Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին
Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնը տեղեկացնում է, որ Եվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին:
Գեորգի Ծերեթելին բարձր է գնահատել Ազգային ժողովի պատվիրակության ակտիվ մասնակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատանքներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը զրուցակցին առաջարկել է քննարկել Հայաստանում ԵԱՀԿ ԽՎ տարաբնույթ միջոցառումներ անցկացնելու հնարավորությունը, որոնք ուղղված կլինեն խորհրդարանի կարողությունների եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, օրինաստեղծ գործունեությանը, քաղաքացիական հասարակության մասնակցության ապահովման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրմանը:
Վերահաստատելով Գեորգի Ծերեթելիի՝ Երեւան այցելելու իր հրավերը` Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ այն հիանալի առիթ կծառայի քննարկելու ոչ միայն երկկողմ, այլեւ տարածաշրջանային կարեւորության հարցեր:

Armenian Parliament Speaker and President of the OSCE PA Meet at MSEAP 4
Armenian National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan today, in Nur Sultan, the capital of Kazakhstan, met with President of the OSCE Parliamentary Assembly Georgi Tsereteli at the 4th Meeting of Speakers of Eurasian Countries’ Parliaments (MSEAP 4).
According to an Armenian National Assembly press release, Georgi Tsereteli highly appreciated the active participation of the Armenian parliamentary delegation in the work of the OSCE Parliamentary Assembly.
The two discussed the possibility of holding various events of the OSCE PA in Armenia, which would be aimed at strengthening the capacity of the parliament and parliamentary oversight, the fight against corruption, law-making activity, introduction of effective mechanisms for ensuring civil society participation.
Themed “Greater Eurasia: Dialogue. Trust. Partnership”, the meeting brought together 65 parliamentary delegations from European and Asian countries and 14 international and inter-parliamentary organizations.
MSEAP is a Eurasian parliamentary cooperation mechanism initiated by the Chairman of the State Duma of Russia and the Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea.