Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու նախագիծը ստացավ ԱԺ հանձնաժողովի հավանությունը
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց «Իմ քայլը» խմբակցության հեղինակած Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ որոշման նախագծին: Այն ընդգրկվեց ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ասաց, որ հրավիրել են նաև ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին, որպեսզի վերջինս ևս ներկա լինի քննարկմանը: Սակայն Թովմասյանը չի մասնակցել քննարկմանը:
Նախագծի հիմնական զեկուցող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը ներկայացրեց այն հիմնավորումները, որոնք դրված են նախագծի հիմքում: Վերջինիս խոսքով՝ կա առերևույթ կասկած, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՍԴ-ում քննվող գործի շրջանակում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը էական կարգապահական խախտում է թույլ տվել: Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ մինչ ՍԴ անդամ դառնալը Թովմասյանը եղել է ՀՀԿ անդամ, զբաղեցրել է մի շարք առանցքային պաշտոններ: Թովմասյանի և Քոչարյանի պաշտպաններից մեկի միջև կա հարազատական կապ` նա փաստաբան Արամ Օրբելյանի քավորն է: Գրիգորյանի խոսքով՝ ոչ թե զուտ քավոր-սանիկ հարաբերություններն են որոշման համար հիմք համարվել, այլ այն, որ Թովմասյանը գործի քննության ժամանակ չի բարձրաձայնել այդ մասին և ինքնակամ չի հեռացվել վարույթից:
Պատգամավորը որպես հիմք մատնանշեց նաև այն, որ Թովմասյանը նախկինում հրապարակային գնահատական է հնչեցրել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ, ընդ որում` մինչ ՀՀԿ-ական դառնալն այդ իրադարձությունները բնորոշել է որպես ամոթ երկրի համար, իսկ արդեն նախարար դառնալուց հետո՝ զանգվածային անկարգություններ:
«ՍԴ անդամի ցանկացած կարծիքի արտահայտումը քննվող գործի վերաբերյալ պետք է հիմք լինի, որ վարույթից հեռանա»,- ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ Հրայր Թովմասյանն այս ամենի վերաբերյալ չի խոսել, չի դարձրել քննարկման առարկա:
Գրիգորյանն ասաց նաև, որ այս նախագծով չեն քննարկելու վիճելի դարձած այն հարցը, թե արդյոք ՍԴ անդամը ՍԴ դատավոր է, թե ոչ: Նրա խոսքով՝ այս նախագծում ՍԴ դատավորը համարժեք է ՍԴ անդամ արտահայտությանը:
Նախագծի հարակից զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ դիմումի հիմքում կոնկրետ անձի վարքագիծն է, քանի որ գործընթացը կարող է ձեռնարկվել դատավորի վարքագծի հիմքով:
«Սահմանադրական ցանկացած մարմին, այդ թվում` խորհրդարանը, իրավասու է կատարել միայն այնպիսի գործողություններ, որ համապատասխան իրավասություն է տալիս գործել Սահմանադրության շրջանակներում: ՍԴ-ի հետ կապված` խորհրդարանը որոշակի սահմանափակ լիազորություններ ունի, այդ լիազորություններից մեկը ՍԴ դիմելն է՝ ՍԴ անդամի լիազորությունները դադարեցնելու առաջարկով»,- ասաց Վարդանյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկել ՍԴ անդամի պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի թեկնածությանը:
«Մենք մեր հիմնավորումներն ունեինք, որ Հրայր Թովմասյանը չէր համապատասխանում ՍԴ դատավորի չափանիշներին: Ինչ վերաբերում է ներկայացված փաթեթին, առաջիկայում կքննարկենք խմբակցությունում, երբևէ ԲՀԿ-ն կաշկանդված չէ ո´չ քաղաքական, ո´չ ինչ-ինչ պատճառներով: Առաջիկա օրերին մեր որոշումը կհրապարակենք»,- ասաց նա:
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նորա Առուստամյանն ասաց, որ հանձնաժողովում ձեռնպահ կքվեարկեն՝ լիագումար նիստերի ժամանակ վերջնական դիրքորոշում հայտնելու պայմանով:
Հիշեցնենք, որ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություն արդեն հայտնել է իր դիրքորոշման մասին, որ կողմ են քվեակելու ԱԺ որոշման նախագծին՝ հնարավորություն տալով ՍԴ-ին որոշել` ՍԴ անդամը կարգապահական խախտու՞մ է թույլ տվել, թե ոչ:

Проект обращения в КС по вопросу прекращения полномочий Грайра Товмасяна получил положительное заключение парламентской комиссии
Постоянная парламентская комиссия по государственно-правовым вопросам представила положительное заключение по разработанному фракцией “Мой шаг” проекту решения НС о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Документ включен в повестку пленарных заседаний НС. Председатель комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян отметил, что Грайр Товмасян был приглашен на обсуждение, но не явился.
Основной докладчик по проекту, член фракции “Мой шаг” Сурен Григорян изложил основания для разработки проекта. По его словам, существует подозрение, что в рамках рассматриваемого в КС дела второго президента РА Роберта Кочаряна председатель КС допустил существенное дисциплинарное нарушение. Григорян напомнил о том, что до избрания членом Конституционного суда Товмасян состоял в рядах Республиканской партии Армении, занимал ряд ключевых постов. Между Грайром Товмасяном и одним из защитников Кочаряна имеется родственная связь: Товмасян – крестный адвоката Арама Орбеляна.
По словам докладчика, основанием для принятия решения послужили не только родственные отношения, но и то, что во время рассмотрения уголовного дела Товмасян не сообщил об этом и не отказался добровольно от участия в производстве данного дела.
В качестве основания депутат указал и на то обстоятельство, что в прошлом Грайр Товмасян публично дал оценку событиям 1 марта 2008 г. Причем до вступления в РПА он назвал эти события “позором для страны”, а став министром – “массовыми беспорядками”.
Сопутствующий докладчик Владимир Варданян отметил, что в основе проекта обращения в КС лежит поведение конкретного лица, поскольку процесс может быть осуществлен на основании поведения судьи.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян напомнила о том, что “ПА” голосовала против избрания Грайра Товмасяна членом Конституционного суда.
“У нас было свое обоснование того, почему Грайр Товмасян не соответствует критериям члена КС”,- сказала Н.Зограбян.
Фракция “Светлая Армения” уже заявила, что будет голосовать за проект решения НС, дав возможность Конституционному суду решить, допустил член КС дисциплинарное нарушение или нет.
Проект вошел в повестку пленарных заседаний парламента и в случае принятия будет направлен в Конституционный суд.