Վայոց ձորի մարզպետարանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ ավագանու՝ «Արենի համայնքն առանց մետաղական հանքարդյունաբերության» որոշման
Վայոց ձորի մարզպետարանը այս անգամ որոշել է Արենի խոշորացված համայնքի ավագանու որոշումը անվավեր ճանաչել, որով համայնքը ճանաչվում է էկո-տնտեսական տարածք:
Մարզպետարանն այդ պահանջով դիմել է Վարչական դատարան, իսկ դատարանը հայցադիմումն ընդունել է վարույթ:
Նշենք, որ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի ավագանին դեռևս մայիսի 6-ին որոշում է կայացրել, ըստ որի՝ համայնքը ճանաչվել է էկո-տնտեսական տարածք: Ավագանին որոշել է «այսուհետ արգելել Արենի համայնքի վարչական տարածքում մետաղական հանքարդյունաբերության հետ կապված հետախուզական, առավել ևս հանքավայրերի շահագործման աշխատանքները»: Որոշումն ընդունվել էր 9 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով:
Ավագանու որոշման հիմք էր հանդիսացել համայնքի բնակիչների կողմից կազմակերպված հանրագիր-ստորագրահավաքը՝ 2868 ստորագրություն:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը գրություն էր ուղարկել մարզպետին, որով խնդրել էր դիմել բոլոր ինքնակառավարման մարմիններին՝ առաջարկելով նրանց վերացնել համայնքներում հանքարդյունաբերությունն արգելելու որոշումները։ Արենի խոշորացված համայնքի ավագանին հուլիսի 10-ի նիստում քննարկել էր «Արենի համայնքը էկո-տնտեսական տարածք դարձնելու և համայնքում մետաղական հանքարդյունաբերությունը արգելելու մասին» 2019թ. մայիսի 6-ին ընդունած իր որոշումն անվավեր ճանաչելու հարցը։ Արդյունքում 2 կողմ, 5 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայներով որոշումը չի ընդունվել, ինչը նշանակում է, որ մետաղական հանքարդյունաբերությունն արգելող ավագանու որոշումը մնում է ուժի մեջ։
Դրանից հետո մարզպետարանը դիմել է դատարան՝ դատական կարգով ավագանու որոշումն անվավեր ճանաչելու համար:
Հիշեցնենք, որ Վայոց ձորի մարզպետարանը հուլիսի 29-ին էլ դիմել էր Վարչական դատարան՝ «Գլաձոր համայնքը էկո-տնտեսական տարածք դարձնելու և համայնքում մետաղական հանքարդյունաբերությունն արգելելու վերաբերյալ» որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Նշենք, որ հիմք ընդունելով համայնքի ավելի քան երկու հազար բնակիչների կողմից ներկայացված հանրագիրը՝ Վայոց ձորի մարզի Գլաձոր համայնքի ավագանին 9 կողմ 1 ձեռնպահ ձայներով ապրիլի 29-ին որոշել էր հավանություն տալ «Գլաձոր համայնքը էկո-տնտեսական տարածք դարձնելու և համայնքում մետաղական հանքարդյունաբերությունը արգելելու վերաբերյալ» կոլեկտիվ հանրագրում նշված առաջարկությանը: Գլաձոր համայնքի բնակիչների այդ պահանջով համայնքի ղեկավարին և ավագանուն դիմել էին 2019թ. ապրիլի 19-ին:
Մետաղական հանքարդյունաբերությունն իրենց բնական միջավայրերում թույլ չտալու նախաձեռնությամբ հանդես են եկել 5 համայնք՝ 2018թ․ գարնանը` Նոյեմբերյանը, 2018թ․ աշնանը՝ Ջերմուկը, 2019թ․ ապրիլին՝ Գլաձորը և 2019թ․ մայիսին՝ Արենին և Եղեգնաձորը։

Администрация Вайоцдзорской области выступила против решения совета старейшин “Община Арени без металлических рудников”
Администрация Вайоцдзорской области намерена признать недействительным решение укрупненной общины Арени, которым она объявлена эко-экономической территорией. С таким иском областная администрация обратилась в административный суд, который принял его в производство.
Совет старейшин Арени еще 6 мая принял решение объявить общину эко-экономической территорией. Решением также запрещалось проведение впредь на административной территории общины геолого-разведочных работ, связанных с добывающей промышленностью и тем более с эксплуатацией месторождений”. Решение было принято единогласно.
Основанием для его принятия послужили собранные в общине подписи 2868 человек.
Министерство территориального управления и развития направило губернатору Вайоц дзора записку, которой просило обратиться ко всем органам самоуправления с предложением отменить решения, запрещающие горную добычу в общинах.
На состоявшемся 10 июля заседании совета старейшин Арени был обсужден вопрос отмены принятого 6 мая решения об объявлении Арени эко-экономической территорией и запрещении добывающей промышленности в общине.
Однако совет старейшин оставил это решение в силе.
После этого администрация области обратилась в суд с требованием признать решение совета старейшин Арени недействительным.
Отметим, что 29 июля администрация Вайоц дзора обратилась в административный суд с иском о признании недействительным решения об объявлении общины Гладзор эко-экономической территорией и запрещении эксплуатации здесь металличческих рудников.
Дело в том, что 29 апреля совет старейшин Гладзора, основываясь на письменном требовании более двух тысяч жителей, одобрил предложение об объявлении Гладзора эко-экономической территорией и запрещении горнодобывающеей деятельности на территории общины.
С таким требованием гладзорцы обратились 19 апреля к руководителю общины и совету старейшин. В 2018-2019 гг. с инициативой ввести запрет на эксплуатацию металлических рудников в их естественной среде выступили пять общин: Ноемберян, Джермук, Гладзор, Арени и Ехегнадзор.