Ու՞մ օդանավով է Փաշինյանը թռել ԱՄՆ, կամ ովքե՞ր են կլորիկ գումար աշխատել վարչապետի ուղեւորությունից
«Հետքը» պարզել է, թե ում օդանավով է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ուղեկիցների հետ մեկնել ԱՄՆ, ապա այնտեղից վերադարձել Հայաստան:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 21-ին Գյումրիում ՀՀ անկախության 28-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելուց հետո Փաշինյանը մեկնել էր երկրից: Բիզնես դասի ամերիկյան «Gulfstream G550» ինքնաթիռը վարչապետին ԱՄՆ տեղափոխելու համար Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայան էր ժամանել Կիեւից նույն օրը՝ ամսի 21-ին: Գյումրուց արդեն Փաշինյանի հետ այն թռել էր Իռլանդիա՝ «Շանոն» օդանավակայան, որտեղ վառելիքի լիցքավորում էր կատարվել, ապա այնտեղից մեկնել էր Լոս Անջելես՝ Վան Նայսի օդանավակայան, որտեղ վայրէջք էր կատարել տեղական ժամանակով սեպտեմբերի 21-ի երեկոյան:
Ինչպես հայտնի է, այստեղ ՀՀ վարչապետը մի շարք հանդիպումներ էր ունեցել տեղական իշխանությունների եւ հայ համայնքի հետ: Սեպտեմբերի 23-ին Փաշինյանի ինքնաթիռը մեկնել էր Սիլիկոնային հովիտ՝ Սան Խոսե, իսկ նույն օրվա երեկոյան՝ Նյու Յորք, ավելի կոնկրետ՝ Նյու Ջերսի նահանգի Տետերբորոյի օդանավակայան: ՄԱԿ-ում մի շարք հանդիպումներ եւ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում ելույթ ունենալուց հետո Փաշինյանը Տետերբորոյից վերադարձել է Երեւան՝ «Զվարթնոց» օդանավակայան, որտեղ ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով սեպտեմբերի 26-ի երեկոյան: Ամսի 27-ի առավոտյան «Gulfstream G550» օդանավը Երեւանից վերադարձել է Կիեւ:
Այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Փաշինյանը ԱՄՆ է մեկնել ոչ թե ՀՀ կառավարական օդանավով, այլ վարձակալված մասնավոր ինքնաթիռով, ինչը բավական թանկ հաճույք է (մամուլը գրեց, որ վարձակալությունն արժեցել է 300-400 հազ. դոլար), նրա խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը սեպտեմբերի 23-ին ֆեյսբուքյան իր էջով հանդես եկավ պարզաբանմամբ. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը ԱՄՆ կատարվել է չարտերային չվերթով, մասնավոր ընկերության միջոցով։ Այցի կազմակերպման համար, ընդհանուր առմամբ, հատկացվող գումարը կարող է հասնել առավելագույնը 165 մլն դրամի (մոտ 350 հազ. դոլար- հեղ.), իսկ չարտերային չվերթի կազմակերպման նպատակը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքներով: Վարչապետի օրակարգը Միացյալ Նահանգներում խիստ հագեցած է: Արդեն երկար ժամանակ նախապատրաստվում էր Նիկոլ Փաշինյանի այցը Լոս Անջելես, որտեղ կառավարության ղեկավարը մեկ օրում ունեցել է մեկ տասնյակից ավելի հանդիպումներ եւ միջոցառումներ, որոնց մասին հանրությանը տրվել է պատշաճ տեղեկատվություն։
Այստեղից վարչապետը կրկին հագեցած գրաֆիկով ուղեւորվելու է Սան Խոսե՝ Սիլիկոնյան հովիտ, եւ կրկին ընդամենը մի քանի ժամում անցկացնելու է մի շարք հանդիպումներ եւ բանակցություններ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար ընկերությունների հետ: Այնուհետեւ վարչապետը մեկնելու է Նյու Յորք, ներգրավվելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի աշխատանքներին: ՄԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակում Նիկոլ Փաշինյանն ունենալու է մեկ տասնյակից ավելի հանդիպումներ եւ միջոցառումներ։ Միաժամանակ հայտնում եմ, որ սեպտեմբերի 28-ին նախատեսված է Սինգապուրի վարչապետի պաշտոնական այցը Հայաստան, եւ կառավարության ղեկավարը խնդիր ունի մինչ այդ ժամանելու Երեւան։ Առանց հատուկ թռիչքի կազմակերպման` վարչապետի կարեւոր աշխատանքային այցը Միացյալ Նահանգներ նման հագեցած գրաֆիկով եւ սեղմ ժամկետներում անհնար կլիներ կազմակերպել, մանավանդ, որ վարչապետը չէր կարող չմասնակցել սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանում նախատեսված միջոցառումներին, այդ թվում՝ «Մեր ժամանակների հերոսը» մրցանակաբաշխությանը: Այսուհետ եւս, նման կարգավորումներն արվելու են այնպես, որ հնարավորինս նպաստեն երկրի ղեկավարի այցի առավել արդյունավետ կազմակերպմանը»։
Մի կողմ թողնելով ծախսված գումարի չափի մասին քննարկումները, ինչպես նաեւ կառավարականի փոխարեն վարձակալված բիզնես դասի ինքնաթիռով չվերթի իրականացումը՝ անդրադառնանք այս օդանավը շահագործողին եւ սեփականատիրոջը, ինչը նույնպես հետաքրքիր է, քանի որ հենց նրանց են վճարվել պետբյուջեից հատկացվող միլիոնները:
Այսօր աշխարհում բազմաթիվ են բիզնես դասի օդանավերով չարտերային չվերթներ առաջարկող ավիաընկերությունները: Նիկոլ Փաշինյանի թիմը նրա համար օդանավ է վարձակալել ավստրիական «Avcon Jet AG» ընկերությունից, որի գլխամասը գտնվում է Վիեննայում, սակայն եւս 10 գրասենյակ ունի Եվրոպայում, Ասիայում եւ Աֆրիկայում: Ավիաընկերությունը հնարավոր պատվիրատուներին առաջարկում է տարբեր օդանավեր, այդ թվում՝ «Cessna», «Bombardier», «Gulfstream»:
Ինչպես ասվեց, ՀՀ վարչապետին տրամադրվել է «Gulfstream G550» մոդելի օդանավ: Ավստրիայի օդանավերի ռեգիստրի տվյալներով՝ «Avcon Jet»-ի հաշվեկշռում 7 հատ «G550» կա: Սակայն ավիաընկերության պաշտոնական կայքում ներկայացված են երկուսը: Մեկի (գրանցման համարը՝ OE-ICQ) բազավորման վայրը Վիեննայի միջազգային օդանավակայանն է, մյուսինը (OE-ISN)՝ «Կիեւ» օդանավակայանը (հայտնի է նաեւ որպեսի «Ժուլյանի»): Թերեւս Հայաստանին մոտ լինելու հանգամանքն է դեր խաղացել, որ ընտրվել է Կիեւում բազավորվող ինքնաթիռը, որը նախատեսված է 19 հոգու համար (մյուսը՝ 18):
OE-ISN համարով ինքնաթիռն արտադրվել է 2013-ին (մյուսը՝ 2005-ին), կարող է առանց կանգառի թռչել մինչեւ 12.500 կմ, «Avcon Jet»-ն այս օդանավում առաջարկում է բորտ-ուղեկցորդի ծառայություն եւ տաք կերակուրներ, ինչը ոչ բոլոր ինքնաթիռներում է առկա: Օդանավն ունի 5 մահճակալ, ըստ aviapages.com-ի՝ արբանյակային հեռախոսակապ:
Համաձայն ավիացիոն տեղեկատուների՝ օդանավի առաջին շահագործողը եղել է նույնպես ավստրիական «Jetalliance» ընկերությունը, որը, սակայն, 2013-ին դադարեցրել է իր թռիչքները: Հետո, փաստորեն, OE-ISN-ի շահագործող է դարձել «Avcon Jet»-ը, որը բիզնես ավիացիայի ոլորտում հայտնի ընկերություն է: Հիմնադրվել է 2007-ին, համաձայն Ավստրիայի ռեգիստրի տվյալների՝ սեփականատերերի թվում են գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Վագակսը (Alexander Vagacs), գործադիր տնօրեն Մաքսիմիլիան Մարունան (Maximilian Maruna), սակայն հիմնական սեփականատերը ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, ավստրիացի իրավաբան, տնտեսագետ Ռոման Շվայցերն է (Roman Schweitzer):
Այդուհանդերձ, այս ընկերության տերերի ով լինելը մեծ հաշվով էական չէ, քանի որ նրանց ընկերությունը միայն օդանավի շահագործողն է: Հայտնի է, որ նման ընկերությունները ոչ միայն իրենց սեփական ինքնաթիռներն են օգտագործում, այլեւ կառավարում եւ շահագործում են հայտնի հարուստների, օլիգարխների, պաշտոնյաների, խոշոր ձեռնարկությունների սեփական օդանավերը: Դիմելով նման սեփականատերերի՝ «Avcon Jet»-ն իր կայքում նշում է. «Ձեր մասնավոր օդանավը մեր գործն է: Այս փիլիսոփայությամբ մեր մասնագետները հոգ կտանեն Ձեր ինքնաթիռի մասին մանրակրկիտ ձեւով. տեխնիկական, շահագործական, իրավաբանական եւ ֆինանսական բոլոր ոլորտները կառավարվում են ամենաբարձր ստանդարտներով ու Ձեզ բացարձակ բավարարելով: Մենք երաշխավորում ենք, որ Ձեր մասնավոր օդանավը միշտ կլինի անթերի վիճակում՝ նրան հատկացնելով ամբողջ ուշադրությունն ու անհրաժեշտ սպասարկումը: Միաժամանակ մենք կարող ենք Ձեզ օգնել նվազեցնել օդանավի պահպանման ծախսերն այնպիսի լուծումների միջոցով, որոնք կհամապատասխանեն Ձեր պահանջներին: Ձեր օդանավի առկայությունը մեր չարտերային շարժակազմի մեջ կապահովի ֆինանսական մուտքեր, որոնց մասին, անշուշտ, եւս հոգ կտանենք»:
Դատելով նրանից, որ «Avcon Jet»-ի կայքում ներկայացված ինքնաթիռները բազավորվում են Ավստրիայում, Գերմանիայում, Իտալիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Պորտուգալիայում, եւ միայն OE-ISN-ն է կայանում Արեւելյան Եվրոպայում, կասկած առաջացավ, որ դրա սեփականատերն Ուկրաինայից է: Գաղտնիք չէ, որ տարբեր երկրների մեծահարուստներ, այդ թվում՝ ռուսաստանցի եւ ուկրաինացի օլիգարխները, իրենց ինքնաթիռներն ու ուղղաթիռները հաճախ գրանցում են այլ երկրներում (նրանցից մի քանիսի մասին կարող եք կարդալ այստեղ): Նրանց համար օդանավերի գրանցման «դրախտ» են օֆշորային գոտիները՝ Կարիբյան ավազանի Արուբա կղզին, Բերմուդները, Մալթան, Մեն կղզին, Լյուքսեմբուրգը, նաեւ Ավստրիան:
Նախորդ տարի գրել էինք ռուսաստանցի գործարար Սամվել Կարապետյանի՝ Մալթայում որպես 9H-SSK գրանցված «Gulfstream G650» ինքնաթիռի մասին, որով այն ժամանակվա վարչապետ Կարեն Կարապետյանը թռել էր Դավոս, իսկ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Թեհրան:
Բիզնես դասի օդանավերի տերերին իդենտիֆիկացնելու ամենալավ ձեւերից մեկը տվյալ օդանավի գրանցմանն ուշադրություն դարձնելն է: Հայտնի է, որ մեծահարուստներն օդանավերն իրենց անուն-ազգանուն-հայրանվան սկզբնատառերով գրանցելու «թուլություն» ունեն: Օրինակ՝ Սամվել Կարապետյանի ինքնաթիռի գրանցման մեջ 9H-ն Մալթայի ազգային նիշն է, իսկ SSK-ն վերծանվում է որպես Samvel Sargis(ovich) Karapetyan:
Փաշինյանին տեղափոխած OE-ISN գրանցմամբ ինքնաթիռի պարագայում OE-ն Ավստրիայի ազգային նիշն է, ISN-ն՝ տրամաբանորեն սեփականատիրոջ անվան սկզբնատառերը (այդուհանդերձ, ոչ միշտ է, որ գրանցումն ու տիրոջ անունը համընկնում են իրար): Համացանցում փնտրելու արդյունքում պարզեցինք, որ ISN-ն իսկապես «G550»-ի տիրոջ անուն-ազգանուն-հայրանվան հապավումն է: Խոսքն ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Նեստոր Իվանովիչ Շուֆրիչի (Nestor Ivanovych Shufrych) մասին է:
Սերբական, հունգարական, ուկրաինական, ռուսական ու սլովակական արմատներ ունեցող 52-ամյա Նեստոր Շուֆրիչը, որը մասնագիտությամբ պատմաբան եւ տնտեսագետ է, մինչեւ քաղաքականություն մտնելը զբաղվել է բիզնեսով, պաշտոններ է զբաղեցրել տարբեր ձեռնարկություններում: Ըստ լուրերի՝ ներգրավված է եղել Արեւմտյան Ուկրաինայի էլեկտրակայաններին մազութ եւ ածուխ մատակարարելու, ինչպես նաեւ շինանյութերի արտահանման բիզնեսում:
1998-ին Շուֆրիչն առաջին անգամ ընտրվել է Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ուկրաինայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից (ՍԴԿ): Պատգամավոր է եղել մինչեւ 2006 թ.: 2004-2005 թթ. նախագահական ընտրություններում եւ «նարնջագույն» հեղափոխության ժամանակ պաշտպանել է այն ժամանակվա գործող վարչապետ Վիկտոր Յանուկովիչին, որն ի վերջո պարտվեց ընդդիմադիր Վիկտոր Յուշչենկոյին:
2006-2007 թթ. Յուշչենկոյի կողմից վարչապետ նշանակված Յանուկովիչի կաբինետում Նեստոր Շուֆրիչը Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների նախարարն էր, ինչից հետո Գերագույն ռադայի պատգամավոր է ընտրվել Յանուկովիչի «Ռեգիոնների կուսակցությունից», որի անդամ էր հասցրել դառնալ ՍԴԿ-ից դուրս գալուց հետո: Իսկ երբ 2010-ին Վ. Յանուկովիչն ընտրվել էր նախագահ, Շուֆրիչը վարչապետ Նիկոլայ Ազարովի կաբինետում նորից ԱԻ նախարար էր դարձել, բայց աշխատել էր 4 ամիս: 2012-2014 թթ. Շուֆրիչը կրկին պատգամավոր էր:
2014-ին՝ Յանուկովիչի պաշտոնանկությունից հետո, Շուֆրիչը հեռացել է «Ռեգիոնների կուսակցությունից» (վերջինս որոշել էր չմասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին) ու արդեն որպես «Ընդդիմադիր բլոկի» ներկայացուցիչ նորից ընտրվել պատգամավոր (վերընտրվել է 2019 թ. ընտրություններում): Ավելի ուշ Շուֆրիչը խոստովանել է, որ «Ընդդիմադիր բլոկը» մոտ 1 մլն դոլար է վճարել ամերիկացի քաղտեխնոլոգ Պոլ Մանաֆորտին (Paul Manafort), որպեսզի վերջինս օգնի իրենց մտնել խորհրդարան: «Մանաֆորտին վճարելն արդարացվեց: Նա հանճար է»,- ասել էր Շուֆրիչը: Պոլ Մանաֆորտը Ուկրաինայում երկար ժամանակ լոբբինգ է արել Վիկտոր Յանուկովիչի շահերը, նախկինում աշխատել է ԱՄՆ նախագահներ Ֆորդի, Ռեյգանի, Բուշ ավագի, Թրամփի նախընտրական թիմերում:
Ըստ լուրերի՝ Նեստոր Շուֆրիչին է պատկանում բիզնես դասի եւս մեկ օդանավ՝ OE-HSN ավստրիական գրանցումով «Gulfstream G200»-ը, որի շահագործողն Ավստրիայի «MJet» ավիաընկերությունն է: Ինչ վերաբերում է OE-ISN-ին, ապա aviapages.com-ը նշում է, որ դրա վարձակալության համար անհրաժեշտ է սեփականատիրոջ համաձայնությունը, ինչը, եթե իրականություն է, նշանակում է, որ Նեստոր Շուֆրիչն նախապես իրազեկվել եւ համաձայնել է, որ իր օդանավը վարձով տրվի Հայաստանի վարչապետին:

Hetq has uncovered the name of the owner of the plane used by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his entourage on their recent trip to the United States and back.
It appears that the private business class jet leased by Pashinyan belongs to Ukrainian politician Nestor Shufrych, who had dealings with Paul Manafort, a former U.S. political consultant and lobbyist convicted of tax and bank fraud in 2018. Manafort joined Donald Trump’s presidential campaign team in March 2016.
Pashinyan left the country on September 21 after participating in the events dedicated to the 28th anniversary of Armenia's independence in Gyumri.
The business class American "Gulfstream G550" plane arrived in Gyumri’s Shirak Airport from Kyiv on the same day, to take Pashinyan to the USA.
The plane, with Pashinyan's entourage aboard, first touched down in Ireland’s Shannon Airport for refueling and then left for Van Nuys Airport in Los Angeles, where it arrived on the evening of September 21, local time.
As widely reported in the Armenian and foreign press, Pashinyan had several meetings with local authorities and the Los Angeles Armenian community.
On September 23, Pashinyan's plane departed for Silicon Valley, San Jose, and in the evening on the same day, New York, touching down at Teterboro Airport in New Jersey. After a series of meetings at the UN and addressing the General Assembly, Pashinyan returned from Teterboro to Yerevan’s Zvartnots Airport, touching down in the evening of September 26. The Gulfstream G550 returned to Kiev from Yerevan the following morning.
After it became clear that Pashinyan had left for the United States not on a government plane, but on a leased private jet, a rather expensive pleasure (the press wrote that the rental cost was $ 300-400 thousand), Pashinyan’s spokesman Vladimir Karapetyan posted the following on his Facebook page September on September 23.
“Prime Minister Nikol Pashinyan's working visit to the United States was carried out by charter flight through a private company. In general, the sum allocated for the visit can reach up to 165 million drams (about US$350,000), and the purpose of organizing the charter flight depends on several circumstances. The Prime Minister's agenda in the United States is very extensive. Nikol Pashinyan's visit to Los Angeles has been under preparation for a long time, where the head of government has had more than a dozen meetings and events in a day, about which the public was given proper information.
“From there, the Prime Minister will travel to San Jose, the Silicon Valley, with a busy agenda, and again, in just a few hours, will hold a series of meetings and negotiations with leading high-tech companies. The Prime Minister will then leave for New York, engaging in the work of the UN General Assembly. Nikol Pashinyan will have more than a dozen meetings and events at the UN headquarters. At the same time, I would like to inform you that the Singapore Prime Minister's official visit to Armenia is scheduled for September 28, and the Prime Minister has a problem about arriving in Yerevan before that. Without a special flight, the Prime Minister's important working visit to the United States with such a busy schedule and short deadlines would not be possible, especially given that the Prime Minister could not attend the September 21 events in Armenia, including the Hero of Our Times award ceremony. From now on, such adjustments will be made in such a way as to facilitate the more effective organization of the President's visit.”
Putting aside the discussion of the amount of money spent, as well as leasing a private business class aircraft instead of using a government plane, let's look at the operator and owner of this aircraft. They have been paid millions by Armenian taxpayers.
Today, there are many airlines offering charter flights in business class worldwide.
In this instance, Nikol Pashinyan's staff leased the plane from the Austrian company Avcon Jet AG, headquartered in Vienna. (It has ten branch offices in Europe, Asia and Africa.) The company offers a variety of planes to potential customers, including Cessna, Bombardier, Gulfstream.
As mentioned above, Pashinyan and his entourage was provided with a Gulfstream G550 model aircraft.
According to the Austrian Aircraft Register, there are seven G550s in the Avcon Jet fleet. But there are two listed on the airline's official website. One (registration number: OE-ICQ) is based in Vienna International Airport, the other (OE-ISN) is based in Kyiv International Airport (also known as Zhuliany). Perhaps it was because of the shorter distance to Armenia that the Kiev-based aircraft, designed for 19 people (the other accomodates 18), was chosen.
The OE-ISN was produced in 2013 (the other was in 2005) and can fly up to 12,500 kilometers non-stop. The aircraft has five beds.
According to aviation reports, the first operator of the aircraft was the Austrian company Jetalliance, which ceased operations in 2013. Afterwards, Avcon Jet, a well-known business aviation company, became the operator of the OE-ISN.
Founded in 2007, the company’s owners include Managing Director Alexander Vagacs and CEO Maximilian Maruna. The main owner is Chairman of the Board of Directors, Austrian lawyer Roman Schweitzer.
Knowing the owners of the company isn’t the most important point for the purposes of this article. Avcon Jet is merely an aircraft operator.
It is well-known that such companies not only use their own aircraft, but also manage and operate planes owned by the rich and famous, assorted oligarchs, officials, and large companies.
Addressing such owners, Avcon Jet states on its website: “Your private jet – our business. In keeping with this philosophy, our experts look after your aircraft with utmost diligence: all technical, operational, legal and financial aspects are managed at the highest possible standards – and to your absolute satisfaction. We ensure that your private jet will always be maintained immaculately, giving it all the attention and service it needs. At the same time we can help you reduce the cost of ownership with solutions tailored to your needs. Offering your aircraft as part of our charter fleet will ensure a financial return. Of course we’ll take care of that too.”
Since the planes featured on the Avcon Jet website are based in Austria, Germany, Italy, Great Britain and Portugal, and only the OE-ISN is based in Eastern Europe, there is little doubt that its owner is from Ukraine.
It's no secret that wealthy people from various countries, including Russian and Ukrainian oligarchs, often register their aircraft and helicopters in other countries (some of which can be read here). For them, the “paradise” for aircraft registration are the offshore zones: the Caribbean, Aruba, Bermuda, Malta, Isle of Man, Luxembourg and Austria.
Last year, Hetq wrote about Russian businessman Samvel Karapetyan's "Gulfstream G650" plane registered in Malta as 9H-SSK. Then Armenian Prime Minister Karen Karapetyan flew the plane to Davos, and, later former President Serzh Sargsyan flew it to Tehran.
One of the best ways to identify business class aircraft owners is to pay attention to the registration of the aircraft. It is known that wealthy people have a "weakness" in registering aircraft with their first and last names. For example, in the registration of Samvel Karapetyan's plane 9H is the national mark of Malta, and SSK is decoded as Samvel Sargis(ovich) Karapetyan.
In the case of the OE-ISN registration plane used by Pashinyan, the OE is the Austrian national mark and the ISN is logically the initials of the owner's name. (The registration and the name of the owner do not always correspond).
Searching the internet, we found out that the ISN is really the G550's owner's surname. We are talking about the Ukrainian politician Nestor Ivanovych Shufrych.
Nestor Shufrych, a 52-year-old historian and economist with Serbian, Hungarian, Ukrainian, Russian and Slovak roots, worked in various businesses before entering politics.
He was reportedly involved in the supply of fuel oil and coal to power plants in western Ukraine, as well as in the export business of building materials.
In 1998, Shufrych was first elected a member of the Supreme Council (Rada) of Ukraine from the Social Democratic Party of Ukraine (SDPU). He served as an MP until 2006. During the 2004-2005 presidential elections and the Orange Revolution, he defended then-Prime Minister Viktor Yanukovych, who eventually lost to opposition leader Viktor Yushchenko.
Shufrych served as Ukraine's Minister of Emergency Situations from 2006-2007 in the cabinet of Yanukovych, who was appointed prime minister by Yushchenko. He was later elected a deputy of the Supreme Rada from Yanukovych's Party of Regions, which he had become a member of after leaving the SDPU. In 2010, when Yanukovych was elected president, Shufrych again became Minister of Emergency Situations in Prime Minister Nikolay Azarov's cabinet but served only four months. In 2012-2014 Shufrych was an MP again.
In 2014, after Yanukovych's ouster, Shufrych left the Party of Regions (which had decided not to run in early parliamentary elections) and was re-elected as a member of the Opposition Bloc (re-elected in the 2019 elections).
Shufrych later admitted that the Opposition Bloc had paid about $1 million to American political consultant, and later convicted felon, Paul Manafort to help them get into parliament.
“The investment in Manafort paid off. He’s a genius,” Shufrych said at the time. Paul Manafort has long lobbied for the interests of Viktor Yanukovych in Ukraine, and previously served on the election teams for U.S. Presidents Ford, Reagan, Bush senior, and Trump.
According to reports, Nestor Shufrych owns another business class aircraft, the OE-HSN Austrian-registered Gulfstream G200, operated by the Austrian company MJet.
As for the OE-ISN, aviapages.com states that its lease requires the approval of the owner, which, if true, means that Nestor Shufrych had been informed in advance and had agreed to rent his aircraft to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.