Խորհրդարանն ընդունեց Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու ԱԺ որոշման նախագիծը
Խորհրդարանը 98 կողմ 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու` ԱԺ որոշման նախագիծը։ Քվեարկության արդյունքը ներկայացրեց ԱԺ հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։ Քվեարկությանը 132 պատգամավորներից մասնակցել է 101-ը, երկու քվեաթերթիկ համարվել է անվավեր։
Հիշեցնենք, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ քվեարկությունն ընթացավ փակ-գաղտնի ընթացակարգով։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները, ինչպես և հայտարարել էր խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, քվեարկությանը չմասնակցեցին։
Ընդգծենք, սակայն, որ այս քվեարկությամբ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները չեն դադարեցվում, պարզապես բարձր դատարանը 30 օրվա ընթացքում պետք է վարույթ ընդունի ԱԺ ընդունած փաստաթուղթը և որոշում կայացնի դրա առնչությամբ:
Ըստ «Իմ քայլի»՝ Հրայր Թովմասյանը ՍԴ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննության ընթացքում էական կարգապահական խախտումներ է թույլ տվել։ Այն է` առերևույթ կանխակալ վերաբերմունք է դրսևորել, քանի որ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կնքահայրն է, որի մասին Թովմասյանը չի բարձրաձայնել` վարույթից իր հեռացվելու հարցը քննարկման առարկա չդարձնելու համար։
Քաղաքական մեծամասնության որոշման տեքստում նշվում է նաև, որ Թովմասյանը ՀՀԿ-ի իշխանության տարիներին տարբեր բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել, իսկ այդ ուժն իր աջակցությունն է հայտնել Քոչարյանին։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանը ՍԴ անդամ է ընտրվել 2018 թվականի մարտի 2-ին՝ 64 կողմ, 27 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ Նրա թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի նախկին խոսնակ Արա Բաբլոյանը։

Парламент принял проект решения об обращении в КС по вопросу прекращения полномочий Грайра Товмасяна
Парламент 98-ю голосами “за” и одним “против” принял проект решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.
Из 132 депутатов в голосовании принял участие 101 депутат. Два бюллетеня признаны недействительными.
Фракция “Процветающая Армения”, как и объявил заранее ее лидер Гагик Царукян, не приняла участие в голосовании.
Сейчас Конституционному суду предстоит рассмотреть разработанный политическим большинством НС проект решения с тем, чтобы определить, допустил председатель КС существенные дисциплинарные нарушения или нет.
Фракция “Мой шаг” убеждена, что в процессе рассмотрения в КС дела второго президента Армении Роберта Кочаряна Г.Товмасян проявил предвзятое отношение, поскольку является крестным адвоката Кочаряна Арама Орбеляна. Кроме того, в период правления Республиканской партии, которая, как известно, поддержала Р.Кочаряна, Товмасян занимал различные высокие посты.
Фракция “Мой шаг” утверждает, что в рамках рассматриваемого в КС дела Роберта Кочаряна Товмасян допустил существенные дисциплинарные нарушения.