Կառավարությունը «Գլորիա» կարի ֆաբրիկային 752 միլիոն դրամի արտոնություն տվեց
Կառավարությունն այսօրվա նիստին որոշեց Վանաձորի «Գլորիա» կարի ֆաբրիկային 752 միլիոն դրամի արտոնություն տրամադրել։ Այդ արտոնությամբ ընկերությունը ազատվեց  ներմուծման մաքսատուրքից։
«Գլորիա կարի ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ն Չինաստանից և Թուրքիայից ներմուծելու է 8 միլիարդ 325 միլիոն դրամի ապրանք։
Ինչպես Կառավարությանը հայտնել է Էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ ներմուծվող ապրանքները օգտագործվելու են հագուստի արտադրությունում։
Նախարարության հաղորդմամբ՝ ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել 3 մլրդ դրամի ներդրում՝ նոր սարքավորումներ գնել, նոր մասնաճյուղերը վերանորոգել։
Ընկերությունը նախատեսում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 200-250 նոր աշխատատեղ` 120․000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ կարի փաբրիկան այժմ ունի 1100 աշխատատեղ։
Իսկ ներդրումային ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կկազմի 10 մլրդ դրամ, որից 500 մլն դրամի արտադրանքը կիրացվի Հայաստանի տարածքում, 3.5 մլրդ դրամի արտադրանքը` ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների տարածքում, 6 մլրդ դրամի արտադրանքը` երրորդ երկրների տարածքում:

Швейная фабрика “Глория” получила льготу в размере 752 млн драмов
Правительство на сегодняшнем заседании решило предоставить ванадзорской швейной фабрике “Глория” таможенную льготу в размере 752 млн драмов. Льгота предусматривает освобождение от уплаты таможенной пошлины на импорт.
ООО “Швейная фабрика “Глория” намерена импортировать из Китая и Турции товары на сумму 8 млрд 325 млн драмов.
В сообщении министерства экономики говорится, что импортируемые товары будут использованы в производстве одежды.
Компания намерена осуществить инвестиции в размере 3 млрд драмов с целью приобретения нового оборудования и ремонта помещений для новых филиалов.
В рамках инвестиционной программы будет создано 200-250 новых рабочих мест со средней зарплатой 120.000 драмов. В настоящее время на фабрике работают 1100 человек.
Предусмотренный инвестиционной программой общий объем продукции составит 10 млрд драмов.
Товары на сумму 500 млн драмов будут реализованы в Армении, на сумму 3.5 млрд драмов – в других странах ЕАЭС и на сумму 6 млрд драмов – в третьих странах.