Խորհրդարանն ընդունեց Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու ԱԺ որոշման նախագիծը
Խորհրդարանը 98 կողմ 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու` ԱԺ որոշման նախագիծը։ Քվեարկության արդյունքը ներկայացրեց ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։ Քվեարկությանը 132 պատգամավորներից մասնակցել է 101-ը, երկու քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր։
Հիշեցնենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ քվեարկությունն ընթացավ փակ-գաղտնի ընթացակարգով։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները, ինչպես և հայտարարել էր խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, քվեարկությանը չմասնակցեցին։
Ընդգծենք, սակայն, որ այս քվեարկությամբ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները չեն դադարեցվում, պարզապես բարձր դատարանը 30 օրվա ընթացքում պետք է վարույթ ընդունի ԱԺ ընդունած փաստաթուղթը և որոշում կայացնի դրա առնչությամբ:
Ըստ «Իմ քայլի»՝ Հրայր Թովմասյանը ՍԴ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննության ընթացքում էական կարգապահական խախտումներ է թույլ տվել։ Այն է` առերևույթ կանխակալ վերաբերմունք է դրսևորել, քանի որ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կնքահայրն է, որի մասին Թովմասյանը չի բարձրաձայնել` վարույթից իր հեռացվելու հարցը քննարկման առարկա չդարձնելու համար։
Քաղաքական մեծամասնության որոշման տեքստում նշվում է նաև, որ Թովմասյանը ՀՀԿ-ի իշխանության տարիներին տարբեր բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել, իսկ այդ ուժն իր աջակցությունն է հայտնել Քոչարյանին։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանը ՍԴ անդամ է ընտրվել 2018 թվականի մարտի 2-ին՝ 64 կողմ, 27 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Նրա թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի նախկին խոսնակ Արա Բաբլոյանը։

By a vote of 98-1, the Armenian National Assembly today approved a bill which will send the matter of ousting Hrayr Tovmasyan as Constitutional Court President to the Constitutional Court itself for review.
The bill was introduced by the Im Kayl (My Step) faction, which enjoys a majority in the parliament.
Prosperous Armenia MPs refrained from voting. Faction President Gagik Tsarukyan said the bill lacked adequate substantiation.
The bill’s backers say that Tovmasyan violated court protocol when reviewing the case of former Armenian President Robert Kocharyan, now on trial for bribe taking and usurping state power.
The Constitutional Court will now decide whether there is adequate justification to strip Tovmasyan of his power.
According to the bill’s backers, Hrayr Tovmasyan committed substantial disciplinary violations during the examination of former Armenian President Robert Kocharyan's appeal to the Constitutional Court. That is, he showed bias, since he is the godfather of Kocharyan's defense lawyer Aram Orbelyan, a fact Tovmasyan did not raise to avoid possibly being recused from the case.
The bill also mentions that Tovmasyan held various high positions during the reign of Republican Party of Armenia, and that force has supported Kocharyan.
It should be recalled that Hrayr Tovmasyan was elected to the Constitutional Court on March 2, 2018 with 64 votes in favor and 27 against. His candidacy was nominated by former parliament speaker Ara Babloyan.