«5-րդ Ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործն ուղարկվել է դատարան. Վարդգես Գասպարին տուժող է
«5-րդ Ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործն ուղարկվել է դատարան: «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգում առկա տեղեկատվության համաձայն՝ Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2019թ․ մայիսի 13-ին Երևան քաղաքի Գյուլիքեխյան 20 հասցեում գտնվող Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան նստավայրի վարչական շենքի առաջին հարկում քննությամբ դեռևս չպարզված մի խումբ անձանց հետ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել է հասարակական կարգը:
Վերը նկարագրված արարքի համար Թավադյանին մեղադրանք է առաաջադրվել քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մաով, այսինքն՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից կատարված խուլիգանությունը, որը կատարվել է զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ:
Խոսքը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործի քննության ընթացքում դատարանի դիմաց տեղի ունեցած միջադեպի մասին է, որի ընթացքում շշով հարվածել են քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիին:
Վերջինս Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով նիստի ընթացքում բողոքի ակցիա էր իրականացնում դատարանի դիմաց: Նրա մոտ «Ռոբիկ սրիկա, Ռոբիկ մարդասպան» պաստառներ էին: Նրա հետ վիճաբանության մեջ մտած անձինք վերցրել էին նաև նրա պաստառը, քաշքշել նրան:
Գործը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանին: Թավադյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Дело владельца “5-го канала” Армена Тавадяна передано в суд. Вардгес Гаспари признан потерпевшим
Дело владельца телекомпании “5-й канал” Армена Тавадяна направлено в суд. По данным судебно-информационной системы “Даталекс”, Тавадян обвиняется в том, что 13 мая 2019 г. он вместе с группой не установленных следствием лиц, находясь на первом этаже здания ереванского суда общей юрисдикции по адресу: Гюликехяна, 20, умышленно нарушил общественный порядок. В связи с вышеуказанным деянием Тавадяну предъявлено обвинение в хулиганстве, совершенном группой лиц или организованной группой с использованием оружия или предмета в качестве оружия.
Речь идет об инциденте, который произошел во время одного из судебных заседаний по делу второго президента РА Роберта Кочаряна, когда граждланскому активисту Вардгесу Гаспари был нанесен удар бутылкой. Во время заседания по делу Кочаряна В.Гаспари проводил перед зданием суда акцию протеста. Он держал плакат с надписью “Робик - мерзавец, Робик - убийца”. Вступившие в перепалку с Гаспари лица отобрали у него плакат и устроили потасовку.