Կառավարությունը լրացուցիչ 38 միլիոն դրամ հատկացրեց դատավորների աշխատավարձերի և արձակուրդային վճարների համար
Կառավարությունն այսօրվա նիստին որոշեց 17․5 միլիոն դրամ հատկացնել Սնանկության դատարանի դատավորների աշխատավարձերին, 12 միլիոն դրամ՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի, 8․5 միլիոն դրամ էլ՝ Վերաքննիչ վարչական դատարանի դատավորների արձակուրդային և միանվագ վճարներին։
Ֆինանսների նախարարության հաղորդմամբ՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի և դատարանների 2019 թվականի բյուջետային հայտի ներկայացման պահին Սնանկության դատարանի դատավորների նշանակումները դեռ արված չէին, այդ պատճառով ավելացված 8 դատավորի համար աշխատավարձի ֆոնդը պլանավորվել էր՝ ելնելով դատավորի զրոյական ստաժով աշխատավարձից։ Սակայն նշանակվել են ստաժավոր դատավորներ, որի արդյունքում Սնանկության դատարանի աշխատավարձի բյուջետային միջոցները չեն բավարարում արդեն իսկ օգոստոս ամսվա վճարվելիք աշխատավարձի համար։
Բարձրագույն դատական խորհրդի և դատարանների այս տարվա բյուջետային հայտով նախատեսվել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանի մեկ դատավորի վերջնահաշվարկ, սակայն այդ նպատակով գումարը չի հատկացվել: Բացի այդ, դատավորներին և դատական ծառայողներին արձակուրդային և միանվագ վճարների վճարման արդյունքում ինն ամսվա համար հատկացված միջոցները չեն բավականացնում, որի պատճառով առաջացել է 12 միլիոն դրամի դեֆիցիտ։
8,5 միլիոն դրամ էլ փոխանցվեց Վերաքննիչ վարչական դատարանի դատավորների և դատական ծառայողների արձակուրդային և միանվագ վճարների համար։
Այս գումարները հատկացվելու են Դատական դեպարտամենտում, Սյունիքի, Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարաններում թափուր հաստիքների աշխատավարձերի տնտեսման հաշվին:

Правительство выделило дополнительно 38 млн драмов на выплату судьям зарплаты и отпускных
Правительство на своем сегодняшнем заседании приняло решение выделить 17.5 млн драмов на выплату зарплаты судьям Суда по делам о банкротстве, 12 млн драмов – судьям Апелляционного уголовного суда, 8,5 млн драмов – на выплату отпускных и единовременных платежей судьям Апелляционного административного суда.
По сообщению Министерства финансов, на момент подачи Высшим судебным советом и судами бюджетной заявки 2019 г. судьи Суда по делам о банкротстве еще не были назначены, поэтому заработный фонд восьми новых судей был рассчитан исходя из зарплаты судьи с нулевым стажем. Однако были назначены опытные судьи, вследствие чего уже в августе бюджетных средств на выплату зарплаты судьям этого суда оказалось недостаточно.
Кроме того, в результате выплаты судьям и служащим судебной системы отпускных и единовременных платежей финансовых средств, предусмотренных для девяти месяцев, оказалось недостаточно, из-за чего возник дефицит в 12 млн драмов.
Еще 8,5 млн драмов было перечислено на выплату отпускных и единовременных платежей судьям и служащим Апелляционного административного суда.