատուկ նշանակութիւն չունէին: Այսուհանդերձ, կնքահօր ամբողջ ընտանիքը յարգալիր կերպով կը ճանչցուէր իբրեւ պուպընք (կամ պապընք): Մարդիկ ուշադիր կը հետեւէին խնամիներու եւ կնքահօր առնչուող արարողակարգերուն՝ նկատի առնելով որ փոխադարձ հրաւէրներ, այցելութիւններ եւ կամ նուէրներու փոխանակում տեղի կ'ունենային ընտանեկան յատուկ առիթներով և կրօնական տօներուն: [20]
Մականուններ
Մուսա Լեռան մականունները, որոնք կարելի է բաժնել վեց հիմնական դասաւորումներու, կը ներկայացնէին յաւելեալ ցուցանիշներ ընկերային դերերու, կարգավիճակի կամ յարաբերութիւններու մասին:
Սկսելու համար, զգալի թիւով ընտանիքներ իրենք զիրենք կը ներկայացնէին հիմնադիր նախահօր կամ նահապետին անունով` աւելցնելով հայերէն «եան» վերջածանցը, ինչ որ կը նշանակէր «անոր ժառանգորդները»: Այսպիսով, Թովմասեան, Թորոսեան, Մաթոսեան, Անդրէասեան, Միքայէլեան, Աբրահամեան, Անտոնեան, Նիկողոսեան, Մելիտոնեան, Իսկենտէրեան եւ այլն: Նկատի առնելով որ որոշ ընտանիքներ քահանայական շարաւիղի մաս կը կազմէին, անոնք իրենց մականունին սկիզբը կ'աւելցնէին Տէր (Հայր/Տէր) տիտղոսը՝ Տէր Գալուստեան, Տէր Պետրոսեան, Տէր Յովհաննէսեան, Տէր Առաքելեան: Երկրորդ, մականուններու շօշափելի բաժինը ցոյց կու տար անոր տիրոջ աշխարհագրական ծագումը, ինչպէս՝ Պոլիսեան (Սթամպուլէն), Սթամպուլեան (Պոլիսէն), Իզմիրլեան (Իզմիր/Զմիւռնիայէն), Պուրսալեան (Պուրսայէն), Այնթապեան (Այնթապէն), Ուրֆալեան (Ուրֆայէն), Քըպրըսլեան (Կիպրոսէն) և Քեսապլեան (Քեսապէն): [21] Այլ խօսքով, Մուսա Լեռան համայնքը կը բաղկանար տարբեր վայրերէ եկած մարդոց խառնուրդով, որոնց նախնիները տարբեր պատճառներով գաղթած էին կամ ապաստանած Մուսա Լեռ՝ այնու գումարուելով ենթադրեալ բնիկներուն վրայ, որոնք շատ հաւանաբար հոն կը գտնուէին շատ հին ժամանակներէ ի վեր:

Musa Dagh - Family Structure
Exogamy was the norm in family formation: a distance of “seven navels” of blood relations was kept to avoid genetically transmissible disorders from occurring. [1] As a rule, marriages were arranged. Parents knew best for their son, but obtained his consent after focusing on a suitable girl. They then conducted a background check on her and her family’s socioeconomic status, reputation, and physical/mental fitness. Eventually, before making any commitment, the girl’s family also inquired about their future son-in-law and his kin. These checks were more easily done in village-endogamous cases, where people knew each other rather well, than in village-exogamous ones, which were not too common. [2] Elopements took place occasionally when a boy and a girl were in love and her father opposed their union. [3] In case of legal recourse, the girl’s wish prevailed. [4] Girls commonly married in their teens and boys by their mid-twenties. In rare instances, especially when a girl’s material wealth or inheritance prospects exceeded those of the male suitor, she could be older than him. [5]
Generally speaking, asking for a girl’s hand in marriage and obtaining her family’s consent involved three visits to their house by a delegation representing the bachelor’s family. During the first visit, the priest/pastor, chairman of the parish council/church board, a village notable, and or an elder male member of the family made their intentions known. During the second visit, the team obtained verbal approval. The actual engagement took place during the third visit with both families participating. Festivities marked the occasion. While engaged, the couple could not meet privately or speak to one another even in the presence of others so as to maintain family “honor” or “dignity” and also keep a certain distance just in case things went wrong. [6]
Weddings took place on Saturdays. Specially prepared foods and traditional music, songs, and dances enriched the celebration. The groom and godfather were dressed by the igitbashi (leader of braves) and his informal voluntary association of village bachelors. A group of women, including unmarried women and newly-wed ladies, performed similar rituals at the bride’s house. A joyous procession marched from the groom’s house to the bride’s house, picked her up, and led her to the church, usually on a horse. As a rule, the bride’s parents did not attend the church service, the explanation being that they “mourned” her leaving their home to join another family. After the wedding ceremony, the groom’s relatives converged on his residence to continue the celebrations. Young women from the bride’s side carried the kumash (fabric) and other articles as part of her uzhed (dowry), while a man carried the heavier dowry chest. Before the couple’s entry into the house, the bride symbolically smashed a clay jar to dispel evil spirits. She also threw a pomegranate to the ground or at a wall in hopes of having as many children as the number of seeds that burst out. Festivities continued through Sunday. The honeymoon took place at the husband’s house (traveling to a preferred or exotic destination was an unknown luxury). Celebratory gunshots fired in the air signaled the bride’s virginity at the time of marriage (the method of verifying virginity is not specified), thereby satisfying both families that their honor remained unblemished. [7] Last but not least, only death could separate a couple; divorce was virtually unheard of. [8]
Births and Family Size
Children were expected to be born within the first year of marriage. Traditional treatments, sometimes mixed with folkloric rituals, were employed in case a woman did not become pregnant. But divorce was not an option even if all conception methods failed. People preferred to have a boy as their first child, for two reasons: to continue the family name and to have an economic helping hand. The first male and female children were invariably named after their paternal grandfather and grandmother. Boys and girls were raised differently after a certain age. In the case of boys, emphasis was placed on hard work so that they could support their families in the future. In the case of girls, childhood was a time for learning how to become good housewives. That is why, generally speaking, girls’ formal schooling was not considered as important, [9] although that mentality had begun to change.
By all indications, family size in Musa Dagh was not big. Three surveys bear out this fact. To begin with, the average family size in each village based on a 1929 population count was as follows: Bitias, 5.05; Haji Habibli, 4.4; Yoghunoluk, 5; Kheder Beg, 4.83; Vakef, 5.4; Kabusiye, 5, for an average of 4.94. [10] Second, a survey conducted sometime in 1939 in preparation for the exodus revealed the following figures (unfortunately those of Yoghunoluk and Vakef are not available): Bitias, 278 heads of households, 946 family members. Listed under “head of household” were 63 bachelors (mostly) and unmarried women (and perhaps a few old widows and widowers) with no family members of their own indicated. Therefore, the actual number of heads of households was 215 and the average family size was 4.33, 10 being the largest size. In Haji Habibli, there were 207 heads of households with a total of 909 members, for an average of 4.39 members, 11 being the largest size. In Kheder Beg: 217 heads of households, 1,037 members, 4.77 average household size, 11 being the largest size. In Kabusiye: 184 heads of households, 890 members, 4.83 average household size, 9 being the largest size. To summarize, household size in those four villages varied between 4.33 and 4.83 members, for an average of 4.58 members. (See appendices).
Third, a 22 August 1939 French survey conducted at the Ras al-Basit encampment yielded the following results: Bitias: 228 families, 982 individuals, 4.3 individuals/family (the averages are mine); Haji Habibli: 215 families, 909 individuals, 4.22 individuals/family; Yoghunoluk: 236 families, 886 individuals, 3.75 individuals/family; Kheder Beg: 243 families, 1,082 individuals, 4.45 individuals/family; Vakef: 89 families, 368 individuals, 4.13 individuals/family; Kabusiye: 193 families, 898 individuals, 4.65 individuals/family. [11] Therefore, family size varied between 3.75 and 4.65 individuals, for an average of 4.25 individuals per family. To conclude, although there are differences among the averages of the three surveys, they still indicate that family size in Musa Dagh was small, under five members per family. Unfortunately, we do not have concrete evidence as to the number of families living together under the same roof, although there is a hint to that effect in the section on housing above.
Inner-Family Relations
Husband-wife relationships, and the social status of men and women in general, differed to some extent depending on location and religious denomination. The Musa Dagh villages could be divided into two groups for our purposes: Group 1: Yoghunoluk, Kheder Beg, Vakef, Kabusiye; Group 2: Bitias and Haji Habibli. In Group 1, there was marked inequality between the two genders. Men made the important decisions and gave the orders, while women had to obey without questioning them. However, women, not men, carried heavy loads of wood and bushes, as well as water from the springs. Men did not even carry their children in public, considering it inappropriate, if not shameful. [12] Although women shouldered a heavier burden than men in terms of house chores, child rearing, and economic contribution, their duties were not acknowledged or appreciated by society at large. If a couple went out together for some reason, they walked separately, with the wife trailing behind. At the Apostolic Church, men occupied the front section, followed by elderly women in the middle and younger ones at the far end near the entrance. [13]
In Group 2, women felt less constrained by traditional, conservative dictates. Within the Protestant community especially, they were more outspoken in their views. Husbands were less controlling and more respectful towards their spouses. Married couples usually walked next to each other on outings, sometimes even arm-in-arm. No less burdened with heavy labor than women elsewhere, they were nevertheless recognized for their substantial contributions to family well-being. There certainly was physical separation between genders during church worship. But it was a parallel division, meaning, the men sat in the right pews and the women in the left pews facing the pulpit, thus not according to a front-back order. The Apostolic community in Bitias, while not as liberal, was influenced by the Protestants and therefore less conservative than its counterparts in Group 1. [14] The Haji Habibli community, although belonging almost entirely to the Apostolic Church, was quite similar to its Bitias coreligionists in terms of women’s status and gender relationships. This can be explained in part by the familial relationships that a number of people from both villages had, and by their proximity. [15] Information pertaining to man-woman relations and status in the smaller Catholic communities of Kheder Beg and Yoghunoluk is not available. However, it would be relatively safe to assume that Catholics were closer to conditions existing among their fellow Apostolic villagers.
With some exceptions, the husband in Group 1 did not speak with or refer to his wife by her first name. He instead called her meir (our), chujekhnen muar (the children’s mother), genag (wife/woman), ashgein (girl/daughter of… [father’s name]), etc. [16] In turn, the wife addressed or referred to her husband as mourt (man/husband) or meir mourt (our man/husband). Why? In the case of men, it was because expressing affection whether at home or in public, even by just mentioning the wife’s Christian name, was considered shameful, or not uttering her name would affirm or reinforce his authority or superiority. In the case of women, they had to maintain the expected formality by addressing their spouses in the third person. [17] But in Bitias, both husband and wife called each other by their first names [18]—another manifestation of informality or open affection. This, and some of the above phenomena, could be explained by the many decades of exposure to American Protestant missionary liberalism, at least compared to Musa Dagh conservatism, [19] and as an effect of the bourgeois lifestyles of summer vacationers.
An elaborate terminology identified the various family members including those of in-laws and godfather. Dud and mar denoted father and mother, respectively. Babag was the designation for paternal as well as maternal grandfather. But “grandmother” was treated differently. While dadimar literally meant father’s mother, kiremar meant maternal uncle’s mother. In other words, maternal grandmother came to be known through her son rather than directly through her daughter. This can be viewed as yet another indication that Musa Dagh society was by and large patrilineal. The paternal uncle was amma, whereas his wife was called aghpergen, that is, (father’s) brother’s spouse. Hurker/hurkayr was paternal aunt and hurkerar her husband. Kira was maternal uncle and kiregen his wife. Murker/murkayr was maternal aunt and murkerar her husband. A woman’s father-in-law and mother-in-law were known as (e)sgsrar and (e)sgiseur, whereas a man’s father-in-law and mother-in-law were called kayenbaba and kaynana. The word for husband’s brother was dakrari and that for his wife nirdigen. The husband’s sister was dul or daldigen, but no particular name, it seems, existed for her husband. On the other hand, the wife’s brother was keina. A man’s family called his wife hurs (bride/daughter-in-law) and their daughter’s husband piso (groom/son-in-law). Siblings and cousins called each other aghpar (brother) and kayr/kureug (sister). A grandchild of either sex was turen. As for godfather, he was addressed as bub, his wife as mum, mother as babumar, and sister as babuker. Strangely, here too the bub’s father and brother did not have particular designations. However, the godfather’s entire family was respectfully addressed as babenk. People followed in-law- and godfather-related protocols attentively, as reciprocal invitations, visits, and/or gift exchanges took place on special family occasions and religious holidays. [20]
Surnames
Musa Daghian surnames, which may be divided into six main categories, constituted additional indicators of social roles, status or relationships. To begin with, a significant number of families identified themselves by the first name of a founding ancestor or patriarch plus the “ian” Armenian suffix, in this case meaning “descendent of.” Thus, Tovmasian, Torosian, Matosian, Antreasian, Mikaelian, Aprahamian, Andonian, Nigoghosian, Melidonian, Isgenderian, and so on. Because some families hailed from priestly background, they added the Der (Father/Lord) title to their surname: Der Kalusdian, Der Bedrosian, Der Hovhannesian, Der Arakelian. Second, a tangible fraction of last names revealed the bearers’ geographical origin, such as Bolisian (from Constantinople), Stambulian (from Istanbul), Izmirlian (from Izmir/Smyrna), Bursalian (from Bursa), Aintabian (from Aintab), Urfalian (from Urfa), Kebreslian (from Cyprus), and Kesablian (from Kesab). [21] In other words, the Musa Dagh community comprised a mixture of people from different places, whose forebears had migrated to or taken refuge in Musa Dagh for various reasons, thereby adding to a presumed original core which must have existed since antiquity.