Հայաստանի և Մալթայի արտաքին գործերի նախարարները համաձայնագիր են ստորագրել
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, կայացավ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումն իր մալթացի գործընկերոջ՝ Կարմելո Աբելայի հետ: Այս մասին փոխանցում է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև առկա դինամիկ երկխոսության և դրա շրջանակներում արձանագրված ձեռքբերումների կապակցությամբ: Այս առնչությամբ կարևորվեցին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների անցկացումը, խորհրդարանական ձևաչափով երկկողմ արդյունավետ շփումների խթանումը, տարբեր մակարդակներով փոխայցելությունների իրականացումը, կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխանակման ծրագրերի նախաձեռնումը:
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնվեց շարունակել գործնական քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ հանդիսացող առևտրատնտեսական, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ստեղծագործ կրթության և նորարարության ոլորտներում գործընկերության զարգացման և ընդլայման ուղղությամբ՝ կարևորելով համատեղ ջանքերով այդ ոլորտների անմիջական դերակատարների ներգրավմամբ փոխգործակցության նոր հարթակների ստեղծումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրեցին Հայաստանի և Մալթայի կառավարությունների միջև եկամուտի կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելը կանխարգելելու մասին համաձայնագիրը: Արտգործնախարարների բնորոշմամբ՝ համաձայնագրի ստորագրումն առաջնային քայլ է՝ երկու երկրների գործարար շրջանակներին առավել մերձեցնելու և նրանց համար համագործակցության նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար:

On September 24, in New York, on the sidelines of the 74th session of the UN General Assembly, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with his Maltese counterpart Carmelo Abela.
According to an Armenian Ministry of Foreign Affairs press release, the interlocutors expressed satisfaction with the dynamic dialogue between the two countries and their achievements.
Regular consultations between the ministries of the two countries, promotion of effective bilateral contacts in parliamentary format, mutual visits at different levels, initiation of exchange programs in the educational and cultural spheres were highlighted in this connection.
The statement reads that the two sides expressed their readiness to continue to take practical steps to develop and expand partnerships in the fields of trade, economy, agriculture, tourism, information technology, creative education and innovation, highlighting the importance of direct involvement of new players in these fields.
At the end of the meeting, the parties signed an agreement between the governments of Armenia and Malta on the elimination of double taxation of income and the prevention of tax evasion.