Վլադիմիր Կարապետյան. «Նիկոլ Փաշինյանը հետ քաշված է իրեն արդարացնելու պահանջով դատարան դիմելու հարցում, սպասում է այլ օրինակների»
«Անձնապես կարծում եմ՝ շատ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել: Այդ արդարացումը պետք է շարունակաբար լինի»,- Կառավարության այսօրվա նիստից հետո, անդրադառնալով նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի արդարացմանը՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Վճռաբեկ դատարանը, հիշեցնենք, երեկ բեկանել է գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի վերաբերյալ 2009 թվականին կայացված մեղադրական դատավճիռն ու արդարացրել նրան:
Մեր հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս իրեն արդարացնելու պահանջով դիմի դատարան, Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց, թե Փաշինյանը այդ հարցում սպասում է, որ այլ օրինակներ լինեն:
«Ինքը այս հարցում կարծես հետ քաշված է, և սպասում է, որ այլ օրինակներ լինեն, որպեսզի որևէ ճնշում չդիտարկվի կամ որևէ առաջնորդություն չդիտարկվի այլ մարդկանց համար: Ինքը վերջում կամ ինչ-որ փուլի կմիանա: Կարծում եմ՝ անպայման արդարացումները պետք է լինեն»,- ասաց Վլադիմիր Կարապետյանը:
Նշենք, որ ինչպես Նիկոլ Փաշինյանի, այնպես էլ Գագիկ Ջհանգիրյանի վերաբերյալ 2008-ի մարտի իրադարձությունների առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում մեղադրական դատավճիռ է կայացվել՝ թեև նրանք իրենց երբևէ մեղավոր չեն ճանաչել: Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, փաստորեն, այժմ Ջհանգիրյանն արդարացվել է: Հարցին՝ չի՞ ստացվում, որ «ով իշխանություն ունի, նա ճիշտ է», Կարապետյանը պատասխանեց.
«Դուք շատ լավ հիշում եք, թե ինչպես է եղել այդ դեպքը. Գագիկ Ջհանգիրյանի և իր եղբոր մեքենան կանգնեցրին, և 20 զինվորականներ գործողություն իրականացրին՝ ձերբակալելով: Մեղադրանքը, որքան հիշում եմ՝ այն էր, որ Ջհանգիրյանը և այն ժամանակ իր հիվանդ եղբայրը դիմադրել են, ոստիկաններ են ծեծել: Այսինքն՝ ակնհայտ ապօրինություններ էին իրավապահներին կողմից, և ես շատ ուրախ եմ, որ այդ պատմության այդ էջը քիչ-քիչ լուսաբանվում է և մի օր կփակվի արդար կերպով»:
Լրագրողներից մեկը վարչապետին հարց ուղղեց՝ կապված նախկին ոստիկանապետ, իսկ այժմ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Վալերիյ Օսիպյանի հետ:
Թե ի՞նչ խորհուրդներ է տալու վարչապետին արդեն նախկին ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը, որի գործունեությունից վարչապետը դժգոհ էր հարցին, Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց՝ առաջարկելով հարցն ուղղել Վալերիյ Օսիպյանին:
«Եթե մի ուղղությամբ, մի գործառույթի շրջանակներում կան որոշակի հարցադրումներ, դա չի նշանակում, որ թիմի անդամը կամ այն պաշտոնյան, որին ղեկավարությունը վստահում է, չի կարող մեկ այլ ուղղությամբ օգտակար լինել և իրականացնել պատշաճ մակարդակի գործունեություն»,- ասաց վարչապետի խոսնակը:

Владимир Карапетян: “Никол Пашинян не спешит обращаться в суд по вопросу своего оправдания и ждет других примеров”
“Лично я считаю, что произошло очень важное событие. Эти оправдания должны продолжаться”,- сказал по завершении сегодняшнего заседания правительства пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян, касаясь оправдания судом бывшего военного прокурора РА Гагика Джангиряна.
Напомним, что вчера Кассационный суд отменил вынесенный в 2009 г. обвинительный приговор бывшему заместителю генпрокурора РА, бывшему военному прокурору Гагику Джангиряну и оправдал его. На наш вопрос, возможно ли, что и премьер-министр Никол Пашинян обратится в суд по вопросу своего оправдания, Владимир Карапетян сказал, что Пашинян не спешит с этим и ждет других примеров, чтобы это не воспринималось как оказание давление или претензия на приоритетность. Пашинян присоединится в самом конце или на одном из этапов. Думаю, такие оправдания обязательны”,- сказал пресс-секретарь.
Отметим, что в рамках уголовного дела о событиях в марте 2008 г. Николу Пашиняну и Гагику Джангиряну были вынесены обвинительные приговоры, хотя они не признали свою вину.
На вопрос: не получается ли так, что кто находится у власти, тот и прав? - Карапетян ответил: “Вы должны хорошо помнить, как произошел этот случай. Машина Гагика Джангиряна и его брата была остановлена, и 20 военнослужащих провели операцию по их задержанию. Насколько я помню, им было предъявлено обвинение в том, что Джангирян и его больной на тот момент брат оказали сопротивление и избили полицейских. То есть правоохранители допустили явное беззаконие, и я очень рад, что эта история постепенно получает огласку. Наступит день, когда эта страница будет справедливо закрыта”.
Один из журналистов задал вопрос о бывшем начальнике Полиции, ныне советнике Никола Пашиняна Валерии Осипяне. Журналиста интересовало, какие советы будет давать главе правительства уже бывший начальник Полиции Валерий Осипян, работой которого премьер был недоволен. Владимир Карапетян предложил журналисту адресовать этот вопрос г-ну Осипяну, а затем добавил: “Если должностное лицо, которому руководство доверяет, не преуспевает в одном вопросе, это не значит, что он не может давать полезные советы по другим направлениям и работать на должном уровне”.