Լևոն Քոչարյան. «Հենց մեզ էր պետք, որ Հայկ Հարությունյանը գար ու ցուցմունք տար»
Նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի ցուցմունքն այնքան ճիշտ էր, որ հենց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին էր պետք, որ նա գար դատարան՝ ցուցմունք տալու։ Այս մասին այսօր Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։ Նա նշեց, որ վերջին անգամ հոր հետ հանդիպել է հոկտեմբերի 2-ին. հայրը շատ է ցավում Հարությունյանի մահվան կապակցությամբ:
«Հայկ Հարությունյանն այն մարդկանցից էր, ում հայրս շատ է գնահատել, նա շատ պարկեշտ անձնավորություն է եղել, իր գործը ճշգրիտ կատարող, այն կերպարը չէր, որ սխալ բաների մեջ թաթախված լիներ, այդ մարդն իր գործը փայլուն կատարում էր։ Հայրս եղածի համար շատ է ցավում»,-ասաց Լևոն Քոչարյանը:
Հայկ Հարությունյանի մահվանից հետո, ինչպես հայտնի է, քննարկման առարկա է դարձել նաև այն հանգամանքը, որ նրա մահը ձեռնտու էր Քոչարյանին, որպեսզի չգար և դատարանում ցուցմունք չտար: Այս հանգամանքին անդրադառնալով՝ Լևոն Քոչարյանը նշեց, թե Հարությունյանի նախաքննական ցուցմունքի բովանդակությունը հայտնի է դարձել հանրությանը, և դրան ծանոթանալով՝ նման հետևության չի կարելի գալ:
«Հայկ Հարությունյանի ցուցմունքն էնքան լավ, ճիշտ ու իրականությանը համապատասխանում է, որ հենց մեզ էր պետք, որ Հայկ Հարությունյանը գար ու ցուցմունք տար։ Ցուցմունքները հասանելի են բոլորին, այնտեղ Հայկ Հարությունյանը նշել է Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքերն այն մասին, որ ամեն ինչ այնպես պետք է արվի, որ հանկարծ մարդ չվնասվի, ճնշումներ չլինեն, չկիրառվի ուժ»,- ասաց Լևոն Քոչարյանը:
Անդրադառնալով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետ սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած միջադեպին՝ Լևոն Քոչարյանը նշեց, որ քննարկել կարելի է՝ արդյոք արժեր նման բան անել, թե՝ ոչ, բայց իրավական հարթության մեջ այս հարցին անդրադառնալիս ակնհայտ է դառնում Հայաստանում երկակի ստանդարտների կիրառումը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Նարեկ Մութաֆյանը քայլել է դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետևից ու նրան հարցրել, թե արդյոք կա «վնգստացող դատավորների» ցանկում, որոնց մասին խոսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Լևոն Քոչարյանը հիշեցրեց, որ մինչև դատավոր Դանիբեկյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը անհարգալից վերաբերմունքի և ֆիզիկական բռնության դեպքեր են եղել, որոնց պատշաճ իրավական գնահատական չի տրվել:

Левон Кочарян: “Именно нам нужно было, чтобы Айк Арутюнян пришел в суд и дал показания”
Показания бывшего начальника Полиции Айка Арутюняна были настолько правильными, что именно второму президенту РА Роберту Кочаряну нужно было, чтобы он пришел в суд и дал показания. Об этом по завершении сегодняшнего заседания по делу Кочаряна и других заявил журналистам сын экс-президента Левон Кочарян. Он сказал, что в последний раз встречался с отцом 2 октября, и отец очень сожалел по поводу смерти Арутюняна.
“Айк Арутюнян был одним из тех людей, кого мой отец очень ценил. Он был очень порядочным человеком, хорошо знал свое дело. Он не был замешан в чем-то неправильном, блестяще выполнял свои обязанности. Отец очень сожалеет о случившемся”,- сказал Левон Кочарян.
Как известно, после смерти Айка Арутюняна высказывалось мнение, что его смерть была выгодна Кочаряну, чтобы экс-начальник Полиции не дал в суде показания. Касаясь этого обстоятельства, Л.Кочарян отметил, что общественности стало известно содержание предварительных показаний Айка Арутюняна, из которых нельзя сделать такой вывод.
“Показания Айка Арутюнянаа были настолько правильными и соответствовавшими действительности, что именно нам нужно было, чтобы Айк Арутюнян пришел в суд и дал показания. В них Арутюнян привел слова Роберта Кочаряна о том, что все должно быть сделано так, чтобы ни один человек не пострадал, чтобы не было оказано давление, не была применена сила”,- сказал Левон Кочарян.
Касаясь инцидента с судьей Анной Данибекян, Кочарян-младший отметил, что можно обсудить, стоило ли идти на такой шаг, однако при рассмотрении вопроса в правовой плоскости очевидно, что в Армении применяются двойные стандарты.
Напомним, что 27 сентября Нарек Мутафян, шагая рядом с судьей Анной Данибекян, несколько раз спросил ее, входит ли она в число “скулящих судей”, о которых говорил премьер-министр Никол Пашинян.
Левон Кочарян напомнил о том, что еще до инцидента с судьей Данибекян имели место случаи неуважительного отношения и физического насилия по отношению к другим судьям, которые, однако, не удостоились надлежащей правовой оценки.