9000 տնտեսվարող սպասում է ՀԴՄ-ի․ ՊԵԿ-ը միայն սահմանամերձ համայնքների համար ՀԴՄ ունի
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ 9000 տնտեսվարող սպասում է հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի (ՀԴՄ)։ Սակայն ՊԵԿ-ն այլևս ՀԴՄ չի գնում, ունեցած խմբաքանակն էլ նախատեսված է սահմանամերձ համայնքների համար։
Այն տնտեսվարողները, որոնք հերթից խուսափելու համար իրենց միջոցներով սարքը ներկրել են, չեն կարողանում այն ներդնել՝ ծրագրային ապահովման պատճառով։
Չինաստանից իր ներկրած ՀԴՄ-ի համար ծրագրային ապահովում չի կարողանում ստանալ Իջևանի բնակիչ Դավիթ Կարապետյանը։ Նա «Հետք»-ին պատմեց, որ Կառավարության՝ ՀԴՄ-ների շուկան ազատականացնելուց հետո որոշել է սարք ներկրել։ Չինաստանից մոտ մեկ ամիս առաջ գնել է «PAX S900» մոդելի ՀԴՄ։ Սարքի համար վճարել է 80 դոլար։ Սակայն մինչ օրս չի կարողանում գործարկել ՀԴՄ-ն, քանի որ որևէ ընկերության կամ Պետական եկամուտների կոմիտեի միջոցով չի կարողանում ծրագիր ներդնել սարքում։
ՀԴՄ-ն ստանալուց հետո Դավիթը դիմել է Իջևանի ՊԵԿ բաժին, որպեսզի գրանցեն սարքը, բայց քանի որ այն հայաֆիկացված չի եղել, նրան ասել են գնալ ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակ։ Գրասենյակը ՀԴՄ-ն հայաֆիկացնելու համար Դավիթին ուղղորդել է սպասարկման ընկերություններ։ Սակայն նրան այնտեղ տեղեկացրել են, որ իրենք ծրագիր են տեղադրում արդեն իսկ գործարկված ՀԴՄ-ում։
«Հայաֆիկացման համար ինձ ասում են՝ ծրագրավորող վարձեք։ Եթե ես բերել եմ նույն մոդելը (ի նկատի ունի «PAX S900» մոդելը-հեղ․), ծրագիր արդեն կա գրված, սարքերի մեջ կարողանում են գցել, խնդիրը ո՞րն է, որ ես նորից պետք է ծրագրավորող վարձեմ, 9 000-10 000 դոլար ծախսեմ, առանձին իմ համար ծրագիր գրեն, հա՞»,- նշեց տնտեսվարողը։
Դավիթ Կարապետյանը գրությամբ դիմել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին՝ խնդրելով ներկրած ՀԴՄ-ն ապահովել հայաֆիկացված ծրագրով։ Սակայն ՊԵԿ նախագահը նրան ևս ուղղորդել է ՀԴՄ-ների սպասարկմամբ զբաղվող ընկերություն։
Պետական եկամուտների կոմիտեն «Հետքին» պարզաբանել է, որ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների հայաֆիկացումը ծրագրային ապահովման մաս է, որը պետք է իրականացնի այն մասնավոր ընկերությունը, որը ներկրել է սարքը։ Սակայն այժմ չկա ընկերություն, որն ունի ծրագրային ապահովման թույլտվություն։ Երկու ընկերություն ծրագրային ապահովում է մշակում, որը դեռևս վերջնական փուլում չէ։
Անկախնիկ գործարքներ՝ ՀԴՄ-ների բացը լրացնելու համար
9000 տնտեսվարող Պետական եկամուտների կոմիտեից սպասում է հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի։
Նրանց շարքում է նաև Դավիթ Մզիկյանը։ Տնտեսվարողը որոշել է ՊԵԿ-ի միջոցով գնել ՀԴՄ, քանի որ չի կարողացել այլ ճանապարհով, խելամիտ արժեքով սարք գնել։
Դավիթը ՀԴՄ գնելու համար ուսումնասիրել է ապրանքների վաճառքով զբաղվող www.list-am կայքը և պարզել, որ սարքերի արժեքը սկսվում է 200-250 հազար, իսկ վարձակալության արժեքը՝ 15-20 հազար դրամից։
Դավիթը Չինաստանից հուլիսին է տեղափոխվել Հայաստան՝ բիզնես հիմնելու նպատակով։ Մոտ մեկ ամիս առաջ հիմնել է «Lingostar» լեզվի կենտրոնը, որտեղ երեխաների համար անգլերեն լեզվի ուսուցման դասեր են անցկացվում: «Վրաստանում բիզնես ունենք, երկու-երեք օրվա ընթացքում ՀԴՄ ենք ձեռք բերել։ Ու ինձ որ ասում էին՝ էստեղ խնդիր կա, մարդիկ ամիսներով սպասում են, մտածում էի՝ լավ չեն հարցնում կամ լավ չեն դիմում։ Բայց երկու ամիս առաջ, երբ բացեցինք կենտրոնը, կես ամիս առաջ էլ գործը սկսեցինք, պարզվեց՝ իրոք խնդիր կա»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց Դավիթը։
Խնդրին ծանոթանալու և լուծման տարբերակներ գտնելու համար Դավիթը գնացել է Պետական եկամուտների կոմիտե, որտեղից նրան ուղղորդել են «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ»։ Հեռախոսազանգով Դավիթը պարզել է, որ գրասենյակում ՀԴՄ չկա, եւ տնտեսվարողը պետք է հերթագրվի։ Սարք ձեռք բերելու համար Դավիթը հերթագրվել է, նախնական 10 000 դրամ վճարումը կատարել։
Գործունեությունն անհայտ ժամանակով չդադարեցնելու համար Դավիթը որոշել է գործարքներն անել կամ բանկային փոխանցումների, կամ տերմինալային վճարումների միջոցով։ Սակայն, ըստ նրա, սա անհարմարություն է առաջացնում հաճախորդների համար։ «Այսինքն՝ մեր հաճախորդները, ովքեր գալիս են, ուզում են վճարել, երեխային վերցնել, ստիպում ենք, որ գնան տերմինալով վճարեն։ Ստիպված նրանց անհարմարություն ենք պատճառում»,- նշեց նա։
ՊԵԿ-ում Դավիթին զգուշացրել են, որ կտուգանեն առանց ՀԴՄ կտրոնի գործարք անելու համար: Նա սա համարում է անօրինական որոշում՝ ընդգծելով, որ պետական մարմինը լուծում չի առաջարկում։
Պետական եկամուտների կոմիտեի հաղորդմամբ՝ մի քանի ընկերություններ ցանկություն են հայտնել ՀԴՄ ներկրել Հայաստան, սակայն նրանք ՊԵԿ-ի հետ գաղտնիության չբացահայտման համաձայնագիր ունեն, որի շրջանակներում իրականացվում է սարքերի ծրագրային ապահովման ամբողջական փաթեթի մշակում և իրականացում։

9000 хозяйствующих субъектов ждут контрольно-кассовых аппаратов, но их выдают только приграничным общинам
По данным Комитета госдоходов 9000 хозяйствующих субъектов ждут, чтобы им предоставили контрольно-кассовые аппараты (ККА). Однако КГД больше их не закупает, а те, что есть, предназначены для приграничных общин.
Предприниматели, которые, не желая долго ждать своей очереди, сами закупили ККА, не могут их использовать из-за отсутствия программного обеспечения.
Житель Иджевана Давид Карапетян, который привез контрольно-кассовый аппарат из Китая, не может его установить, поскольку имеются проблемы с программным обеспечением. Давид рассказал Hetq.am, что после того, как правительство либерализировало рынок ККА, он решил сам привезти аппарат. Месяц назад Давид приобрел в Китае за 80 долларов контрольно-кассовый аппарат модели “PAX S900”, но по сей день не может его использовать из-за невозможности загрузить программное обеспечение при помощи какой-либо компании или Комитета госдоходов.
После приобретения ККА Давид обратился в иджеванское отделение Комитета госдоходв для регистрации аппарата, но поскольку ККА не был арменифицирован, то предпринимателя направили в Офис внедрения контрольно-кассовых аппаратов. Там Давиду порекомендовали обратиться в компанию по обслуживанию ККА. Последняя в свою очередь сообщила, что программу они загружают в уже используемые ККА.
“Мне сказали, что для осуществления арменификации я должен обратиться к программисту. Но если я привез ту же модель (то есть “PAX S900”. – Авт), если программа уже написана и ее удается загружать в ККА, то в чем проблема? Почему я опять должен обратиться к программисту, заплатить 9000-10000 долларов, чтобы для меня написали отдельную программу?” – недоумевает Давид. Он обратился с заявлением к председателю КГД Давиду Ананяну, попросив обеспечить привезенный им ККА арменифицированной программой. Однако Ананян тоже направил его в компанию по обслуживанию ККА.
Комитет госдоходов сообщил Hetq.am, что арменификация контрольно-кассовых аппаратов составляет часть программного обеспечения, которая должна быть осуществлена частной компанией, закупившей аппарат. Но в настоящее время ни одна компания не имеет разрешения на загрузку программного обеспечения. Его разработкой занимаются две компании, однако этот процесс пока не завершен.
Для восполнения пробелов в ситуации с ККА используются безналичные сделки
9000 хозяйствующих субъектов ждут предосставления Комитетом госдоходов контрольно-кассовых аппаратов. В их числе и Давид Мзикян. Предприниматель решил купить ККА через Комитет госдоходов, так как приобрести аппарат по разумной цене другим путем ему не удалось.
С целью покупки ККА Давид изучил сайт интернет-магазина www.list-am и выяснил, что стоимость ККА начинается с 200-250 тыс. драмов, а стоимость его аренды – с 15-20 тыс. в месяц.
В июле Давид переехал из Китая в Армению для создания здесь бизнеса. Полтора месяца назад он основал центр по изучению английского языка для детей “Lingo star”. “У нас есть бизнес и в Грузии, но там мы приобрели ККА в течение двух-трех дней. И когда мне говорили, что здесь есть проблемы, что люди ждут месяцами, я думал, что они что-то не так делают. Однако два месяца назад, когда мы открыли центр, а через две недели начали работать, выяснилось, что проблемы действительно существуют”,- сказал нам Давид Мзикян.
Чтобы найти варианты решения проблемы, он отправился в Комитет госдоходов, откуда его направили все в тот же Офис внедрения контрольно-кассовых аппаратов. Давид выяснил по телефону, что ККА в Офисе нет и что хозяйствующий субъект должен записаться в очередь. Давид записался, заплатив предварительно 10 тысяч драмов.
Чтобы не прекращать на неопределенное время работу центра, наш собеседник решил осуществлять денежные сделки через банки или терминалы. Но, по словам Давида, это создает неудобства для клиентов.
В КГД его предупредили о том, что в случае осуществления сделок без кассового чека он будет оштрафован. Давид считает это решение незаконным, подчеркивая, что государственный орган не предлагает решение.
По сообщению КГД несколько компаний изъявили желание импортировать в Армению контрольно-кассовые аппараты, однако они подписали с КГД соглашение о неразглашении тайны. В рамках этого соглашения разрабатывается весь пакет программного обеспечения ККА.