Բարեգործական ծրագրով կառուցված տները փորձում են վաճառել բնակիչներին
«Հույսի Ավան» բնակելի թաղամասի տասնյակ բնակիչներ մտահոգություն ունեն, որ կկորցնեն իրենց առանձնատները «Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամի առաջարկած վերջին փոփոխությունների պատճառով։
Բնակիչները «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեցին, որ հիմնադրամի նախագահ Բարույր Ջամբազյանն ու իրավաբան Արարատ Գրիգորյանը բնակիչներին խումբ-խումբ կանչել են հանդիպումների՝ առաջարկելով «սիմվոլիկ գումարի» դիմաց գնել նրանց առանձնատները, կամ հիմնադրամի հետ նոր պայմաններով պայմանագիր կնքել։ Բնակիչներն ասում են, որ իրենց առաջարկվող նոր պայմանագրով պարտավորվելու են վճարել հողի հարկ և գույքահարկ, աղբի և ոռոգման ջրի վճարներ։
Բնակիչների բողոքների արդյունքում այս գործընթացը ժամանակավորապես դադարեցվել է։
Կառավարությունը «Հույսի ավանը» սահմանել է որպես բարեգործական ծրագիր
«Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է 2001 թվականին։ Նույն տարում Կառավարության մարդասիրական օգնության կենտրոնական հանձնաժողովը հիմնադրամին Աշտարակի խճուղու հարևանությամբ 16 հեկտար հողատարածք հատկացրեց՝ բնակելի ավան ստեղծելու նպատակով։ Այն նախատեսված էր լինելու 200 անապահով ընտանիքների համար, ավանում այժմ բնակվում է 79 ընտանիք։
Ըստ Կառավարության հաստատած ծրագրի՝ առանձնատները ընտանիքներին հատկացվել են անհատույց, անժամկետ կարգով, իսկ դրանց սեփականատերը հիմնադրամն է։ Սակայն թաղամասի կառույցները, ըստ Կառավարության հանձնաժողովի որոշման, ենթակա չեն օտարման կամ գրավադրման։
Ինչպես են բնակիչներին առաջարկել գնել իրենց տները
«Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամը «Հույսի ավան»-ի բնակիչների հետ ամեն հինգ տարին մեկ պայմանագիր է կնքել։ Դրանով կարգավորվել են բնակիչների և հիմնադրամի միջև հարաբերությունները, սահմանվել՝ բնակիչների իրավունքներն ու պարտավորությունները։
«Հույսի ավան»-ի բնակիչ Արտակ Սրապիոնյանը ևս իր առանձնատունը գնելու առաջարկ է ստացել։ Նա ավանում է բնակվում արդեն 13 տարի։ Տունը նրա ընտանիքին տրամադրվել է անհատույց, անժամկետ կարգով։ 2019թ.-ի հուլիսին Արտակ Սրապիոնյանին հիմնադրամի տնօրենն ու իրավաբանն անակնկալ հայտնել են, որ նա պետք է կամ հիմնադրամի հետ նոր պայմաններով պայմանագիր կնքի, կամ գնի իր զբաղեցրած տունը։
Սրապիոնյանը պատմեց, որ հանդիպմանը իրեն նաև առաջարկել են իր կարգավիճակի մասին դիմում-նամակ գրել, որն այլ բնակիչների դիմումների հետ հիմնադրամը կներկայացնի Կառավարություն և կկարողանա «Հույսի ավան» թաղամասին հատկացված հողը սեփականաշնորհել։ Այնինչ հետագայում մեզ հետ զրույցում հիմնադրամի նախագահ Բարույր Ջամբազյանը պարզաբանեց, որ Կառավարություն այլ նպատակով էին դիմելու։
«Իրավաբանն ասաց՝ մենք այլևս ի վիճակի չենք գումարներ վճարելու՝ հողի հարկը, գույքահարկը, աղբի վճարը, ոռոգման ջրի վճարը։ Ասացին՝ նոր պայմանագրի կնքման ժամանակ թարմացվելու են պայմանագրի կետերը, և այդ բոլոր կետերի մեջ մտնելու է աղբի, ոռոգման ջրի գումարը, հողի և գույքի հարկը: Ասել է, որ էդ հարցը լուծվավ (նկատի ունի հողերի սեփականաշնորհումը- հեղ․), արդեն տների գները կորոշենք։ Ու էնպես է, որ ձեզ զեղչով, սիմվոլիկ գումարով կտանք։ Մարդը կոնկրետ առաջարկում էր, եթե մենք դա անում էինք, ինքը սկսում է այդ տները վաճառել»,- ասաց Արտակ Սրապիոնյանը։
Սրապիոնյանը նոր պայմանագիրն ուսումնասիրելու համար մի քանի օր է խնդրել, ըստ նրա, իրավաբանը դրան ի պատասխան հայտնել է. «Այդ դեպքում, մենք քո հետ խոսալու բան չունենք, մենք ոնց պետք է օրենքով կանենք»։
«Մարդը շեղվել է իր բարեգործությունից և զբաղվում է առևտրային գործունեությամբ։ Այսինքն՝ հիմնադրամի գույքը ցանկանում է վաճառի, իսկ հիմնադրամի գույքը իր սեփականությունը չի, դա փոխանցել են Եվրոպայից բարեգործ մարդիկ»,- նշեց «Հույսի ավանի» մեկ այլ բնակիչ՝ Ռոման Չիլինգարյանը։
Նրա ընտանիքին ևս առաջարկել են գնել զբաղեցրած տունը։ Ռոմանը պատմեց, որ հանդիպմանը, որին ներկա է գտնվել մայրը, երկու առաջարկ է հնչել՝ կամ նոր պայմաններով պայմանագիր կնքել, կամ սեփականաշնորհել առանձնատունը։ Ասել են նաեւ, որ տունը գնելու համար իրենք կարող են օգնել վարկ վերցնել, այդ գումարով գնել տունը:
«Մարդը մեզ վաճառում էր այդ բնակարանը, բայց չէր կարող վաճառել, քանի որ գոյություն ունի հիմնադրամի կանոնադրությունը, որում գրված է ոչ առևտրային կազմակերպությունը, ոչ հիմնադրամի նախագահը իրավունք չունեն հիմնադրամի միջոցները ի օգուտ իրեն օգտագործել։ Այս ծրագիրը, որ իրականացրել է, Կառավարությունը, ցեմենտը, թեկուզ շինարարության համար ամեն ինչ ԱԱՀ-ից ազատել է»,- ասաց Ռոման Չիլինգարյանը։
Ինչու «Դիակոնիա» հիմնադրամը որոշեց վաճառել առանձնատները
«Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Բարույր Ջամբազյանը «Հետքի» հետ զրույցում չհերքեց, որ բնակիչներին՝ իրենց զբաղեցրած առանձնատները գնելու առաջարկ արել են։ Սակայն ընդգծեց, որ դա քննարկում էր, և ցանկանում էին ծանոթանալ բնակիչների կարծիքներին։
«Մենք մեր բնակիչներին այնքան կհարգենք, որ առանց իրենց կարծիքը չիմանալու, ոչ մի որոշում չենք անի։ Առաջարկը կոնկրետ հետևյալն էր, որ մենք կասեինք՝ քննարկում ենք ու Կառավարությանը պետք է դիմենք, եթե մեր բնակիչների մեծամասնությունը համաձայն է, դուք կարող եք այս բնակարանները գնել։ Գնել նշանակում է, որ ոչ թե շուկայական գնով, այլ մենք կֆիքսենք մի թիվ մի քառակուսի մետրի համար։ Բայց մի երկու սենյականոց առանձնատունը կարող էր 7-8 հազար դոլար լիներ»,- ասաց հիմնադրամի նախագահը։
Տները գնելու առաջարկը միանշանակ չի ընդունվել բնակիչների կողմից։ Այս պատճառով հիմնադրամն այդ նախաձեռնությունը անժամկետ դադարեցրել է։
«Բարեգործությունը մի քիչ ծուլացրեց մարդկանց»,-ընդգծեց Ջամբազյանը։
Բարույր Ջամբազյանի հավաստմամբ՝ տները վաճառելով՝ նպատակ չունեին հիմնադրամը հարստացնել, իսկ դրանց վաճառքից գոյացած գումարները օգտագործվելու էին այլ բարեգործական ծրագրեր իրականացնելու նպատակով։
Ջամբազյանը, անդրադառնալով 2001 թվականին սկսած այս նախաձեռնությանը, նշեց՝ բնակիչներին առանձնատուն հատկացնելով՝ նրանց հնարավորություն են տվել իրենց կյանքը դասավորել, սակայն այդ տները նրանց չեն նվիրել։
Հիմնադրամի նախագահը ընդգծեց՝ եթե բնակիչները որոշեին տները գնել, այդ նախաձեռնությանը գուցե ընդառաջեր Կառավարությունը, քանի որ 2001 թվականին գործադիրն այս ծրագիրը հաստատել է որպես բարեգործական։
Բնակիչների այն տեղեկությունները, որ հիմնադրամը Կառավարությանը դիմելու էր 2001 թվականին «Հույսի ավանի» կառուցման համար հատկացված հողը սեփականաշնորհելու խնդրանքով, Ջամբազյանը հերքեց։ Ասաց՝ 2008 թվականից այդ հողը հանդիսանում է հիմնադրամի սեփականությունը։ Իսկ Կառավարություն դիմելու էին այլ նպատակով․ «Արժի Կառավարության հետ խոսել, քննարկել, իրենց կարծիքն էլ իմանալ։ Հետո տեսնել այստեղ ի՞նչ հնարավորություններ կան, որ Կառավարությունը կօգնի այս հարցին։ Լիքը հարցեր կային, որ կարող էինք Կառավարության խնդրել, որ իրենք միջնորդեն։ Մի նպատակը նա էր, որ կարո՞ղ է Կառավարությունը միջնորդի բանկին, բանկը բնակիչներին, ովքեր այդ գումարը չունեն, վարկ տա, որ այդ մարդիկ կարողանան գնեն այդ բնակարանները»,- նշեց Ջամբազյանը։
«Հույսի ավան» թաղամասը կառուցվել է նվիրատվությունների միջոցով։ Ջամբազյանն ասում է՝ նվիրատու կազմակերպությունները դեմ չեն, որ իրենց նվիրատվություններով կառուցված առանձնատները վաճառվեն։
Անդրադառնալով աղբի և ոռոգման ջրի վճարները, հողի հարկը և գույքահարկը վճարելու պարտավորություններին՝ Բարույր Ջամբազյանն ընդգծեց, որ դրանք նոր չեն, նախորդ պայմանագրով ևս սահմանված էին։ Սակայն հիմնադրամն այս անգամ հաստատակամ որոշել է, որ այդ վճարները կատարելու է բնակիչը, ոչ թե իրենք։ «Փոփոխությունն այն է, որ մենք ասել ենք նրանց՝ այսօրվանից դա գործելու է։ Մենք չենք կարող իրենց բոլոր հարցերը լուծել։ Դա մեր կողմից էլ սխալ կլինի, որովհետև իրենց վատ սովորեցրինք արդեն»,- նշեց նա։
«Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Բարույր Ջամբազյանը հավաստիացրեց, որ եթե որևէ բնակիչ չկարողանա գնել իր տունը, կշարունակի մնալ ավանում, բայց կկատարի պայմանագրի բոլոր դրույթները՝ վճարելով կոմունալ վճարները։
Բնակիչները դիմել են պատկան մարմիններին, բայց՝ անարդյունք
Ներկայացված խնդիրների վրա ուշադրություն հրավիրելու և դրանք լուծելու խնդրանքով բնակիչները դիմել են պետական մի շարք մարմինների։
Նրանք գրավոր նամակներ են ուղարկել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, Կառավարություն, որը նամակը հասցեագրել է Արդարադատության նախարարությանը։ Բնակիչները առձեռն նամակ են հանձնել նաև վարչապետի նախկին օգնական Մհեր Սահակյանին, սակայն նրա՝ աշխատանքից ազատվելուց հետո բնակիչները որևէ պատասխան նրանից չեն ստացել։
Բնակիչների հարցերին լուծումներ առաջարկող արձագանքներ չեն եղել։
Արդարադատության նախարարությունից հայտնել են, որ վեճը քաղաքացիական բնույթ է կրում, այն քննելու իրավասությամբ իրենք օժտված չեն։
Օրեր առաջ Ռոման Չիլինգարյանը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացել է պատասխան, որով նախարարությունը հայտնել է, որ Կառավարության 2001 թվականի որոշմամբ՝ բնակիչերի և հիմնադրամի միջև ծագած վեճերը լուծվում են բանակցությունների միջոցով, իսկ համաձայության չգալու դեպքում վեճերը հանձվում են դատարանի քննությանը։ Այս հանգամանքը ընդգծելով՝ նախարարությունը տեղեկացրել է, որ առկա վեճերի օրինականությունն ու լուծումը դուրս են իրենց իրավասությունների շրջանակից։

Dozens of residents of Yerevan’s Hope Village, in the district of Davtashen, are worried that they will lose their homes because of recent changes being made by the Diaconia Charitable Foundation.
Residents told Hetq that Baruir Jambazyan, president of the foundation and Ararat Grigoryan, a lawyer, had called the residents to a group meeting, offering to buy their houses for a "symbolic amount" or to sign a contract with the foundation on new terms. Residents say their new contract will oblige them to pay land tax and property taxes, garbage and irrigation water.
As a result of complaints from residents, this process has been suspended.
Government defines "Village of Hope" as a charity program
The Diaconia Charitable Foundation was established in 2001. In the same year, the government’s Central Commission for Humanitarian Aid granted the foundation 16 acres of land near the Ashtarak Highway to create a residential neighborhood. It was intended to house 200 needy families. 79 families currently living in the settlement.
According to a government-approved plan, the homes were given to families on a free, indefinite basis, with the foundation owning them. However, district structures cannot be sold or put up for collateral, as determined by the governmental commission.
Residents asked to buy their homes
Diaconia Charitable Foundation signs a contract with the residents of Hope Village every five years. It regulates the relationship between the residents and the foundation and defines the rights and obligations of the residents.
Artak Srapionyan, a 13-year resident of Hope Village, also received a proposal that he purchase the house he lives in. The home was provided to his family for free, for an indefinite period. In July 2019, the foundation's director and lawyer told Srapionyan out of the blue that he either had no sign a new contract, with new conditions, with Diaconia, or buy the house outright.
Srapionyan said that at the meeting they also proposed that he write a letter about his status, which, along with other residents' applications, would be presented to the government and he’d thus be able to privatize the land allocated to the Hope District. Later, in the conversation with Hetq, Diaconia President Baruir Jambazyan clarified that they would apply to the Government for another purpose.
“The lawyer said the foundation was no longer able to pay money for land tax, property tax, garbage, irrigation water. They said the contract clauses would be updated at the time of the new contract, and all those clauses would include garbage, irrigation water, land and property taxes. He said that once the land privatization problem was resolved, they’d determine the house prices. He said they’d give us a discount, paying a symbolic amount. The man was specifically suggesting that if we did so, he would start selling those houses,” Srapionyan said.
Srapionyan asked for several days to study the new contract and claims that, in response, the foundation’s lawyer said, "In that case, we have nothing to talk to you about. We’ll do it by the book.”
“The guy has deviated from his charity and engaged in commercial activities. That is, he wants to sell the fund's property. But the fund's property is not its property, it was donated by benevolent people from Europe,” said Hope Village resident Roman Chilingaryan.
Chilingaryan’s family was also approached and told to buy the house they occupy. He says that at the meeting, attended by his mother, two proposals were made: either to sign new contracts or to privatize the house. Chilingaryan says that at the meeting, foundation representatives said they could help by offering loans to residents choosing to buy their houses
"The man was selling the apartment to us but couldn't due to the foundation’s charter that states that the non-profit organization and the president of the foundation have no right to use foundation resources for personal gain. The government has exempted everything, even construction cement from VAT,” Chilingaryan said.
Why has Diaconia Foundation decided to sell the houses?
Diaconia Charitable Foundation President Baruir Jambazyan, in a conversation with Hetq, did not deny that the foundation had made offers to residents to buy their own homes. He emphasized that this was merely a discussion and that he wanted to hear what residents thought.
"We will respect our residents and not make any decisions without knowing their opinions. The offer was specific. We would say that we are discussing the matter and would contact the government if most residents agreed to the purchase proposal. Purchasing doesn’t mean at the going market rate, but that we’d set a per square meter price. A two-bedroom house could cost $7-8,000,” said the foundation's president.
Hope Village residents turned down the offer to purchase their homes.
“Charity has made people a little lazy," Jambazyan said.
Jambazyan claims that he had no intention of enriching Diaconia, and that the proceeds from their sale would have been used for other charitable projects.
Jambazyan also argues that the houses were never donated to residents in perpetuity. Rather, allowing them to live in the houses afforded them the means to get their lives in order and plan.
The president of the foundation emphasized that if the residents decided to buy the houses, the government might have supported the initiative, as in 2001 the executive approved the program as charitable.
Jambazyan refuted claims by residents that the foundation would apply to the government to privatize the land allocated for the construction of the Hope Settlement in 2001.
He said the land has been owned by the foundation since 2008. And they were applying to the government for another purpose.
“It is worth talking to the government, discussing matters and getting their opinion. Only then can we see what opportunities the government must help address this issue. There were plenty of questions that we could ask the government to mediate. One of the goals was that the government could lend money to the bank, and, in turn, the bank to the residents who do not have the money, so that these people can buy these apartments,” Jambazyan said.
Hope Village was built with donations, and Jambazyan says these donor organizations are not against the selling of these donated homes.
Referring to the fees for waste and irrigation water, land tax and property tax, Baruir Jambazyan emphasized that they are not new, and were set out in the previous contract.
This time the foundation has firmly decided that it is up to the residents, not them to pay.
“We cannot solve all their problems. It would be wrong for us too, because we have already taught them badly,” Jambazyan said.
Jambazyan claims that residents not able to purchase their homes would remain in the village but would have to comply with all the terms of the contract by paying utility bills.
Residents petition government, but to no avail
Hope Village residents have applied to several state agencies to draw attention to and address these problems.
They sent letters to the Ministry of Labor and Social Affairs, the Office of the Human Rights Defender and the Government, which forwarded the letter to the Ministry of Justice. Residents also handed a letter to Mher Sahakyan, a former prime ministerial adviser.
So far, residents haven’t received any replies offering solutions.
The Ministry of Justice said that the dispute was of a civilian nature, and that they had no power to investigate.
A few days ago, Roman Chilingaryan received a reply from the Ministry of Labor and Social Affairs stating that the government's 2001 decision to settle disputes between residents and the foundation is resolved through negotiations, and disputes are referred to a court hearing if no agreement is reached.
Underlining this circumstance, the Ministry said that the legality and resolution of the existing disputes are beyond their purview.