Ըստ Ծառուկյանի՝ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով «Իմ քայլը» խմբակցության նախագծի հիմնավորումները շատ թույլ են
Խորհրդարանական ընդդիմադիր ամենամեծ խմբակցությունը՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», չի մասնակցելու Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած ԱԺ որոշման նախագծի քվեարկությանը։ Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։
«Խմբակցությունում հավաքվել ենք, քննարկել ենք: Այսօր նայելով հիմնական դրույթները, փաստաթղթերը՝ տեսել ենք, որ կան ժամկետների խախտումներ, թերի դրույթներ, հիմնավորումները շատ թույլ են, և քանի որ խորհրդարանը չէ որոշողը՝ Թովմասյանը կմնա՞, թե կհեռանա, որոշողը ՍԴ-ն է, դրա համար մենք խմբակցությունով վճռեցինք չմասնակցել այդ քվեարկությանը»,- ասաց Ծառուկյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ «Իմ քայլը» խմբակցության՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՍԴ-ում քննվող գործի շրջանակում էական կարգապահական խախտում է թույլ տվել։ Խմբակցությունը հեղինակել է որոշման նախագիծ, որպեսզի բարձր դատարանն էլ գնահատի՝ Թովմասյանը խախտում թու՞յլ է տվել, թե՝ ոչ։
Ընդդիմադիր մյուս խմբակցությունը՝ «Լուսավոր Հայաստանը», հայտնել է, որ կողմ են քվեարկելու որոշման նախագծին։

По мнению Г.Царукяна, проект решения фракции “Мой шаг” о прекращении полномочий Грайра Товмасяна имеет слабое обоснование
Самая большая оппозиционная фракция парламента “Процветаюшая Армения” не примет участие в голосовании по разработанному фракцией “Мой шаг” проекту решения о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Об этом журналистам сообщил лидер “Процветающей Армении” Гагик Царукян.
“Наша фракция, изучив основные положения документа, пришла к выводу, что имеются нарушения сроков, неполные положения, слабые обоснования. И поскольку принимать решение о том, останется Грайр Товмасян на посту председателя Конституционного суда, должен КС, то наша фракция решила не участвовать в голосовании”,- сказал Царукян.
Как уже сообщалось, фракция “Мой шаг” пришла к выводу, что в рамках рассматриваемого в Конституционном суде дела второго президента РА Роберта Кочаряна председатель КС Грайр Товмасян допустил существенные дисциплинарные нарушения. Фракция разработала проект решения с тем, чтобы КС определил, допустил Г.Товмасян нарушения или нет.
Другая оппозиционная фракция “Светлая Армения” заявила, что будет голосовать за проект.
Отметим, что документ включен в повестку этого четырехдневного заседания НС и, по всей видимости, будет обсужден завтра.