Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը ԵՊՀ 100-ամյակին նվիրված պաշտոնական հանդիսության ժամանակ
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում այսօր տեղի է ունեցել ԵՊՀ 100-ամյակին նվիրված պաշտոնական հանդիսություն, որի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով: Այս մասին տեղեկացնում են ԵՊՀ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի բաժնից։
Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով ԵՊՀ դասախոսներին, շրջանավարտներին, ուսանողներին, ԿԳՄՍ նախարարին, Կառավարության անդամներին, ԱԺ պատգամավորներին և հյուրերին, ասաց, որ 1919 թ. մայիսի 16-ին Հայաստանում կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի պետական համալսարան հիմնելու մասին որոշումը, որը դարձավ մեր կարճակյաց Առաջին հանրապետության կյանքում տեղի ունեցած ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը. «Իրադարձություն, որը մեր ժողովրդի հետագա կյանքում պետք է ունենար հսկայական նշանակություն»:
Վարչապետի փաստմամբ, այն, որ համալսարանը ստեղծվեց Պատմաբանասիրական ֆակուլտետի հենքի վրա, ցույց է տալիս գործնական և պետական նշանակությունը,որ մեր կյանքում պետք է ունենար կրթական, գիտական այդ կառույցը: «Ըստ էության՝ խնդիր էր դրված ձևակերպելու մեր պետական նոր ինքնությունը, որովհետև մենք հարյուրամյակների դադարից հետո ահա դառնում էինք պետական ազգ, պետական ժողովուրդ, և նոր պայմաններում մեր նոր ինքնությունը ձևակերպելու, մեր ժառանգությունն ուսումնասիրելու և դասակարգելու խնդիր կար:
Եվ այդ խնդիրը հաջողությամբ լուծեց Երևանի պետական համալսարանը՝ ըստ էության ձևակերպելով մեր անցած պատմության, ընթացիկ պատմության կարևորագույն արժեքները և դրանք դնելով մեր նոր պետական ինքնության հիմքում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա հավաստմամբ, երբ թվարկում ենք, թե ինչ անուններ են գործ ունեցել ԵՊՀ-ի հետ, կամ, ավելի ճիշտ, ինչ անուններ են կերտել այս համալսարանը, նրա պատմությունը մեր իրականության համար ավելի արժեքավոր է դառնում՝ Հակոբ Մանանդյան, Ստեփանոս Մալխասյանց, Մանուկ Աբեղյան, Գրիգոր Ղափանցյան և այսպես շարունակ: «Երևանի պետական համալսարանում, ի վերջո, կանոնակարգվեց մեր մշակութային այն ժառանգությունը, որը նույնպես պետք է դրվեր մեր նոր պետական ինքնության հիմքում: Եվ այս ամենի արդյունքն ի վերջո ի ցույց դրվեց 1965 թ. մեր ազգային զարթոնքի միջոցով, որը նաև հետագայում դարձավ մի նոր մշակութային վերածննդի հիմք և պատճառ: Այս ամենի արդյունքում է, որ 1988 թ. մեր ժողովուրդն ապրեց մի նոր վերածնունդ, որով ինքը՝ որպես նոր ժառանգ, պետք է տեր կանգներ իր նոր պետական ինքնությանը»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի փաստմամբ, մեր ժողովրդի՝ 20-րդ դարի պատմության մեջ ԵՊՀ-ն ունեցավ իսկապես անկյունաքարային և շրջադարձային նշանակություն. «Իհարկե, նոր պայմաններն իրենց հետ բերեցին ցնցումներ մեր հանրության բոլոր ոլորտներում: Մենք վերապրեցինք երկրաշարժ, մենք վերապրեցինք պատերազմ, մենք վերապրեցինք նոր պետություն կերտելու անհրաժեշտություն, և այս ամենի մեջ մենք ունեցանք բազմաթիվ կորուստներ, նաև բազմաթիվ նվաճումներ, բայց, մեծ հաշվով, մենք կարող ենք ասել՝ կրթական համակարգում ավելի շատ բարդությունների հանդիպեցինք, քան կարողացանք այդ բարդությունները լուծել»:
Վարչապետը հույս հայտնեց, որ նոր ժամանակները նաև ԵՊՀ-ի վերածննդի ժամանակներն են. «ԵՊՀ-ն ինչպես եղել է, այնպես էլ պետք է շարունակի մնալ Հայաստանում մտքի, գաղափարների գեներացման հիմնական տեղը և հարթակը, որովհետև նոր ժամանակներում ազատությունը, ստեղծագործականությունը, արդարությունը և ազգի մրցակցությունը, մտքի զարգացումը նույնքան պահանջված են, ինչքան պահանջված էին մեր ժողովրդի՝ 20-րդ դարի կյանքի ընթացքում»: «Եվ ես ուզում եմ տոնական այս օրը բոլորիս մաղթել, որ մենք համատեղ աշխատանքի միջոցով ի վիճակի լինենք վերականգնելու ԵՊՀ-ի երբեմնի փառքը, վերականգնելու ԵՊՀ-ի երբեմնի մեծությունը: Ընդ որում՝ սա պետք է արտահայտվի կոնկրետ արդյունքներով: Ես ասել եմ և էլի ուզում եմ կրկնել. ինչպես բուհական համակարգն ընդհանրապես, այնպես էլ ԵՊՀ-ն մասնավորապես պետք է դառնա Հայաստանի բոլոր կառավարությունների ամենակարևոր փորձագիտական հենարանը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Նա ձևակերպեց ԵՊՀ-ի միջազգայնացման խնդիրը, որի լուծմամբ համալսարանը պետք է դառնա այնպիսի մի բուհ, որն աշխարհին ունի առաջարկելու շատ բան, և բաց է աշխարհից վերցնելու նորարական գաղափարներ և, այդ գաղափարների վրա հիմնվելով, ապահովել մեր կրթական համակարգի հետագա զարգացումը:
«Ես ուզում եմ ձևակերպել կոնկրետ խնդիր: Ես կարծում եմ, որ ԵՊՀ-ն առաջիկա տասը տարվա ընթացքում պետք է տեղ գտնի աշխարհի ուժեղագույն համալսարանների վարկանիշային աղյուսակի առաջին 500 հորիզոնականում: Եվ սա մի խնդիր է, որի լուծման համար մենք՝ բոլորս, պետք է մեկտեղենք, համատեղենք մեր ուժերը և ԵՊՀ-ն վերստին դարձնենք Հայաստանում մտքերի, գաղափարների, ստեղծագործականության առաջատար, հիմնական ուժ»: Եվս մեկ անգամ ԵՊՀ 100-ամյակի առիթով շնորհավորելով բոլորին՝ Նիկոլ Փաշինյանը մաղթեց, որ առաջիկա 100 տարին համալսարանի համար լինի վերելքների, ուժեղացման, գիտական մտքի հաղթանակների շարունակական մի ժամանակաշրջան. «Իսկ շարունակությունը թող ձևակերպեն արդեն հարյուր տարի հետո այս ամբիոնից խոսողները և այս դահլիճում նստողները: Շնորհակալ եմ»:

Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в мероприятии по случаю 100-летия вуза
Премьер-министр Никол Пашинян в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 100-летию Ереванского государственного университета.
“16 мая 1919 года правительство Армении приняло решение о создании в Армении государственного университета, и это решение стало одним из важнейших событий в жизни нашей недолгой Первой республики, и этому событию суждено было сыграть важнейшую роль в дальнейшей жизни нашего народа.
Тот факт, что первым факультетом университета стал историко-языковедческий факультет, показывает практическое и государственное значение, которое должно было иметь это учебное, научное учреждение в нашей жизни. По сути, была поставлена задача сформулировать нашу новую государственную идентичность, потому что спустя столетия мы становились нацией и народом с государственностью, и в новых обстоятельствах возникла задача формулирования нашей новой идентичности, изучения и классификации нашего наследия. И именно эту задачу успешно решил Ереванский государственный университет, сформулировав самые важные ценности нашего прошлого, текущей истории и заложив их в основу нашей новой государственной идентичности.
Когда мы перечисляем, какие имена были связаны с Ереванским государственным университетом или, точнее, какие имена создали этот университет, его история становится более ценной для нашей действительности: Акоп Манандян, Степанос Малхасянц, Манук Абегян, Григор Капанцян и так далее. В Ереванском государственном университете, наконец, было регламентировано наше культурное наследие, которое также должно было лечь в основу нашей новой государственной идентичности. И результат всего этого, в конце концов, был продемонстрирован в 1965 году посредством нашего национального пробуждения, которое в дальнейшем также стало основой и причиной нового культурного возрождения.
Именно в результате этого в 1988 году наш народ пережил новое возрождение, которым он, как новый наследник, должен был стать хозяином своей новой государственной идентичности. И в нашей истории 20-го века Ереванский государственный университет был действительно краеугольным камнем и имел переломное значение.
Конечно, новые условия привели к потрясениям во всех сферах нашего общества. Уже было сказано - мы пережили землетрясение, мы пережили войну, мы пережили необходимость построить новое государство, и во всем этом у нас было много потерь, было также много достижений, однако, по большому счету, мы можем сказать, что в системе образования мы больше столкнулись с трудностями, чем смогли решить эти трудности.
Однако я хочу верить, что новые времена - это также время возрождения Ереванского государственного университета, потому что Ереванский государственный университет, как и прежде, должен оставаться главным местом и платформой в Армении для генерации мыслей, идей, потому что в новые времена свобода, креативность, справедливость и честная конкуренция, развитие мышления столь же востребованы, как и в жизни нашего народа в 20 веке.
И в этот праздничный день я хочу пожелать всем нам, чтобы посредством совместной работы мы смогли восстановить былую славу Ереванского государственного университета, восстановить былое величие Ереванского государственного университета, и это должно найти отражение в конкретных результатах. Я говорил и хочу повторить, что как вузовская система в целом, так и Ереванский государственный университет в частности, должны стать самой важной экспертной опорой всех правительств Армении.
И я хочу сформулировать задачу интернационализации Ереванского государственного университета, который должен стать таким вузом, который может многое предложить миру, а также открыт для принятия инновационных идей со всего мира и, основываясь на эти идеи, обеспечит дальнейшее развитие нашей системы образования. Я хочу сформулировать конкретную задачу: думаю, что Ереванский государственный университет в ближайшие 10 лет должен войти в список 500 лучших университетов мира. И это задача, для решения которой мы все должны объединить свои усилия и снова сделать Ереванский государственный университет ведущей силой мысли, идей и креативности в Армении.
Уважаемые участники, еще раз поздравляю всех нас сo 100-летием Ереванского государственного университета и хочу пожелать, чтобы следующие 100 лет стали для университета периодом величия, усиления, научной мысли и побед. И пусть продолжение сформулируют те, кто через 100 лет будет говорить с этой трибуны, и те, кто тогда будет сидеть в этом зале”.