Ջերմուկցիներն ընդդեմ նախարար Էրիկ Գրիգորյանի գործով փաստաբանը միջնորդեց «Լիդիան Արմենիային» արգելել որևէ գործողություն իրականացնել Ամուլսարում
Ջերմուկի բնակիչների ներկայացուցիչ Նազելի Վարդանյանը վարչական դատարանին միջնորդել է ընդդեմ Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառել և արգելել «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը որևէ գործողություն իրականացնել Ամուլսարում։
Վարչական դատարանում այսօր տեղի ունեցավ դատական նիստ, որի ավարտին Նազելի Վարդանյանը ցանկանում էր միջնորդությունը ներկայացնել, սակայն դատավորը նշեց, որ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդությունը կարող է ներկայացվել նաև նիստից հետո՝ գրավոր տարբերակով, ինչը և նիստից հետո փաստաբանն արել է:
Լրագրողների հետ զրույցում Նազելի Վարդանյանը նշեց, որ չնայած առկա է տեսչական մարմնի որոշումը, համաձայն որի՝ Ամուլսարի հանքավայրում ներկայումս որևէ գործողություն չի կարող իրականացվել մինչև Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների և բույսերի նկատմամբ ազդեցության գնահատելը՝ եթե վարչական դատարանը իրենց միջնորդությունը բավարարի և հայցի ապահովման միջոց կիրառի, նոր հիմք կլինի, որպեսզի իրավական ուժով «Լիդիանը» որևէ գործողություն չիրականացնի Ամուլսարում։
Նշենք, որ Ջերմուկի շուրջ երկու տասնյակ բնակիչներ հայցադիմում են ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել պատասխանողին ուժը կորցրած ճանաչել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի հանքաարդյունաբերական համալիրի փոփոխված նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փորձաքննական եզրակացությունը և բնապահպանության նախարարի 2016թ. ապրիլի 29-ին որոշումն այն հաստատելու վերաբերյալ:
Այսօրվա դատական նիստում պարզ դարձավ, որ հայցադիմումը լրացվել է։
Հայցվորները դատարանին են ներկայացրել նոր փաստաթղթեր՝ կապված «ԷԼԱՐԴ»-ի զեկույցում նշված հանքի շահագործման դեպքում ի հայտ եկած այն գործոնների հետ, որոնք փորձագիտական եզրակացության մեջ հաշվի չեն առնվել։ Դատարան է ներկայացվել նաև Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գարիգորյանի՝ Կառավարությանն ուղղված 13 կետից բաղկացած գրությունն այն մասին, թե ինչ հանգամանքներ կան, որոնք փորձաքննության չեն ենթարկվել, և պետք է ուսումնասիրվեն տեսչական մարմնի կողմից:
Դատարանը հետաձգեց նիստը, քանի որ դատավարության մյուս մասնակիցները դեռևս ծանոթ չէին հայցի լրացված տարբերակին: Հաջորդ նիստը նշանակվեց հոկտեմբերի 17–ին:

Адвокат по делу “Джермукцы против министра Эрика Григоряна” ходатайствовала запретить компании “Лидиан Армения” осуществлять какие-либо действия на Амулсарском
Сегодня в Административном суде состоялось заседание по делу “Джермукцы против министра Эрика Григоряна”, по завершении которого представитель жителей Джермука Назели Варданян представила ходатайство о том, чтобы в качестве средства обеспечения иска против министра окружающей среды Эрика Григоряна запретить компании “Лидиан Армения” осуществлять какие-либо действия на Амулсарском руднике.
В беседе с журналистами адвокат отметила, что хотя Инспекция по экологии и недрам запретила осуществлять какие-либо действия на Амулсарском руднике до оценки воздействия на занесенных в Красную книгу представителей флоры и фауны, тем не менее в случае удовлетворения судом их ходатайства и применения средства обеспечения иска будет создана еще одна основа для недопущения силой права каких-либо действий со стороны компании “Лидиан Армения”.
Отметим, что около двух десятков жителей Джермука подали судебный иск с требованием обязать ответчика признать утратившим силу измененный проект заключения Оценки воздействия на окружающую среду промышленного комплекса Амулсарского золотоносного месторождения, а также принятое 29 апреля 2016 г. решение министра окружающей среды об утверждении этого документа.
На сегодняшнем заседании суда стало известно, что истцы дополнили иск, представив суду новые документы, касающиеся указанных в заключении экспертной компании “ЭЛАРД” тех факторов, которые могут возникнуть в случае эксплуатации рудника и которые не учтены в экспертном заключении.
Также в суд была представлена адресованная правительству министром окружающей среды Эриком Григоряном записка из 13 пунктов, в которой отмечается, какие обстоятельства не прошли экспертизу и подлежат изучению Инспекцией по экологии.
Суд отложил заседанием с тем, чтобы остальные участники судебного процесса смогли ознакомиться с дополненным вариантом иска.